Medības ar piesaukšanu Latvijā joprojām nav īpaši populāras, lai gan arvien vairāk cilvēku ar tām aizraujas. Tas nav vienkārši – iekāpt tornī un gaidīt, palaikam pārbaudot savu sociālo tīklu jaunumus.
Lai dzīvnieku, it īpaši manīgo plēsēju, piesauktu, jāievēro vairāki svarīgi priekšnosacījumi. Riestā piesaukt stirnāzi nemaz nav tik grūti, ja vien buks ir viens, bez dāmas.
Ar lapsām un citiem mazajiem plēsējiem ir grūtāk, jo jāieņem pareizā pozīcija, jānomaskējas, tāpat arī jāievēro vēja virziens. Lapsa, it īpaši nākot uz ievainota zaķa kliedzienu, mēģinās ieiet vējā, lai saostu briesmas, tādēļ bieži vien medniekam ir jārīkojas ātri, pat zibenīgi.
Dažādi tirgotāji piedāvā visādas svilpes, kuru izmantošanas principi ir līdzīgi, atšķiras lielākoties izskats, materiāls, no kā svilpe izgatavota, reizumis arī tonis. Ļoti populāras ir norvēģu mednieka Kristofera Klausena svilpes. Viņš piedāvā četras dažādas svilpes mazo plēsēju piesaukšanai, kā arī svilpi stirnāžu piesaukšanai.
Klausena svilpes atšķiras ar spilgti dzelteno krāsu, kas ir labs risinājums, lai mazo plastmasas gabaliņu nepazaudētu. Savukārt zviedru Nordik Predator piedāvā milzīgu dažādu svilpju klāstu praktiski jebkurai dzīves situācijai. Piedevām vēl lielāko daļu šo svilpju ir ļoti viegli lietot. Apskatīsim dažus piemērus, kas varētu labi noderēt arī Latvijā.
Mežirbes svilpīte – Nordik Hazel Grouse
Lai gan mežirbe ir maziņš putniņš un ornitologi satraucas par to, ka mežirbju skaits samazinās, tomēr tā joprojām ir medījams putns, un medības tādā apjomā, kā tās notiek Latvijā, mežirbju populāciju noteikti neapdraud. Mežirbes var medīt ar putnusuņiem, bet ne katram un ne vienmēr tas ir iespējams.
Mežirbes pievilināšana ir ļoti patīkams medību veids un lieliska iespēja parādīt iesācējiem un jauniešiem, kā notiek medības. Svilpe mežirbes pievilināšanai Nordik Hazel Grouse ir izgatavota no plastmasas, tādēļ svilpe aukstā laikā nesaldēs.
Kā lietot svilpi. Mežirbes visvieglāk pievilināt, pirms uzsnidzis sniegs, uz kailas zemes, bet to iespējams darīt visu gadu, lai gan medīt drīkst tikai noteiktās sezonas laikā. Jāmēģina atrast šo putnu teritoriju – mežirbes dod priekšroku jauktu koku mežiem, kas atrodas netālu no purviem, tīreļiem, tāpēc jāmēģina tās pievilināt tieši šajās mitrajās vietās.
Ja staigājot mežirbe aizbaidīta, jāpaliek tuvumā un jāmēģina izmantot mānekli pēc neilga laika, jo šis putns reti lido tālu.Sejas un roku aizsegšana un laba maskēšanās var palielināt izredzes veiksmīgi iegūt medījumu. Jāpārliecinās, ka mednieks atrodas medību vietā, kur var labi paslēpies un labi pārredzēt apkārtni. Jānogaida brīdis klusējot un tad jāsāk lietot svilpi ar dažu minūšu intervālu. Jāpaliek savā medību vietā 15 minūtes, pat ja neizdodas neko sadzirdēt, jo daži putni pietuvojas klusi vai arī staigājot pa zemi. Nākamo medību vietu iesaka izvēlēties vismaz 200 metru attālumā.
Piesaukšana. Mežirbes piesaukšanu var raksturot kā dziedāšanu, kas sastāv no griezīgiem pīkstieniem – iesākumā tie ir divi garāki pīkstieni, kam seko čivināšana tiiiiii-tiiiii-ti-ti-ti-ti, kuras vidū dziedāšana apmet kūleni, tad skaļums samazinās. Tonim jābūt tīram un asam. Ja to ir grūti iegūt ar gaisa plūsmu, var ar pirkstu aizspiest vai atlaist svilpes caurumu.
Tiklīdz saņemta atbilde, jāmēģina atdarināt saucienu. Bet nevajag saukt pārāk bieži! Ja sāk atbildēt uz visiem saucieniem, var nonākt savstarpējā saucienu duelī, kas nekad nebeidzas; taču, ja klusējot nogaida kādu brīdi, putns kļūs ziņkārīgs un sāks tuvoties. Pats svarīgākais – vingrinieties mājās!
Peles svilpe Nordik Mouse plēsēju pievilināšanai
Nordik Mouse ir vienkārša svilpe, ar kuras palīdzību ir iespējams radīt ļoti reālistiskas skaņas lapsām un citiem plēsējiem, kas galvenokārt medī peles un grauzējus. Lai izmantotu šo svilpi, pietiek ar vieglu ieelpu un izelpu, kas padara to ļoti viegli lietojamu, jo nav nepieciešama piepūle. Ja svilpē iekļūst gruži, to ir viegli tīrīt, sadalot pa daļām. Svilpes forma ļauj to lietot, pat neturot rokās.
Varat turēt rokās ieroci, būt gatavībā, un, kad parādās plēsējs, iepūst svilpē. Peles pīkstienus var izmantot visā medību sezonas laikā, bet tie īpaši iedarbojas uz jaunām lapsām, kas vēl nav pieredzējušas cita medījuma, piemēram, zaķa, briesmu saucienus. Tāpēc bieži vien jaunu lapsu ir vieglāk piesaukt, izmantojot peles pīkstienus, nevis citas skaņas. Mānekļa skaņa var šķist klusa, bet plēsējiem ir ļoti laba dzirde, un bezvēja laikā tie sadzirdēs saucienu no liela attāluma.
Lietošana. Jāveido skaņas, kas atgādina peles pīkstienus, darot to neregulāri 20–30 sekundes, tad jāklusē vienu līdz divas minūtes, un jāatkārto 30–40 minūtes, pirms izvēlas citu medību vietu, ja medījums nav pamanīts. Ir arī ieteicams izmantot peles pīkstienus, iesākot un noslēdzot saucienu sēriju, kurā tiek atdarināti zaķa vai putna briesmu kliedzieni.
Jāpatur prātā, ka plēsējs, kuru pievilina, izmantojot peles pīkstienu, nav tik uzmanīgs kā tad, kad saucat to ar zaķa kliedzienu. Pieredzējušās lapsas metīs loku un ieies vējā, lai pārliecinātos, ka tuvumā nav citu plēsēju. Iesaka izvēlieties medību torni vai medību vietu, no kuras var novērot vēja virzienu, un obligāti maskēties. Ja lapsa vienu reizi piemānīta, tā otrreiz uz saucienu nenāks.
Nordik Crying Lamb – jēra kliedziens plēsēju pievilināšanai
Nordik Crying Lamb ir vienkārši lietojams medījuma pievilinātājs, kas ir izstrādāts, lai atdarinātu ievainota vai satraukta jēra brēcienu. Šī skaņa ir ļoti efektīva, lai pievilinātu plēsējus, kas nogalina aitas un kazas, tieši tur, kur šī ir liela problēma, jo plēsēji ir pieraduši pie šīm skaņām.
Lietošana. Jāsatver svilpe ar labo roku, apņemot skaņas korpusu ar ieliektu kreisās rokas plaukstu un cieši tā jānoslēdz. Dziļi jāieelpo un, sākot izdarīt pūtienus, jāatsedz skaņas korpuss ar kreiso roku, izdarot pūtienus svilpē. Ar nelielu un īsu pārspiedienu māneklī var radīt baaaaaa skaņu.
Kad būs izdevies kādu laiku vingrināties, var mēģināt izveidot vibrējošu skaņu izelpojot, tādējādi iegūstot ticamāku skanējumu. Skaļumu varat pielāgot atkarībā no tā, cik spēcīgi izdara pūtienus svilpē, kā arī ar kreiso roku aizsedzot un atsedzot skaņas korpusu. Vingrinoties jāklausās, cik spēcīgi var izdarīt pūtienu, pirms rodas skaņa, un tad to pielāgot!
Medību vietā. Plaši pārskatāmā teritorijā izdara intensīvus pūtienus 15–20 sekundes, jāklusē 2–3 minūtes, tad turpina izdarīt šādus pūtienus 20–30 minūtes katrā periodā. Mazākā teritorijā vai mežā jāveic intensīvi pūtieni 15–20 sekundes, jāklusē 5–6 minūtes, tad turpina izdarīt šādus pūtienus 15–20 minūtes katrā periodā.
Ar plēsēju svilpēm ir iespējams piesaukt ne tikai lapsu, bet arī jenostsuni, āpsi, caunu, kā arī lielākus medījumus, tajā skaitā vilku un lūsi. Ir arī novēroti gadījumi, ka atnāk mežacūka, jo tā ir vis-ēdāja. Interneta veikals Outdoorexperts.lv dāvina kakla lencīti, kurā iesiet svilpes, ja pērkat Nordik Predator produktus.
Kaut kas neparasts – Nordik Bolt Knob
Nordik Bolt Knob ir melna gumijas bumbiņa, ko var piestiprināt pie gandrīz jebkuras karabīnes ar aizslēgu, lai pārlādēšanu padarītu ērtāku.
Tas ir vērtīgs aksesuārs, jo ļauj rīkoties ar aizslēgu ievērojami precīzāk un ātrāk nekā bez tā. Gumijas bumbiņa novērš slidenā metāla aizslēga roktura izslīdēšanu no pirkstiem. Lai to piestiprinātu, uzpiliniet nedaudz ķīmiski attīrīta benzīna un vienkārši uzspiediet to uz aizslēga roktura. Cik zināms, tas ir piemērots visiem ieročiem.
Vairāk lasiet žurnālā Medības