Sociālajos tīklos šoruden mednieki dalījās ar iespaidiem par lieliskām aļņu trofejām un pavisam drīz jau zināja teikt, kāda ir to vērtība CIC punktos. Taču šis vērtējums nav bijis objektīvs – trofeju var vērtēt tikai tad, kad kopš tās apstrādes pagājušas vismaz 30 dienas.
Skaidro vecākais CIC trofeju vērtētājs Jānis Baumanis: “CIC trofeju vērtēšanas noteikumi skaidri un gaiši pasaka, ka trofeju var vērtēt ne ātrāk kā 30 dienas pēc novārīšanas. Un nav nekādas atrunas, ka tas attiecas tikai uz trofejām, kuras tiek svērtas.
Šo 30 dienu laikā notiek visintensīvākā trofejas žūšana un zūd ne tikai svars, bet arī centimetri. Tādējādi prasība attiecas ne tikai uz ragiem, kuri tiek svērti – stirnāža un staltbrieža ragi, ber arī uz ragiem, kas tiek tikai mērīti ar mērlenti, kā tas ir aļņa gadījumā. Tas pats attiecināms arī uz galvaskausiem un ilkņiem. Tie visi žūstot saraujas.
Kādreiz šī norma bija pat ievērojami lielāka – trīs mēneši. Kādus četrus piecus gadus šis laiks ir samazināts līdz vienam mēnesim, jo eksperimentos pārbaudīts, ka visintensīvāk žūšana notiek pirmajās 20 dienās. Pēc tam ne tik ļoti.
No savas pieredzes varu pateikt, ka nomedīju staltbriežu bulli ar skaistiem lieliem ragiem un, vakarā pēc medībām nomērot apkārtmērus, tie bija attiecīgi 19 un 18,5 cm. trīsdesmit dienas pēc novārīšanas, kad trofeja tika vērtēta, visi apkārtmēru mērījumi bija sarukuši par centimetru. Kopā tie bija četri centimetri, kas nozīmē četrus punktus vērtējumā. Tas ir daudz, nemaz nerunājot par svaru.
Ar alni man ir pieredze, ka tikko nomedītam alnim izvērsums bija viens metrs un 12 centimetru. Kad tika vērtēts oficiāli, izvērsums bija vairs tikai metrs un seši centimetri… Un tie ir trīs punkti vērtējumā!
Tāpat arī galvaskausi. Varbūt kādam šķiet, kas tur kaulā var sažūt, bet tā notiek! Ja nomēra tikko novārītus un no žokļa izņemtus ilkņus, izmērs ir viens. Pēc 30 dienām tas jau ir mazāks.
Trofejas, kas ir novērtētas par agru, ir jāpārvērtē. Vērtēšana agrāk par 30 dienām pēc novārīšanas no ekspertu puses ir nekorekta rīcība!
Jā, ja mednieks ļoti vēlas zināt aptuvenu vērtējumu, to var darīt, taču protokolā skaidri un gaiši jānorāda, ka tas nav galīgais vērtējums!
Ir cilvēki, kuri ved trofejas vērtēt tūlīt pēc šīm 30 dienām. Īpaši stirnāžu trofejas, kam ragu svars un tilpums proporcionāli dod ļoti daudz punktu. Tur ir būtiski, lai trofeja nebūtu pārāk izkaltēta. Tāpat ir ar labiem staltbriežu ragiem, kas pretendē uz vietu Latvijas TOP augšgalā. Mednieki ved vērtēt, negaidot izstādes, kas parasti ir pavasarī vai vasarā. Tad ar šo pašu vērtējumu trofeja tiek iekļauta izstādes katalogā. Ja rodas šaubas par to, ka trofeja ir novērtēta par agru, tā tiks pārvērtēta un vērtējums noteikti būs mazāks nekā sākotnēji.
Tad mērītājam pašam būs jāskaidrojas ar trofejas īpašnieku, kāpēc zelta medaļas vietā ir sudraba… Tā ir katra eksperta atbildība. Visi eksperti šos noteikumus zina un, saņemot sertifikātu, parakstījušies, ka noteikumi tiks ievēroti. Ja kāds to nedara, tad agrāk vai vēlāk no sava sertifikāta nāksies šķirties. Ir kā futbolā. Viena dzeltenā kartīte ir pieļaujama, divas jau ir diskvalifikācija. Un Latvijā ir eksperti, kuriem šī viena dzeltenā kartīte jau ir.”
Kad mednieku grib izdzīt no meža vai padarīt par vergu? “Šauj garām!” #261 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības decembra numurā lasi par medījuma gaļu!