Pagājušā nedēļā Whatsapp lietotnē cirkulēja bilde, kurā redzami pieci lāči. Nav zināms nedz autors, nedz vieta, nedz arī bildes izcelsme. Pēc fotoattēla ievietošanas tīmeklī Facebook par nožēlu autors neatsaucās. Bija informācija, ka tas ir bildēts Igaunijā, bet Igaunijas Mednieku savienības pārstāvji neko vairāk par to nezināja.
Pie ieraksta Facebook viedokļi atšķīrās – daļa teica, ka viltojums, daļa, ka bilde īsta. Nikolajs P. rakstīja, ka viņaprāt, izskatās, ka tas ir viens un tas pats lācis, tik salikts vienā bildē. Edgars K. pat bildi pārbaudīja un secināja: “Bilde oriģināla, ja būtu mākslīgi ievietots, tad spektrā būtu izteikti gaiši pleķi lāču vietā. Un bildēts ar Motorolla vai iekārtu, kurā ir Motorollas komponentes.”
Tādēļ jautājām speciālistiem – pieci lāči vienā bildē – tā var būt, jeb tas ir safabricējums. Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks portālam skaidroja, ka tas nav nekas neparasts. “Nav teikts, ka tā ir viena ģimene. Piebarošanas vietā var satikties vairāki lāči, ja tie uzturas apvidū. Var satikties divas mātītes, piemēram, vienai divi lācēni, otrai viens.” Uz argumentu, ka lāči taču baros nedzīvo, Haralds Barviks atbild: “Baros tie nedzīvo, bet bieži kopā barojas. Piemēram, mellenājos, vairāki lāči mierīgi var netālu viens no otra kā tādas govis baroties. Ja tie nav pieauguši tēviņi, kam jādala teritorija, lāči uzturas līdzās diezgan mierīgi.” Jautāts par bildes izcelsmi, Haralds Barviks skaidroja: “Es neredzu iemeslu, kādēļ kādam vajadzētu tērēt laiku un bildi viltot. Kādam mērķi? Lai pierādītu, ka Latvijā daudz lāču? Šī bilde var būt pat ļoti reāla.”
Redakcijas arhīvā ir lasītāja 2019. gadā iesūtītas bildes, kuras it kā uzņemtas Limbažu novadā. Attēlos redzami pieci lāči piebarošanas vietā, visticamāk lācene ar četriem lācēniem. Tā kā lācēni ar māti var palikt kopā līdz pat 2 – 4 gadiem, tas nav nekāds brīdums, ka kopā staigā piecu lāču grupa. Varbūt pat, ka tie ir tie paši lāči.
Sazinoties ar Igaunijas Mednieku savienības vadītāju Toni Kortu, uzzinājām dažus interesantus faktus. “Kopš Āfrikas cūku mēra izplatības Igaunijā pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis lāču skaits – no 600 līdz 1000. Ja iepriekš normāli dzima divi trīs lācēni, tad tagad četri un pat pieci lācēni vienā metienā nav nekāds brīnums. Tas izskaidrojams ar bagātīgo barības bāzi lācim. Pieci lāči vienā bildē? Tas mūs vairs nepārsteidz. Citreiz pat ir tā, ka visi lāči vienā bildē neietilpst.”
Interviju ar Toni Kortu skaties #78 “Šauj garām!” epizodē, kas tiks publicēta 02.06.2021.
Par lāču vairošanos
Riesta laiks brūnajiem lāčiem ir no maija līdz jūlijam. Brūnie lāči ir nosacīti monogāmi, riesta laikā pāris paliek kopā vairākas dienas vai nedēļas. Dzimumbriedumu mātīte sasniedz 5—7 gadu vecumā, tēviņi dažus gadus vēlāk līdz tie ir nobrieduši pietiekami spēcīgi un lieli un spēj konkurēt par mātītes labvēlību.
Apaugļotās olšūnas attīstību mātīte spēj atlikt līdz 6 mēnešiem, un embrijs attīstās tādā veidā, lai piedzimtu ziemas miega laikā. Ja mātīte vasaras un rudens laikā nepaspēj uzkrāt pietiekami daudz zemādas tauku rezervju, embrijs neattīstās vispār un uzsūcas mātes ķermenī. Parasti piedzimst 1—4 lācēni, bet visbiežāk divi. Vecākām mātītēm dzimst vairāk lācēnu, jaunākām mazāk. Ir bijuši gadījumi, kad lācenei piedzimst 5 mazuļi, kā arī gadījumi, kad lācene pieņem audzināšanā svešus lācēnus. Piedzimstot mazuļi ir akli, nevarīgi, bez zobiem un gandrīz bez apspalvojuma. Visu ziemu un pavasari tie barojas ar mātes pienu. Pavasarī, iznākot no ziemas migas, lācēni ir paaugušies un spēj visur sekot līdzi savai mātei.
Lācēni paliek kopā ar māti 2—4 gadus, šajā laikā tie iemācās no savas mātes visas izdzīvošanas gudrības. Pieaudzis brūnā lāča tēviņš var nogalināt mazuļus, jo, kamēr mātītei ir mazuļi, tai neveidojas seksuāla interese un tā nevēlas pāroties, kā arī mazuļus tēviņš var saplēst apēšanai. Ja lācēni ierauga svešu lāci, tie slēpjas kokā, bet mātīte iesaistīsies cīņā ar tēviņu, pat, ja tas būs divas reizes lielāks par to.
Reportāža! Lāči Latvijā. Ko darīt?
Lasi un abonē žurnālu Medības!
Atgādinām, ka Latvijā lāči nav medījami.