Polijas premjerministrs Donalds Tusks Glogovā 24. septembrī notikušajā krīzes sanāksmē paziņoja, ka steidzami jāveic pasākumi, lai novērstu bebru radītos postījumus uz plūdu kontroles dambjiem.
Pēc Donalda Tuska teiktā, bebri ir saasinājuši spēcīgo lietavu izraisīto plūdu problēmas Centrāleiropā, kas prasījusi vismaz 16 cilvēku dzīvības un lika evakuēties cilvēkiem Polijā un Čehijā, uzsverot bažas par aizsprostu un dambju drošību, ko, viņaprāt, apdraud šo dzīvnieku klātbūtne un darbība.
Bebri būvē savus aizsprostus aizsardzībai un patvērumam, taču daži pētnieki, kuriem piekrīt Tusks, apgalvo, ka bebru aizsprosti var bojāt upju krastus, vājināt aizsargdambjus un izraisīt ūdens uzkrāšanos, tādējādi palielinot plūdu risku. Ir zināms, ka vietās, kur dabiskā ūdenstilpe ir pietiekoši liela, bebri neveido dambjus, bet rok alas krastos. Nereti tie ierokas ceļu, dzelzceļu vai plūdu dambju uzbērumos, vājinot tos.
“Dažreiz ir jāizvēlas starp mīlestību pret dzīvniekiem un pilsētu, ciematu drošību un dambju stabilitāti,” sacīja Tusks, piebilstot, ka infrastruktūra ir jāaizsargā no bebriem un, ka valdība, ievērojot likumu, atļaus veikt jebkādas darbības pret bebriem, lai pasargātu aizsargdambjus.
“Dariet visu, kas jums jādara, es aizstāvēšu šos lēmumus. Dambji šobrīd ir absolūta prioritāte,” sacīja Tusks.
Oponējot premjerministram, vides biologs un bebru eksperts Andžejs Čehs (Andrzej Czech) atklāj, ka Tuska izteikumi ir absolūtas muļķības un Varšavas valdība izmanto bebrus tikai politisku mērķu sasniegšanai. “Viņi ir atraduši atradusi grēkāzi plūdu jautājumā,” sacīja Andžejs Čehs.
Biologs norādīja, ka mednieki un lauksaimnieki, kas ir ietekmīgi Tuska koalīcijas partnera – agrokonservatīvās PSL – rindās, nereti iestājas pret bebriem, jo tie reizēm appludina laukus un sējumus, piebilstot, ka “tikai 2% bebru vietu” rada šīs problēmas.
Tāpat eksperti norāda, ka mednieki ir ieinteresēti uzlabot savu slikto tēlu sabiedrībā, parādoties kā glābēji un problēmu risinātāji, un cer saņemt nodokļu maksātāju naudu par bebru medīšanu, kā tas notika Āfrikas cūku mēra krīzes laikā. Piebilstot, ka bebru medības varētu izraisīt masveida bebru radīto biotopu iznīcināšanu, dabiskās ūdens aiztures samazināšanos un noteikumu pārkāpšanu.
Eksperti iesaka divus galvenos veidus, kā aizsargāt aizsprostus no bebru radītajiem postījumiem: aizsprostu pārvietošana prom no upēm un metāla tīklu uzstādīšana aizsprostu tuvumā. Tāpat eksperti norāda, ka tā nav bebru vaina, ja aizsprosti ir nepietiekami profesionāli veidoti. Tā esot to cilvēku vaina, kuri nenovērsa iespēju bebriem iznīcināt dambjus.
Neraugoties uz premjerministra izteikumiem, zinātnieki uzsver, ka bebriem ir būtiska loma aizsardzībā gan pret plūdiem, gan sausumu, un to darbība veicina bioloģiskās daudzveidības palielināšanos un dabisku ūdens attīrīšanu.
Izdalīt mežakuiļiem prezervatīvus un ieskatīties lācim acīs. “Šauj garām!” #250 epizode
Abonē žurnālu Medības!