Kad nesen izskanēja ziņa, ka Slovākijā pirmo reizi 100 gadu laikā noticis pirmais letālais lāča uzbrukums cilvēkam, daudzi norādīja, ka nav pamata uztraukumam, jo šis esot pirmais un vienīgais šāds gadījums ļoti ilgā laika posmā. Bet vai šis Slovākijā ir bijis vienīgais lāča uzbrukums cilvēkam? Izrādās, ka nē!
Interneta ārēs uzgājām 2018. gada pētījumu, kurā analizēti lāču uzbrukumi cilvēkiem Slovākijā no 2000. līdz 2016. gadam.
Pētījumā sacīts, ka brūnie lāči parasti cenšas izvairīties no cilvēka, bet retos gadījumos uzbrukumi notiek. Laika posmā no 2000. līdz 2016. gadam Slovākijā, kas ir apmēram Igaunijas lieluma valsts, bija no 1000 līdz 1500 lāču. Šobrīd tiek lēsts, ka šajā valstī ir ap 2000 lāču. 16 gadu laikā Slovākijā konstatēti 54 lāču uzbrukumi cilvēkam. Lielākoties uzbrukumi notika jūnijā un daudz biežāk nedēļas nogalēs nekā darba dienās. Medības, ogošana un sēņošana bija tās aktivitātes, kuras visbiežāk saistās ar brūnā lāča uzbrukumiem. Tāpat pētījumā secināts, ka biežāk lāči uzbrukuši tad, ja cilvēks mežā bijis viens. Lācenes uzbrukušas biežāk nekā lāču tēviņi, runājot par gadījumiem, kad bija iespējams noteikt dzīvnieka dzimumu. Vidēji uzbrukuma laikā upuri lāci ieraudzīja pirmo reizi apmēram 12 m attālumā. Tie, kas nebēga, slimnīcā pavadīja mazāk laikā nekā tie, kas uzbrukuma laikā bēga. Bieza veģetācijas un slikta redzamība ir divi galvenie riska faktori. Suņa klātbūtne parasti situācija pasliktināja, savukārt ieroča klātbūtne nenodrošināja drošību. Nevienam no uzbrukuma upuriem nebija līdzi piparu aerosola, kas ļauj atbaidīt lāčus.
Pieaugot lāču skaitam Latvijā, cilvēkiem, kas daudz laika pavada brīvā dabā, būs jāmaina sava uzvedība un paradumi, lai maksimāli izskaustu lāču uzbrukuma risku. Slovākijā lāči visbiežāk uzbruka tad, ja tie tika nejauši un negaidīti pārsteigti.
Negaidīta tikšanās. Aci pret aci ar lāci Naukšēnu pagastā
Ar visu pētījumu var iepazīties šeit!