Tiek ziņots, ka Čehijā, netālu no Polijas robežas, pēc četru gadu pārtraukuma, atrasts ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) inficējies kuilis, kurš notriekts autoavārijas laikā.
Par atrasto mežacūku mednieki nekavējoties ziņoja attiecīgajām instancēm. Šī ir ļoti svarīga pasīvās uzraudzības sastāvdaļa – jo ātrāk tiks ziņots par atrastajiem līķiem, jo ātrāk tiks veikti testi un ātrāk tiks likvidēts potenciālais vīrusa avots no vides.
Kopš 2018.g Čehijā netika konstatēts neviens ĀCM uzliesmojuma gadījums ne cūku fermās, ne savvaļas faunā, kā rezultātā valstī tika atcelti visi ĀCM ierobežojumi, un Čehija tika atzīta par brīvu no ĀCM.
Latvijā 2022. gadā līdz 9 decembrim konstatētas 1180 ar mēri slimas mežacūkas. Kopā skarti 30 novadi un 231 pagasti.
Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka meža cūkas ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) rezervuārs un izplatītājs. Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī būtiska loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir meža cūku līķiem. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no Klasiskā cūku mēra (KCM), izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādātā, kas padara ĀCM apkarošanu meža cūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu. Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt meža cūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta. Efektīvākais veids kā īsā laikā samazināt meža cūku skaitu, ir mērķtiecīga meža cūku mātīšu medīšana.
Brutāli un bez žēlastības! Āfrikas cūku mēra īstā seja! Aculiecinieka video
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu meža cūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta un saņemt samaksu.
15. decembrī, oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis tika publicēts VGPVI (13.12.2022.) rīkojums Nr.161, kas nosaka jaunākās izmaiņas ĀCM ierobežojumu teritorijās, saskaņā ar jaunākajiem grozījumiem
Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2021/605 I pielikumā. Rīkojums stājās spēkā 16.12.2022.
Būtiskākās izmaiņas – atceltas ĀCM III riska zonas, kuras tika izveidotas ĀCM uzliesmojumu dēļ mājas cūku novietnēs Ventspils novada Zlēku pagastā, Balvu novada Kubulu pagastā, Rēzeknes novada Silmalas pagastā.