
Ir kāda kalibru grupa, kas Latvijā nemaz nav populāra. Tie īsti neiederas starp kalibriem, kas tiek izmantoti Āfrikā bīstamo dzīvnieku medībās, savukārt vietējai faunai tie ir mazliet par lielu. Bīstamo dzīvnieku medību piekritēji bieži diskutē par to, ka, šaujot ar šāda kalibra ieroci, bez rezerves variantiem nebūtu droši, proti, arī medību pavadonim vienmēr jābūt gatavam izšaut. Turpretim Latvijas apstākļiem šo kalibru grupa būs par lielu, jo arī ar .308 Win mūsu apstākļos var izdarīt gandrīz visu.
.358 Norma kalibrs noteikti ieņem t. s. vidējo kalibru grupu (mid-bore). Tā rādītāji nav tik jaudīgi, kā to paģēr klasiskie Āfrikas kalibri bīstamo dzīvnieku medībām, jo .375 H&H ir mazākais kalibrs, ko uzskata par gana drošu šādos apstākļos. Ja mednieka arsenālā ir .308 Win un safari kalibrs .375 H&H, tad pēc .358 Norma vajadzības īsti nav. Tomēr šis kalibrs būtu lieliski piemērots liela auguma izturīgajiem medījumiem, piemēram, alnim, vapiti, arī grizlilācim.
Veidots uz .375 H&H kalibra čaulītes bāzes, .358 Norma daudz neatšķiras no ļoti līdzīgā .338 Win Mag kalibra. Ja šīs abas patronas noliktu līdzās, vajadzētu ļoti ieskatīties, lai pamanītu kādu atšķirību. Par nelaimi, .358 Norma, .338 Win Mag tika prezentēts gadu iepriekš, ātri gūstot atzinību ASV – tieši tajā pasaules daļā, kur šīm kalibram ir vislielākās izmantošanas iespējas.
Šķiet, ka amerikāņiem vairāk vajadzētu iet pie dūšas tieši .358 Norma, nevis dīvainajam .338 Win Mag. Tomēr pirmais īsti neatbilda visām prasībām un piekāpās Winchester radītā kalibra priekšā. Ražotāji tikai ļoti ierobežotā skaitā piedāvāja rūpnieciski ražotus ieročus .358 Norma kalibrā, savukārt tikai viena rūpnīca piedāvāja 16,2 gramu (250 greinu) lodi, kas pēc savas konstrukcijas nemaz nebija iespaidīga. Savukārt Winchester savu lolojumu .338 Win Mag palaida rūpnieciskā apritē, piemērotas patronas sāka ražot ne tikai dažādi lielie zīmoli, bet Winchester šo kalibru uzreiz piedāvāja arī ar tajā laikā ļoti mīlēto Model 70 karabīni. Līdz ar to Norma veikums atpalika jau no paša sākuma, un nekad tā arī nespēja noķert savu konkurentu.
Tomēr .358 Norma arī atrada savu pielietojumu. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados to izmantoja speciālo uzdevumu vienība SWAT kā snaiperu kalibru. To izvēlējās arī daži sūrākie medību pavadoņi vienā no visgrūtāk apmedījamām teritorijām ap Kanādas Jukonu. Lāču un aļņu medību pavadoņi paļāvās uz šo kalibru, kas tajā laikā teju vai ekskluzīvi bija pieejams ar Schultz & Larsen ieročiem. Par spīti ne pārāk lielajai popularitātei, šis kalibrs cienītājus joprojām atrod pat piecdesmit gadus pēc tā radīšanas.
.358 Norma palika nenovērtēts nepietiekamās reklāmas dēļ, kā arī tādēļ, ka netika nodrošināta šī kalibra ieroču un munīcijas pieejamība. Varētu pat strīdēties, ka tieši šis kalibrs ir plašāk lietojams tieši Ziemeļamerikā nekā .338 Win Mag un leģendārais .375 H&H. Ja salīdzina rūpnīcā lādētās 16,2 gramu lodes, redzams, ka .358 Norma lodes ātruma ziņā apsteidz .375 H&H par 20 metriem sekundē. Enerģijas izteiksmē tie ir 270 džouli 100 metros. Savukārt .375 H&H 19,4 gramu lode stobra galā dod papildus 406 džoulus. Protams, par šiem skaitļiem var strīdēties, un tie nav viennozīmīgi, tomēr tie pierāda, ka .358 Norma ir ļoti jaudīgs kalibrs. Tagad ražotāji piedāvā pat 19,4 gramu (300 greinu) lodes, un daudz strīdēsies, ka .358 Norma šajā ziņā sniedz to pašu, ko .375 H&H, bet daudz kompaktākā un efektīvākā veidolā.
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu, . “Šauj garām!” #256 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam

Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!
