“Kopš Grobiņa ieguvusi pilsētas statusu, šī ir pirmā reize, kad pie mums tiek eksponētas medību trofejas,” izstādes atklāšanā sacīja Grobiņas novada domes – galvenā atbalstītāja – priekšsēdētājs Aivars Priedols. Tā ir mednieka un jaunā trofeju eksperta Toma Poškus ideja organizēt šo ekspozīciju.
Grobiņā ir apskatāmas Liepājas, Nīcas, Rucavas, Priekules, Vaiņodes, Pāvilostas un dažu citu netālu esošo novadu platībās nomedīto 147 staltbriežu trofejas. No kopējā skaita tikai piecu mednieku iesniegtie ragi ir palikuši bez medaļas. Tajā pašā laikā izstādei, kas aptver ģeogrāfiski visai nelielu teritoriju, brieža trofejām piešķirta 21 zelta medaļa.
Latvijas Mednieku savienības Saldus nodaļas vadītājs Māris Bērziņš atzinīgi novērtēja redzēto: “Trofeju kvalitāte šajā izstādē liecina par labu ne tikai staltbriežu populācijas stāvoklī, bet arī par mednieku pūlēm uzlabot populācijas veselību un trofeju kvalitāti. Ja agrāk izstādēs bija daudz pārāk jaunu un perspektīvu buļļu, tad tagad es varu teikt, ka redzēju tikai pāris pāragri vai pārāk vēlu no populācijas izņemtos eksemplārus.”
Atklāšanā Māris Bērziņš ar komentāru: “Šī trofeja man patika vislabāk, jo ir nomedīta ļoti pareizi,” tās autoram Uldim Orlovam uzdāvināja Pētera Ikaunieka grāmatu “Vilku mednieka piezīmes”. Nosauktais staltbriedis ieguva sudraba medaļu. Trofeju veido spēcīga, tā dēvētā spīle jeb žāklis viena raga virsotnē un garš durklis bez žuburiem otrajā pusē. Šādus buļļus dēvē par slepkavām, un tie no populācijas ir jāizņem obligāti.
Grobiņas trofeju izstādē jau otro reizi šajā medību sezonā tika uzlabots Latvijas staltbriežu ragu “TOP3”. Labāko trofeju saraksta trešajā vietā tagad ierindojušies Andra Džeriņa nomedītā brieža ragi, kas pēc Starptautiskās medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komitejas (CIC) vērtēšanas sistēmas ieguva 241,68 punktus. Iepriekšējo reizi “TOP3” izmaiņas ieviesa 2019. gada oktobra sākumā Skrundas pagastā Riharda Valtenberga nomedītā staltbrieža ragu vērtējums. Šis eksemplārs saņēma 240,30 CIC punktu.
Izstādē, neskaitot staltbrieža ragus, ir apskatāmi 38 buka un deviņi aļņa ragi. Mednieki ir iesnieguši vairākus lapsu, āpšu un vienu jenota galvaskausu, kā arī trīs vilka galvaskausus. Ir aplūkojamas 15 iespaidīgas mežakuiļa trofejas un 14 bebra galvaskausi. Šajā kategorijā arī ir jauns rekords. Nīcas novadā raksta autores nomedītā bebra galvaskauss ieguvis 27,27 CIC punktus, ierindojoties bebra trofeju Latvijas “TOP” 2. vietā.
Trofeju ekspozīcijas apmeklētājiem būs iespēja atstāt ierakstu īpašā viesu grāmatā, kas pēc izstādes slēgšanas tiks nodota glabāšanā Grobiņas novada domē. Tur ikviens varēs apskatīties, kā vietējie iedzīvotāji un viesi novērtējuši mednieku un domes kopīgās iniciatīvas augli – pirmo medību trofeju izstādi Grobiņas vēsturē.
Grobiņas trofeju izstādes ierīkošanu atbalstīja Grobiņas novada dome, Kurzemes uzņēmums “Lateira”, kas pieder medniekam, kā arī vietējā firma “Grobiņas ziedi”. Savu atbalstu sniedza mednieku klubi “Virga”, “Vaiņode”, “Kings” un sporta šautuve “Lāčkoki”.
Trofeju vērtēšanu veica CIC vecākais trofeju eksperts Jānis Baumanis, sertificētie trofeju mērītāji Rimants Zeltzaķis, Līga Jansone, Valters Lūsis, Ēriks un nacionālie eksperti Ansis Freimanis, Viktors Ivanovs, Zigmunds Jaunķiķis un Toms Poskus.
Dienvidkurzemes rietumu daļā nomedīto medījamo dzīvnieku trofeju izstāde Grobiņas kultūras centra “Robežnieki” plašajā sarīkojumu zālē ir apskatāma no 18. līdz 28. februārim. Apmeklētājiem ieeja bez maksas.
“Katru dienu Grobiņas Kultūras centra “Robežnieki” zālē dežurēs medību kolektīvu pārstāvji, kuri būs gatavi izrādīt ekspozīciju, pastāstīt par katru no apskatāmajām dzīvnieku sugām, to uzvedības un medību īpatnībām. Laipni aicinātas skolu klases un bērnudārzu grupiņas, kā arī interešu izglītības centru ekskursijas un, protams, jebkurš cits interesents,” sacīja izstādes organizētājs Toms Poškus.
Toms Poškus atklāja, ka nākamā trofeju izstāde pēc trīs gadiem notiks Priekulē un tā jau būs otrā ekspozīcija šajā pilsētā. Vēl pēc trīs gadiem mednieki atkal tiks aicināti pulcēties Grobiņā. Kā pajokoja jaunais trofeju eksperts, pa šo laiku var paspēt ne tikai izvēlēties, bet pat izaudzēt jaunu stirnāža vai staltbrieža trofeju.
Turpinājumā – Kurzemes TV videomateriāls par izstādi