Plānojot krāsot medību tornīti, būtiski izvēlēties krāsu, kas ne tikai iederēsies meža ainavā, bet arī pasargās koksni no bojāšanās. Krāsošanai vēlams izvēlēties krāsas, kas nodrošina aizsardzību pret mitrumu un tajā pašā laikā saglabā koka spēju elpot. Nevajadzētu izvēlēties eļļas vai alkīda krāsas. Tās veido mitrumizturīgu pārklājumu, taču mitrums, kas jau iekļuvis kokā, no tā nevar izkļūt, un kokā attīstās trupe.
Piemērotākā – akrila krāsa
Ražotāji piedāvā sastāvus, kas izveidoti tā, lai līdztekus ar šķīdinātāja iesūkšanos koka virsmā dziļākos koksnes slāņos nonāktu arī bioaktīvās vielas. Savukārt pigmenti gādā par vizuālo izskatu, speciālas piedevas – par to, lai krāsa neizbalētu ultravioletajos staros, tāpat šādām krāsām var būt pievienoti speciāli vaski, kas krāsai pēc nožūšanas piešķir ūdeni atgrūdošas īpašības.
Visbiežāk koka virsmu krāsošanai izmanto akrila bāzes dispersijas krāsas. Tajās kā šķīdinātāju izmanto ūdeni, savukārt sastāvā esošie akrila sveķi kalpo par saistvielu. Šādas krāsas ir īpaši noturīgas pret dabas apstākļu iedarbību un tajā pašā laikā kokam sniedz lielisku aizsardzību.
Pēc sacietēšanas akrila krāsa veido plānu polimēra plēves slāni, kam ir lieliska saķere ar virsmu. Šis plānais elastīgais pārklājums aizsargā virsmu no apkārtējās vides ietekmes, savukārt sastāvā esošie pigmenti nodrošina vēlamo krāsu.
Polimēra plēve, kas veidojas, akrila krāsai izžūstot, nebaidās no ūdens un ir ar labu tvaiku caurlaidību. Tas ievērojami paildzina koka ekspluatācijas laiku. Krāsas ir elastīgas, tāpēc pārklājums, mainoties temperatūrai, nelobīsies.
Dažas senas receptes
Amatnieki iesaka koka apstrādei izmantot pašu gatavotu krāsu, kuras sastāvā vienādās daļās ir vara vitriols, vārāmais sāls un pernica. Vara vitriols meklējams dārzkopjiem domātajos veikalos, bet pernica – celtniecības materiālu veikalos. Lai pagatavotu šo krāsu, vispirms izvāra miltu klīsteri (3 litri ūdens un 500 gramu miltu) un to izberž caur sietu. Klīsteri no jauna uzkarsē un iejauc 250 gramu vara vitriola un sāls, līdz tas pilnībā izšķīdis. Tad pievieno pernicu un vēl pusotru litru ūdens. Kā krāsvielu var izmantot dzelzs mīniju (suriku), kas krāsai piešķirs zeltainu toni, vai kādu citu sauso krāsvielu pigmentu. Ar šādu krāsu koksne jāapstrādā divas reizes. Viena kvadrātmetra nokrāsošanai nepieciešams aptuveni 250 mililitru krāsas.
Koksnes aizsardzībai savulaik izmantoja arī tā saucamo zviedru krāsu. Aptuveni 7 litru zviedru krāsas pagatavošanai nepieciešami 5 litri ūdens, 200 gramu dzelzs vai vara vitriola (dzelzs vai vara sulfāts), 250 gramu smalki samaltu rudzu vai kviešu miltu, 100 gramu sāls un puslitra lineļļas. Tāpat nepieciešams aptuveni kilograms ūdenī šķīstoša un saulē nebalojoša krāsas pigmenta.
Verdošam ūdenim, lēnām maisot, pievieno dzelzs vai vara vitriolu (šīs vielas koksni aizsargās no pelēšanas), sāli un rudzu miltus un vāra aptuveni 30 minūšu. Pievieno krāsas pigmentus un vāra vēl pusstundu. Tad pievieno lineļļu un, lēnām maisot, uz mazas uguns vāra vēl četras stundas.
Krāsas sastāvam nepieciešamais vara vai dzelzs vitriols jāmeklē būvniecības piederumu vai dārzkopjiem domāto preču veikalos.
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu, . “Šauj garām!” #256 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!