Ir dažādi veidi, kā padarīt medību platības pievilcīgas medījamiem dzīvniekiem. Piebarošanas laucītes, sāls laizītavas, piemēram, ir pasākumi, kas piesaista medījumu konkrētām platībām. Dzīvnieki pierod pie šīm vietām un tālu prom neklejo. Tomēr jāņem vērā, ka visi šie pasākumi ne vienmēr darbojas ilgtermiņā. Nokopjot barības laucīti, dzīvnieki meklēs citas iespējas, kur gūt kaut ko garšīgu. Dubļu vanna konkrētā vietā toties darbosies ilgtermiņā. Šis pasākums ir pat ļoti populārs Rietumeiropā, mazāk zināms Latvijā.
Ierīkot sāls laizītavu un cerēt, ka tur desmit dienu laikā parādīsies brieži, ir utopija. Tas jo vairāk attiecas arī uz dubļu vannas ierīkošana. Cerēt uz tūlītēju rezultātu nevar. Pat tad, ja to ierīko agri pavasarī un šo vietu it īpaši novērtēs sausā, karstā vasarā, dažreiz paiet pat gads, līdz dzīvnieki šo vietu atrod un pie tās pierod. Bet tad, kad dzīvnieki šo vietu ir atraduši, tie regulāri atgriezīsies.
Kurām sugām šī vieta patiks?
Mežacūka ir pirmā, par ko iedomājamies, tāpat arī staltbriežu bullim dubļu vanna būs pievilcīga. Gan mežacūkai, gan arī briežu bullim patiks vārtīties un atveldzēties ierīkotajā dubļu vannā. Alnim, kas ir labs peldētājs un labi jūtas ūdenī, vārtīšanās dubļos nebūs prioritāte, lai gan nevarētu teikt, ka tie šādas dubļu vannas neizmanto vispār.
No vienas puses, dubļu vanna palīdz atveldzēties un atsvaidzināties karstā laikā. Tāpat šī ir efektīva metode, lai atbrīvotos no kaitinošiem parazītiem. It īpaši efektīvi ir šādu dubļu vannu tuvumā ierīkot arī koku, kas notriepts ar smaržīgo darvu, kur dzīvniekiem berzēties. Smaržīgā darva pievilinās mežacūku, staltbriedi, arī āpsi. Šie var šādās vietās regulāri ierasties, lai pakasītu sānus.
Kur ierīkot dubļu vannu? Kad labākais laiks to darīt? Kādas ir biežākās pieļautās kļūdas?
Dubļu vanna patiesībā jau nav nekas vairāk kā speciāla vieta dubļainā un mitrā vietā. Lai mākslīgi radītu šādu vannu, jāmeklē mitra vieta, kur ir augsts gruntsūdens līmenis, vai arī tā jāveido kādas nelielas ūdensteces tuvumā. Kad vasarā viss izkalst, svarīgi, lai šī vieta joprojām nodrošina mitrumu un veldzi. Tad arī medniekiem nevajadzēs mākslīgi vest uz mežu litriem ūdens, lai šo vannu uzturētu. Staltbriežiem it īpaši patīk vannoties šādās netraucētās vietās. Tādēļ vietā, kur nolemjat ierīkot vannu, jāaizvāc koku stumbri, zari, akmeņi, lai nekas netraucētu dzīvniekam baudīt šo meža spa. Tas var prasīt daudz darba, tomēr dzīvniekiem noteikti labāk patiks iztīrīta dubļu vanna bez šķēršļiem un traucēkļiem. Kad vieta iztīrīta, vanna jāizrok dziļāka. Šādā vietā ūdens var pat būt līdz 15 cm dziļš. Tas neļauj vannai izžūt, tāpat arī vannas malas saglabās mitrumu pat karstās un sausās vasarās. Ir svarīgi, ka šī vieta neizžūst visu cauru gadu. Sliktākajā gadījumā šeit var atvest ūdeni, bet tas būs sarežģīti, grūti un laikietilpīgi. Šajā vietā var izmantot arī kādu gardumu, lai piesaistītu dzīvnieku uzmanību, protams, ņemot vērā noteiktos meža dzīvnieku piebarošanas ierobežojumus. Tā kā pēc vannošanās dzīvniekiem jāpakasās, lai atbrīvotos no parazītiem, ļoti efektīvs līdzeklis ir ar darvu nosmērēto koku ierīkošana vannas tuvumā. Efektīva ir dižskābaržu darva, Lietuvā ražo arī priežu sveķu darvu. Šis spēcīgi smaržojošais, lipīgais un arī nejaukais smāķis bieži vien strādā kā meža dzīvnieku magnēts. Liels pluss, ka to var sajust pa gabalu. Tas dāsni jāuzklāj uz koka stumbra, un galu galā dzīvnieki to izvēlēsies par vietu, kur pakasīties. Šāds koks arī medniekam ļauj saprast, kas šajā vietā ierodas un kas koku izmanto.
Svarīgi ir ielāgot, ka šādās vietās noteikti nevajadzētu medīt, jo vanna nodrošina drošu, jauku vietu, kur uzturēties. Ja ir vēlme medīt, tad noteikti ne tuvāk par 200 metriem no šīs vietas.
Raksts tapis sadarbībā ar Huntinmotion.com