Sestdien, 11.februārī saņemtas fotogrāfijas ar tikko nomedītu šakāli. Trofejas autors Andris Štolcs no mednieku kluba Grīzupe, kas apmedī platības uz ziemeļiem no Liepājas pilsētas.
Minētā kluba platībās ietilpst arī Liepājas administratīvās teritorijas meži un Tosmares ezers, kur medības nenotiek, jo tā ir Natura 2000 teritorija. Ezeram noteikts dabas lieguma statuss. Ezers ir sekls – no piecdesmit centimetriem līdz pusotram metram dziļākajā vietā. Ūdens spogulis pēdējos gados ievērojami samazinājies un liela daļa ezera platības ir pārpurvojusies, aizaugusi ar niedrēm. Tā ir ideāla dzīvesvieta visiem putniem un zīdītājiem, tajā skaitā mazajiem plēsējiem.
Pēc mednieku teiktā, nomedītais nav pirmais pie Liepājas novērotais šakālis. Šie dzīvnieki ir iepriekš redzēti gan pie Tosmares ezera, gan pie Liepājas ezera, kur tie ir nofilmēti pie dzīvnieku pievilināšanas vietām, veicot lauksaimniecības darbus gaišā dienas laikā, kā arī pāris ir jau nomedīti.
“Mēs ievērojām šo dzīvnieku pie barotavām. Tas bija nofilmējies meža kamerās. Vienu reizi pat bija amizanta situācija – Orlo kamera nofilmēja, kā šakālis mēģina uzbrukt briedim, bet bullis to atvaira un it kā aizmet ar ragiem projām. Tad arī nolēmām, ka jāmēģina šakāli nomedīt,” savu stāstu iesāka Andris Štolcs un turpināja: “Tovakar es biju nolēmis pasēdēt pie bebru grāvja. Mierīgs, kluss vakars… Iznāca nevis bebrs, bet šakālis. Nomedīju to vēl pa gaismu. Tam ir īsāks rumpis, lielāka un it kā trīsstūraina galva, un īsa aste, bet izmērs drusku lielāks nekā lapsai! Krēslā, grāvja malā parādījās arī bebrs, kuru arī izdevās veiksmīgi nomedīt.”
Raidījis veiksmīgu šāvienu, mednieks turpināja sardzi pie bebru grāvja un sagaidīja arī vienu paprāvu grauzēju. Medības notika diennakts gaišajā laikā, kā to paredz likums.
Pēc medībām Andris atklāja, ka tajā vakarā manījis vēl kādu dzīvnieku, kas pēc izmēriem un ķermeņa aprisēm varētu būt šakālis. Iespējams, tas bijis nomedītās mātītes partneris. “Mēs sarunāsim kādu vakaru doties medībās ar vairākiem kolēģiem. Sasēdīsimies dažādas vietās un gaidīsim. Pa vairākiem ir lielāka iespēja, ka kādam palaimēsies un izdosies šakāli nomedīt. Iespējams, tā mēs kaut nedaudz aizkavēsim šo plēsēju izplatību mūsu pusē,” sacīja mednieks.
Iepriekš šakālis pie Liepājas ezera tika nomedīts 2021.gadā, kad Otaņķos, kas atrodas Liepājas ezera austrumu, pusē kādas putnkopības saimniecības īpašnieks ievēroja, ka kāds plēsējs zog vistas. “Visai pastāvīgi pie mums viesojas lapsas un dažādi citi mazie plēsēji. Lai novirzītu viesu plūsmu un koncentrētu tos vienā vietā, mēs ierīkojām barotavu. Bojāgājušos putnus, kaušanas atliekas liekam vienuviet, ārpus teritorijas. Saimniecība ir iežogota, bet plēsēji, sevišķi lapsas visai veikli prot parakties apakšā zem sētas un tikt pie vistām. Tādēļ mēs bijām nolēmuši ierīkot barotavu,” pastāstīja saimnieks un mednieks Uldis (vārds mainīts).
Pie šīs dzīvnieku pievilināšanas vietas tad arī tika nomedīta zeltainā šakāļa mātīte, bet trofejas autors uzsvēra, ka ezerā noteikti ir vairāki šīs sugas dzīvnieki, jo esot nācies dzirdēt baru kaucam un rejam.
Zinātnieki atzīst, ka zeltainais šakālis izplatās. Pastāv uzskats, ka suga ienākusi Latvijā no dienvidiem, caur Ukrainu, Baltkrieviju vai Lietuvu. Tiesa gan šķiet savādi, ka vairums novērojumu sākumā bija Ventspils pusē un pēc tam liecību ģeogrāfija izpletās gar rietumu piekrasti. Tagad šakāļus visvairāk novēro tieši Liepājas pusē, Vērgalē un pie Pāvilostas.
“Zeltainais šakālis, kopā ar meža caunu, bebru, vilku, balto zaķi ir iekļauts Eiropas Sugu un Biotopu direktīvas 5. pielikumā un šī aizsardzība pie mums izpaužas, nosakot medīšanas sezonu, kas ir pielīdzināta vilka bioloģiskajam ciklam. Tā nebūt nav invazīvā suga. Tā izplatās dabiski. Domāju, ka bažām par graujošu zeltainā šakāļa ietekmi uz Latvijas dabu nav pamata, jo mūsu valstī ir ļoti blīva vilku populācija. Un vilks ir šakāļa dabiskais ienaidnieks,” paskaidroja Latvijas Mežzinātnes institūta (LMI) Silava vadošais pētnieks Dr.biol. Jānis Ozoliņš.
Zeltainais šakālis ir medījams Latvijā vienā laikā ar vilku – no 15.jūlija, līdz marta beigām.