Cilvēkam ir pieejamas tehnoloģijas, ieroči, automašīnas, tēmēkļi, bet tik un tā nepieciešama veiklība, zināšanas, izpratne un arī daudz veiksmes, lai meža dzīvnieku izvilinātu no biezokņa. Protams, visvieglāk to izdarīt ar milzīgu cukurbiešu, kukurūzas vai graudu kaudzi, un tāda prakse iepriekš bija gana izplatīta. Tomēr laiks un citi forsmažori ievieš savas korekcijas. Šādai apjomīgai piebarošanai ir savi plusi un arī savi mīnusi. Plusi tādi, ka dzīvnieki nāk regulāri, tā var efektīvi palielināt dzīvnieku populācijas. Mīnusi tādi, ka ilgtermiņā tas ir ļoti dārgs pasākums, ja vien pats neesi lauksaimnieks. Kā arī brīdī, kad liela apjoma piebarošanu pārtrauc, sekas var būt gana bēdīgas – straujš lauksaimniecības postījumu pieaugums. Protams, ja ir liela dzīvnieku populācija, tad tāpat jārēķinās ar lauksaimniecības un mežsaimniecības postījumiem.
Lai saprastu, kādas pievilināšanas metodes strādā, kādas nestrādā, esam veikuši dažādus eksperimentus.
Vācijā lielā mežacūku blīvuma dēļ piebarošana ir aizliegta, atļauta ir pievilināšana ar nelielu daudzumu ēdmaņas. Šā iemesla dēļ vācieši ir izgudrojuši dažādus pievilināšanas līdzekļus, lai pēc iespējas efektīvāk un ātrāk konkrētā vietā pievilinātu medījumu. Atļauts pie medību torņa izbērt minimālu daudzumu barības tikai tad, ja nolemts tur medīt. Kā tad ruksis sapratīs, ka tur ir gardumi, ja vien nejauši neuzkāpj tiem virsū? Vienkārši! Gardumiem ir īpaši jāsmaržo.
Gardumi un smaržas
Sāls pasta (trifeļu) 2 kg
Elastīga sāls pasta ar trifeļu piedevu, kura piemērota smērēšanai uz jebkura veida virsmas. Papildu minerālviela barotavās, neatvairāms kārums mežacūkām. Divu kilogramu iepakojums, komplektā lāpstiņa pastas uzziešanai.
Ozolzīļu aromāts 500 ml
Ozolzīļu aromāts vilina mežacūkas. Lietot, to izsmidzinot uz kokiem barības lauciņu, pievilināšanas vietu tuvumā vai piejaucot klāt barībai. Atšķaidot ar ūdeni, to var izmantot kā smidzinātāju, tas ir lieliski piemērots, lai maskētu cilvēka smaržu.
Dižskābarža darvas ekstrakts
Dižskābarža darvas ekstrakts vilina staltbriežus un mežacūkas no liela attāluma. Augstākās kvalitātes dižskābarža darva, vārīta divas reizes. Šis līdzeklis ir ļoti populārs un dzīvnieku iecienīts Vācijā. Latvijā par šā produkta izmantošanu līdz šim ir pretrunīgi vērtējumi. Sākotnēji bija iespējams izmantot mazo 310 ml iepakojumu, vēlāk jau 5 l iepakojumu. Mazais iepakojums ir ērts, lai to iestiprinātu celtniecības šļircē, ko parasti izmanto silikona vai līdzīgu materiālu izspiešanai no tūbas. Sākotnēji ar darvas ekstraktu apstrādā bērzus pievilināšanas vietā, bet, kā izrādās, labāk izmantot tieši egļu stumbrus, jo tā ir iecienīta dabiska mežacūku kasīšanās vietas izvēle. Darvas ekstrakts tiek izmantots, lai pievilinātu dzīvnieku konkrētā vietā berzēties.
Ekstraktu uzspiež uz koka cilvēka vidukļa augstumā, un tas īsā laikā vienmērīgi notek pa stumbru. Kad tiek veiktas darbības ar ekstraktu, labāk lietot gumijas cimdus, jo smāķis ir ļoti ķepīgs, ļoti aromātisks, tādēļ, ja tas nokļūst uz rokām, pat pēc mazgāšanas turpinās intensīvi smaržot. Tas pats attiecas arī uz apģērbu.
Darbojoties ar lielo iepakojumu, var izmantot lielu otu, ekstraktu ielejot atsevišķā traukā. Eksperimenta ietvaros atkārtoti izmantojām mazā iepakojuma konteineru, lai gan jāatzīst, tas bija ķēpīgs process.
Pievilinātāju izmantošana
Kā pamatu dzīvnieku pievilināšanai izmantojām mazliet kukurūzas. Šoreiz no sākuma trešdaļu spainīša, jo uzdevums nav dzīvniekus pabarot, bet gan piesaistīt to uzmanību. Var gardumus mazliet pakaisīt zemē, var izmantot dozatorus, bet galvenais ievērot noteikumos norādītos pieļaujamos piebarošanas apjomus. Kukurūzu apstrādājām ar ozolzīļu aromāta smidzinātāju. Smarža, jāatzīst, ļoti kārdinoša un vilinoša. Kukurūzu izbārsta nelielās čupiņās un katru čupiņu apstrādājām ar pievilinātāju.
Meža kameras uzstādīšana
Tika izmantota meža kamera DÖRR Snapshot Mobile Black 5.1. Vispirms kamera jākonfigurē. Kamerai nepieciešamas 16 AA tipa baterijas, var arī piemontēt akumulatoru. Kameras uzstādīšanai izmanto resnu bērzu, lai koka kustības vējā neizraisītu fotokameras darbību. Kameru piestiprināja izstieptas cilvēka rokas augstumā, lai tai var piekļūt klāt. Apdzīvotu vietu tuvumā ieteicams kameru uzstādīt cilvēkam neaizsniedzamā augstumā. Izmanto oriģinālā stiprinājuma lenti. Drošības nolūkos kameru pie koka pieslēdz ar velosipēdu pretnozagšanas slēdzeni. Labi, ka kameras korpusā šim nolūkam paredzēti īpaši stiprinājumi. Veikali piedāvā arī īpašus metāla ietvarus kamerām, lai tās pasargātu no garnadžiem. Svarīgi ir kameras darbības rādiusā izzāģēt zarus, jo arī to kustība vējā var iedarbināt ierīci. Iestatījumos ieprogrammē, ka kamera vienā reizē, reaģējot uz kustību, taisīs trīs bildes ik pēc desmit minūtēm, ja kustība turpināsies. Sākotnēji tika ieprogrammēts, ka attēli tiks sūtīti kā e-pasta, tā arī MMS veidā, bet tas izrādījās par daudz, tādēļ kameru pārprogrammēja tā, lai tā bildes sūtītu tikai MMS. Ja uzstāda kamerai videorežīmu, tad atsūta informāciju, ka kaut kas fiksēts. Nofilmētais tiek nofiksēts SD kartē.
Par dzīvnieku piebarošanu un pievilināšanu. “Šauj garām!” #35 epizode
Vairāk par pievilināšanu lasi žurnāla Medības pielikumā!