
Slovākijas varas iestādes devušas atļauju nomedīt 350 lāčus jeb par gandrīz 200 vairāk nekā pērn. Tā iemels ir nāvējošais dzīvnieka uzbrukums kādam cilvēkam.
59 gadus vecais vīrietis regulāri devās pastaigās uz mežu, bet svētdien no tās neatgriezās. Glābēji vēlāk atrada viņa mirstīgās atliekas, un uz galvas bija lāča uzbrukuma radītas rētas.
Gadījums izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā, un valdība atbalstīja atļauju būtiski palielināt nomedījamo dzīvnieku skaitu.
Valstī brūno lāču skaits pārsniedzis tūkstoti, pieaug uzbrukumu skaits cilvēkiem, un premjers Roberts Fico uzsvēra, ka nedrīkst veidoties situācija, kad uzbrukumu riska dēļ cilvēki baidās doties uz mežu.
Valdība arī izsludinājusi ārkārtas stāvokli 55 no 72 valsts apgabaliem, kas ļauj juridiski pamatot medības.
Savukārt dabas aizstāvji apgalvo, ka lēmums ir pretrunā ar valsts starptautiskajām saistībām, un uzskata, ka nepieciešams plašāk izmantot preventīvos pasākumus.
Līdzīga situācija izveidojusies arī citā Eiropas valstī Rumānijā.
Iepriekš jau informējām, ka arvien biežāk izskan jautājums – kā rīkoties, ja mežā satiec lāci? Līdz šim daudzi no mums šādu sastapšanos uztvēra vairāk kā teorētisku scenāriju. Taču šonedēļ Slovākijā šis jautājums ieguva pavisam reālu un traģisku pieskaņu.
Vīrietis, kurš svētdienas vakarā bija devies pastaigā pa meža takām Detvas pilsētas tuvumā, Slovākijā, mājās neatgriezās. Glābšanas komanda un vietējie iedzīvotāji nekavējoties uzsāka meklēšanas, taču diemžēl viņš tika atrasts bez dzīvības pazīmēm grūti pieejamā meža biezoknī, vien kilometra attālumā no apdzīvotas vietas. Plēstās brūces vīrieša ķermenī liecināja par iespējamu brūnā lāča uzbrukumu.
Brūnie lāči – aizsargājami, bet ne prognozējami
Pēc Slovākijas Dabas aizsardzības dienesta datiem, valstī dzīvo aptuveni 1300 brūnie lāči. Tie lielākoties ir kautrīgi dzīvnieki, kas cenšas izvairīties no cilvēka, taču neprognozējama sastapšanās, īpaši ar lāceni, kas aizsargā mazuļus, var pārvērsties nāvējošā uzbrukumā.
Diemžēl šī nav pirmā reize, kad šāds konflikts beidzas ar cilvēka bojāeju. Šis gadījums tikai vēlreiz apliecina – lācim nevajag daudz, lai no piesardzīga novērotāja pārtaptu agresīvā dzīvniekā.
Politisks un praktisks jautājums, kad lācis kļūst par problēmu?
Slovākijā lāči ir aizsargājama suga, un to medības ir aizliegtas. Tikai īpašos gadījumos, kad tiek konstatēta tieša cilvēku apdraudēšana, atsevišķiem problēmlāčiem tiek piešķirta atļauja lāča letālai atbaidīšanai. Pagājušā gadā tika izsniegtas ap 40 nomedīšanas atļaujas.
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
