Kukurūzu mežacūkas tur lielā cieņā. Arī citiem meža dzīvniekiem tā ir viena no lielākajām delikatesēm un vienmēr tiek apēsta ļoti ātri. Ja vien mednieks neizdomā kādu viltīgu ietaisi, kas ierobežos pieeju saldajiem dzeltenajiem graudiem.
Kādus traukus un paņēmienus izmanto mednieki, lai kukurūza barotavā turētos ilgāk? Vienkāršākais veids ir izsist zemē caurumu un iebērt tur graudus, lai apgrūtinātu rukšiem piekļūšanu tiem, bet nu jau kādu laiku barību izbērt uz zemes nav atļauts. Tad seko dažāda izskata, formas un iepriekšējā pielietojuma tilpnes ar vāku un caurumiņiem sānos, kas parasti tiek piesietas striķītī, lai neaizbēg. Joks, protams. Kad mežacūka vai āpsis saprot, ka, paripinot vai apveļot tādu muciņu, kanniņu vai lielo plastmasas pudeli, var izbirdināt kukurūzu, tie aktīvi darbojas ap šo savdabīgo našķu dozatoru. Beigu beigās tas atrodas stipri patālu no barotavas vai nav atrodams vispār. Dažreiz kukurūzu izkaisa zālē, lai rukši barotavā nomīda augāju. Ir redzētas barotavas no resnās kanalizācijas caurules ar līkumu, kas tiek piestiprinātas pie koka, taču tādās parasti ber graudus.
Tā kā pagājušajā gadā eksperimenta kārtā tika iegādāts maiss kukurūzas vālīšu, kas rūpīgi izžāvētas glabājās bēniņos, nācās izdomāt tādu barotavu, kas būtu piemērota tieši šim kāruma veidam.
Absolūti loģiski prātā ienāca kanalizācijas caurules izmantošana. Protams, pastāv risks, ka mežacūkas salauzīs plastmasas cauruli. Dzīve rādīs. Ja tā notiks, taps šāda paša konveijera versija metālā.
Izejmateriāli un instrumenti
Iekšējās kanalizācijas caurule Ø 50 mm x 2 m
Atbilstošs aizbāznis
Alumīnija stieple Ø 5 mm
Jumtiņš
Plakanknaibles
Fleksis
Darbs
Kā uztaisīt barotavu no caurules? Aizbāznis jāievieto tam paredzētajā vietā. Diemžēl abiem galiem šāds risinājums nebūs piemērots, jo aizbāžņa diametrs ir tāds pats kā caurulei un to var iespraust tikai īpašajā paplašinājumā ar blīvi.
Tad ar zīmuli jāiezīmē lodziņš, pa kuru rukši varēs tikt klāt – pagrauzt kukurūzas vālīti. Ar fleksi pēc uzzīmētā lodziņš jāizgriež. Tagad barotava ir pa pusei gatava.
Mežā cauruli pēc iespējas taisnāk piestiprina pie izraudzītā koka. Pievelkot to ar stiepli vai savilcējiem, caurule var izliekties. Tas nav īpaši labi. Izžāvētas vietējās kukurūzas vālītes diametrs ir trīs ar pusi līdz četri centimetri. Pat neliela izliekuma dēļ vālītes caurulē var iesprūst, bet šādas barotavas princips ir kā konveijeram – kad viena vālīte apēsta, no augšas noslīd nākamā.
Kad caurule nostiprināta, jāuztaisa jumtiņš. Tas pasargās barotavas pildījumu no samirkšanas. Pagaidu variantā ir salātu trauciņš, kas piesiets ar neilona aukliņu.
Citus padomus medību infrastruktūras iekārtošanā meklē pielikumā “Medību infrastruktūra”!