Pērnavas apriņķī, Lihulā, nedēļas nogalē tika nomedīts vilks ar smagiem kašķa slimības simptomiem. Tas jau ir otrais šāds gadījums konkrētajā apvidū ziņo Igaunijas Mednieku asociācija.
Mednieks Tarmo Sokolovi norāda, ka kopš vilku medību sezonas sākšanās divu nedēļu laikā tas ir jau otrais slimais vilks. “Astoņu dienu laikā man izdevās nomedīt divus jaunus tēviņus šādā stāvoklī, turklāt tie nomedīti tikai viena kilometra attālumā.”
Abi nomedītie vilki bija jauni, ar kašķa infekcijas skartiem ķermeņiem. “Pārējie bara locekļi, visticamāk, turpina pārvietoties šajā apvidū ar līdzīgiem simptomiem,” piebilst mednieks.
Saskaņā ar mednieka teikto, šie dzīvnieki ziemu nepārdzīvotu un nomirtu mokošā nāvē. Pēdas liecināja, ka nedēļas nogalē slimais vilks bija apmeties tuvumā esošā pamestā ēkā. Ir svarīgi šādus slimus dzīvniekus ātri nomedīt, lai tie slimību neizplatītu. Šādi dzīvnieki vairs nespēj paši iegūt barību, tāpēc bieži dodas uz apdzīvotām vietām, lai meklētu barību tur.
Kašķis ir infekcijas slimība, ko izraisa niezošas ērces (Sarcoptes scabiei), un tā var skart ne tikai mājdzīvniekus, bet arī savvaļas dzīvniekus, tostarp vilkus. Šī slimība nopietni apdraud dzīvnieku veselību, īpaši, ja netiek veikta savlaicīga iejaukšanās.
Kā kašķis ietekmē vilkus?
Kašķis izpaužas kā smags ādas iekaisums, apmatojuma zudums, nieze un kreveles. Dzīvnieki kļūst novājināti, nespēj atrast barību un nereti cieš no bada un saaukstēšanās. Smagākos gadījumos slimie vilki meklē patvērumu tuvāk apdzīvotām vietām, cenšoties atrast viegli pieejamu pārtiku, piemēram, atkritumus vai mājdzīvniekus. Šādos apstākļos tie var kļūt bīstami pat cilvēkiem.
Kašķa izplatība Latvijā
Latvijā kašķa slimība vilkiem ir salīdzinoši reta, bet atsevišķi gadījumi ir dokumentēti. Slimība biežāk izplatās, ja populācija ir blīva, dzīvniekiem ir ierobežota pieeja barībai vai vāja imūnsistēma. Kašķis var ātri izplatīties vilku baros, jo slimie indivīdi inficē citus tieša kontakta ceļā. Bieži vilki inficējas ar kašķi, ķerot un ēdot kašķainus jenotsuņus.
Kādas ir sekas?
– Slimie vilki bieži apmetas cilvēku māju tuvumā.
– Slimie dzīvnieki meklē vieglākus barības ieguves avotus, kas var radīt konfliktus ar cilvēkiem.
– Augsta mirstība. Bez savlaicīgas iejaukšanās slimie dzīvnieki nepārdzīvo ziemu un iet bojā mokošā nāvē.
– Infekcijas slimības, piemēram, kašķis, var nopietni samazināt vilku populāciju, īpaši, ja slimība strauji izplatās.
Kā rīkoties, ja novēro slimu vilku?
– Ziņo atbildīgajām iestādēm.
– Slimu dzīvnieku nomedīšana palīdz novērst infekcijas izplatību un mazina risku citiem dzīvniekiem un mājdzīvniekiem inficēties.
Profilakse un risinājumi
Lai ierobežotu kašķa izplatību, ir svarīgi kontrolēt vilku populāciju, īpaši reģionos, kur slimība tiek novērota biežāk. Regulāras savvaļas dzīvnieku veselības pārbaudes, novērojumi un mednieku ziņojumi palīdz identificēt slimības perēkļus un veikt nepieciešamās darbības.
Kašķis ir vēl viens atgādinājums par to, cik svarīgi ir uzturēt līdzsvaru starp dabas un cilvēku interesēm, nodrošinot savvaļas dzīvniekiem veselīgu dzīves vidi.
Abonē uz 11 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!
Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!