Pagājušās nedēļas publikācija Latvijas Avīzē un portālā Medibam.lv “Kā jauns mednieks var iegādāties ieroci, ja pirmās palīdzības kursus nokārtot nevar?” izgaismoja sarežģīto situāciju, kurā ķīlnieku lomā ir ne tikai mednieki, bet teju visi ieroču īpašnieki. Saskaņā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) rīkojumu, šobrīd mācību centriem nav iespējas pilna mērā organizēt pirmās palīdzības (PP) kursus ieroču īpašniekiem, B kategorijas autovadītājiem un dažu citu grupu interesentiem.
Pie vainas kļūdainā noteikumu interpretācija
Neparastā situācija bija izveidojusies kļūdainās tiesību aktu prasību interpretācijas dēļ. Runa ir par Ministru kabineta (MK) 360. noteikumu “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 32.7 11.punktu un tajā minēto atsauci uz MK noteikumu Nr. 557 “Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā” 4.punkta 2.daļu, kas skan šādi: pirmās palīdzības pamatzināšanu 12 stundu apmācības programma ar rakstisku teorētisko un praktisko triju stundu zināšanu pārbaudi, kas paredzēta transportlīdzekļu vadītājiem, ieroču nēsātājiem un glabātājiem.
Pagājušajā nedēļā Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers sacīja, ka apspriedes ir notikušas un Iekšlietu ministrija ir pilnībā pārliecināta par to, ka esošie noteikumi un tajos minētās atsauces patiešām paredz iespēju visiem ieroču īpašniekiem kārtot PP apliecību.
“MK noteikumos nav tāda punkta, kas paredz medniekiem iespēju piedalīties pirmās palīdzības kursos,” viņa uzsvēra.
Pēc VP pārstāvja teiktā, ieroču īpašniekiem šādu iespēju paredz atsauce uz noteikumiem par pirmās palīdzības apmācību.
NMPD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Bukša papildināja: “Augstāk minētā atsauce uz noteikumiem skaidro tikai to, kādas ir pirmās palīdzības sniegšanas apmācību programmas Latvijā un kurām mērķauditorijām tās paredzētas. Tie nenosaka, kurām mērķgrupām vai profesiju pārstāvjiem ir pienākums tās apgūt. To nosaka attiecīgo jomu vai nozari regulējošie normatīvie akti.”
Domstarpības atrisinātas atbildīgo institūciju sanāksmē
Šīs domstarpības par noteikumu interpretāciju rosināja aktīvu informācijas apmaiņu un vainagojās ar sanāksmi pirmdien, 26. aprīlī, kurā piedalījās Iekšlietu ministrijas (IeM), Veselības Ministrijas (VM) un VP amatpersonas.
“Sanāksmē VM pārstāvji informēja, ka viņi šādi netraktē šo normu un minēto 557. noteikumu atsauci, un ir par to, lai atļauja ieroču īpašniekiem kārtot PP apliecību būtu gramatiski ierakstīta MK 360. noteikumos. Neko nevar darīt. VM veido veselības aprūpes politiku un ir galvenā iestāde šajā jomā. Ja viņi grib redzēt konkrēti, lai noteikumos būtu ierakstītas visas personu grupas, kas vēlas saņemt ieroču atļauju un kārtot PP apliecību, būs jānāk klājā ar grozījumiem,” sacīja Andris Melkers.
Pirms nodot grozījumus valdībai, to pamatotību izskatīs Operatīvā vadības grupa. Pirmdienas sanāksmē Andris Melkers skaidroja, kādēļ jaunajiem medniekiem būtu jānodrošina iesēja saņemt PP apliecību, kas nepieciešama ieroča iegādei:
“Es izskaidroju, ka tas ir tiešā veidā saistīts ar tautsaimniecību, tai skaitā ar Āfrikas cūku mēra apkarošanu. Tā problēma nav izsmelta. Skaidrs ka mednieki ir 85 % no ieroču īpašniekiem, bet es nevarēju neaizstāvēt arī pašaizsardzības ieroču īpašniekus un sportistus. Pamatojums viņiem šķita pietiekams. Tādēļ es ļoti ceru, ka tuvākajā laikā IeM un VM nāks klājā ar atbilstošiem grozījumiem. Faktiski, 360. noteikumi ir jāpapildina tikai ar trīs vārdiem. Neko nevar darīt. Ja VM šo situāciju redz tā, mums nekas cits neatliek, kā piekrist un rīkoties atbilstoši.”
NMPD, kas nodrošina un uzrauga PP kursu sistēmu, norāda, ka dienesta kompetencē nav noteikt, kas šobrīd ir tiesīgs apgūt un kam obligāti jāapgūst kāda no pirmās palīdzības sniegšanas apmācību programmām. To nosaka attiecīgo nozari regulējošie tiesību akti, profesiju standarti. Savukārt par tiem atbild katra konkrētās nozares ministrija. Un tieši tai ir jāvirza atbilstošie grozījumi 360. noteikumos noteikumos.
“Par jomu atbildīgā ministrija pēc savas vai tās padotības iestādes iniciatīvas sagatavo attiecīgo noteikumu grozījumu projektu, pamatojot nepieciešamību iekļaut izņēmumus attiecīgām profesiju, specialitāšu vai nodarbināto grupām, kurām šobrīd būtu atļauts apgūt pirmās palīdzības praktiskās apmācības. Pirms izskatīšanas Ministru kabinetā lielākā daļa no virzītajiem grozījumiem nozaru starpā tiek pārrunāti un saskaņoti arī Operatīvajā vadības grupā, kurā pārstāvētas visas ministrijas,” paskaidroja NMPD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Bukša.
Grozījumi tiks virzīti
Pēc VP pārstāvja teiktā, Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) vadītājs Haralds Barviks uzņēmās sagatavot vēstuli ministrijām.
“Šonedēļ ierosinājumu vēstule tiks nosūtīta VM un IeM, lai tās varētu sagatavot attiecīgo noteikumu grozījumu pieteikumu. Jācer, ka uzreiz pēc tam izmaiņas šajā tiesību aktā tiks ieviestas un jaunie mednieki beidzot varēs nokārtot PP apliecības, kas nepieciešanas ieroču atļaujas saņemšanai,” sacīja LATMA valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.
Aptaujājot vairākas lielākās mednieku skolas, kļūst skaidrs, ka šobrīd Latvijā varētu būt vairāki simti jauno mednieku, kuri jau ir saņēmuši mednieka apliecību, bet nevar turpināt kārtot ar ieroča iegādi saistītās formalitātes, jo nav iespējas iegūt PP apliecību.
“Viss kas saistīts ar Covid-19 – grozījumi, ierobežojumi, viss tiek diezgan operatīvi apspriests un izskatīts. Līdz ko ienāks vēstule, to izskatīs. Tagad, gaidāmajās svētku dienās tas noteikti nenotiks, bet tuvākajās nedēļās grozījumi varētu tikt akceptēti,” sacīja Andris Melkers.
Šobrīd PP kursu praktiskā daļa medniekiem nav pieejama!
NMPD sabiedrisko attiecību speciāliste norāda: “Jā, tā droši var darīt! Pirmās palīdzības apmācību programmas teorētisko daļu attālināti apgūt bija atļauts visu ārkārtējās situācijas laiku un arī šobrīd. Bet, lai saņemtu apliecību par programmas apguvi ir jāapgūst arī praktiskā daļa (klātienē individuāli) un jākārto arī zināšanu pārbaudījums, ja nepieciešams. Attiecībā uz šo sadaļu tad arī ir MK 360. noteikumu regulējums ar nozaru izvirzītām noteiktajām grupām. Tāpat jaunajiem medniekiem iesakām sekot līdzi izmaiņām normatīvajā regulējumā, kā arī aktuālajai informācijai NMPD tīmekļa vietnē. Noteikti jau šobrīd var interesēties pirmās palīdzības apmācītājorganizācijās par iespējām uzsākt pirmās palīdzības apmācību programmas apguvi – vispirms teoriju – attālināti, pēc tam praktisko daļu klātienē, kad normatīvais regulējums to atļaus.”