Nosaukt labākos ieročus ir ļoti grūti, jo izvēli nosaka daudzi faktori, kurus grūti salikt vienā kastītē, tomēr var novērtēt vairākus kritērijus, proti, funkcionalitāti, popularitāti, vēsturisko nozīmi, kā arī to, kā konkrētais ieroča modelis izturējis laika pārbaudi.
Šeit pieminēsim tieši klasiskā aizslēga tipa ieročus, jo mūsu platuma grādiem tie ir daudz tuvāki. Protams, par šo iedalījumu var diskutēt un iespējams sastādīt topu, kas atšķirsies no šī, tādēļ iztiksim bez konkrētām vietām, bet vienkārši secīgi, alfabēta kārtībā aplūkosim dažādus medību vītņstobra ieročus. Jāsaka, ka tirgus tendences vēsturiski lielā mērā noteikušas ASV – vienkārši tādēļ, ka tur vairāk ieroču lietotāju, bet daudz kas ir aizgūts un izmantots no Eiropas.
Browning BAR pusautomātiskais ierocis
Pusautomātisko ieroču esence un priekšrocības principā ir apvienotas Browning BAR Mark II ierocī. Tas ir skaisti veidots vītņstobrs, kas patiešām strādā.
Ir radīti dažādu zīmolu pusautomāti, bet BAR apvieno stabilu uzticamību un izturību, lielisku precizitāti, kā arī jaudu, kļūstot par vienu no vispopulārākajiem pusautomātiem pasaulē.
Latvijā varbūt mazāk tas ir zināms, bet to drīzāk nosaka mūsu iekšējā tirgus specifika un dažādi vēsturiskie aspekti. BAR tika radīts pagājušā gadsimta sešdesmito gadu vidū, un to ražo vēl šodien, gan ar dažādām modifikācijām, kas pielāgotas mūsdienu medniekam. Tas nozīmē, ka šis ierocis jau ir novērtēts vairāk nekā 50 gadus.
BAR ir saīsinājums no Browning Automatic Rifle, un to nevajadzētu jaukt ar BAR militāro ieroci, kas tika izmantots ASV armijā Otrā pasaules kara laikā. Tie ir divi dažādi ieroči.
Lai gan joprojām Browning BAR piedzīvo dažādas modifikācijas, tā pārlādēšanas sistēma principā palikusi tāda pati. Šī sistēma ievērojami samazina atsitienu, kas ir liela priekšrocība, šaujot ar lieliem kalibriem, it īpaši magnumiem.
Atsitiens ir mazāks, ierocis automātiski pārlādējas, līdz ar to iespējams raidīt nākamo šāvienu.
.338 Magnum BAR ir ierocis, kas apturēs lauvu uzbrukumā. Viens no populārākajiem pasaulē ir BAR Mark II Safari, ko radīja 1993. gadā un ražo arī šodien. Daudziem zināmā BOSS stobra bremze, kuras mērķis ir uzlabot precizitāti, tika ieviesta 1994. gadā.
Vairāk lasiet žurnālā Medības