Ik mēnesi žurnālā Medības piedāvājam rubriku Mazās ziņas, kurā īsā, koncentrētā veidā var uzzināt par dažādiem interesantiem atgadījumiem un pētījumiem visā pasaulē. Šoreiz par Indijas centieniem rast robežu starp cilvēku un lielo plēsēju līdzāspastāvēšanu.
Lielbritānijas medijs Fieldsport Channel aktualizē problēmsituāciju, ar kuru šobrīd aktīvi cīnās Indija. Proti, konflikti starp iedzīvotājiem un lielajiem plēsējiem – tīģeriem un leopardiem. Kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem tīģeru populācija neiežogotajās aizsargājamajās zonās ir gandrīz vai dubultojusies. Vienlaikus cilvēku skaits Indijā šajā pašā laikā ir pieaudzis apmēram divas ar pusi reizes. Tā ir bīstama apstākļu kombinācija, kuras sekas ir redzamas jau šobrīd.
Tā kā šo lielo plēsēju medības ir aizliegtas, cilvēkiem uzbrukušie tīģeri un leopardi līdz kapacitātes robežai pilda zooloģisko dārzu iežogojumus, daudziem no tiem ir veselības problēmas un ir nepieciešama sarežģīta un dārga ārstēšana. Tāpat daudzviet šīs abas sugas konkurē savā starpā. Proti, vietās, kur strauji pieaug tīģeru skaits, tie no savas dzīves vides izkonkurē leopardus, kas šī iemesla dēļ aizvien biežāk parādās apdzīvotu vietu tuvumā. Lai dotu iespēju jau preventīvi cīnīties ar šo problēmu, sabiedriskajā telpā aizvien biežāk izskan ideja par kontrolētu medību legalizēšanu. Tiesa, iedzīvotāju un lēmuma pieņemšanā iesaistīto organizāciju viedoklis nav vienprātīgs. Indijas kultūras un hinduisma kontekstā savvaļas sugām tiek piešķirta dievišķa nozīme. Piemēram, ir ziloņdievība Ganeša un dieviete Durga, kas jāj uz tīģera muguras. Līdz ar to veidot diskusiju ar sabiedrību, kurai šīs kultūras vērtības ir ļoti tuvas, nav vienkārši. Neskatoties uz acīmredzamajām problēmām, daudzi joprojām iebilst pret dievišķo tēlu medībām.
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Augusta numurā par svina munīcijas aizliegumu!
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam