
Bebru medības ar lamatām ir viens no grūtākajiem un laikietilpīgākajiem medību veidiem. Perspektīvo kanālu un grāvju izpēte, pareizās vietas meklējumi lamatām, pati conibear tipa rāmja lamatu uzstādīšana, medījuma iznešana no attālākiem bebrārijiem… Un tas nebūt nav viss, ko jāgrib un jāspēj paveikt bebru lamatošanā.
Viens no fiziski grūtākajiem un neērtākajiem procesa posmiem ir lamatu uzvilkšana. Pat vīrietim tas prasa lielu piepūli. Jā, ir tā dēvētās tērauda šķēres, kas palīdz uzvilkt rāmi, bet tās ir lielas, smagas un neparocīgas. Turklāt uzvilktas lamatas ir visai bīstamas. Dažs labs karstgalvis ir veicis eksperimentu, ko pēc tam stipri nožēlojis, taču vairumā gadījumu pieauguša vīrieša kaulus šīs lamatas nesalauž, taču tas ir ļoti sāpīgi. Latvijā pat ir bijis gadījums, kad cilvēks pamanījies ievērt lamatās galvu. Cik varēja spriest pēc publikācijām specializētajās medībām veltītajās socvietņu grupās, izticis ar galvassāpēm.
Drošības skava
Viens no paņēmieniem, kā ērti manipulēt ar rāmja lamatām, ir izmantot nerūsējošā tērauda skavu, kas nofiksē rāmi pusuzvilktā stāvoklī. Lielākā piepūle ir vajadzīga, saspiežot atsperes. Parasti, kad tas ir paveikts, atsperēm uzliek drošības āķus un nodrošina lamatas ar sprūdu, kas uzliekams pie sprūda sviras. Kad tas ir izdarīts, atsperu gredzeni ir iespiesti starp rāmjiem, bet drošinātāju āķi var un visbiežāk nokrīt. Lamatas ir uzvilktas un gatavas darboties. Mazākais pieskāriens pie sprūda sviras vai ūsiņām liks lamatām aizcirsties. Labākajā gadījumā tas nozīmē, ka viss būs jāsāk no jauna.
Uzliekot skavu, lamatas paliek pusuzvilktas. Šādā pozīcijā atsperu drošinātāju āķi arī nokritīs, bet ar lamatām varēs mierīgi rīkoties, nebaidoties nejauši pieskarties ūsiņām.
Drošības skava vairāk noder, uzstādot bebru lamatas ar atsperēm uz augšu vai uz vienu pusi. Ar atsperēm uz augšu lamatas iekarina šauros grāvjos, cauri izverot koku, ko uzliek uz ūdensaugiem vai ledus. Ar atsperēm uz vienu sānu lamatas liek nedaudz platākos kanālos, cauri izvērto koku iespraužot gruntī, bet klasiskajā variantā – ar atsperēm uz abām pusēm lamatas liek platākās vietās vai pie bebru māju ieejām. Vēl ir iespēja lamatas iekarināt trijstūrī – A burta formātā sastiprinātos kokos. Tad slazds arī atradīsies ar atsperēm uz augšu.
Neskaitot klasisko izvietojumu, visos variantos pilnībā uzvilku lamatu atsperu drošinātājus noņemt ir ļoti neparocīgi un pat bīstami. Toties ar skavu nodrošinātas lamatas neaizcirtīsies un drošinātājus var noņemt jau pirms lamatu iegremdēšanas ūdenī. Kad lamatas ir uzstādītas paredzētajā vietā, abus rāmjus saspiež vēl nedaudz, uzliek sprūdu un drošības skavu noņem.
Kā uzvilkt lamatas ar striķi
Bebru lamatu uzvilkšana parasti ir grūta un neparocīga. Vairums mednieku to dara plikām rokām, piespiež ar celi, ar kāju. Citi izmanto tā sauktās šķēres. Taču ir kāds daudz vienkāršāks un vieglāks paņēmiens.
Jums vajadzēs tikai apmēram pusotra metra garu vienu līdz pusotra centimetra resnu striķi. Tādu var iegādāties jebkurā Depo vai kādā citā celtniecības un saimniecības preču veikalā. Var izmantot arī plānāku, bet tas griežas rokās.
Šis paņēmiens der gan lielajām bebru rāmju lamatām (Conibear 330), gan caunu lamatām (Conibear 110).
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
