Avots: Igaunijas Mednieku savienība
Ziņojumā sniegts jauns pārskats par brūno lāci, lūsi, vilku un šakāli. Šīs medījamo dzīvnieku sugas tika uzraudzītas laika periodā no 2017. līdz 2022/23. gadam.
Brūnais lācis
Ziņojumā norādīts, ka brūnais lācis ir sastopams 19 Eiropas Savienības valstīs. Beļģijā, Dānijā, Luksemburgā, Nīderlandē šī suga nav sastopama. Savukārt Portugālē pirmie lāča novērojumi tika veikti 2019. gadā.
Kopējais brūnā lāča areāls Eiropā pašlaik aptver aptuveni 1,2 miljonus km2, kas ir par 4,6 % vairāk nekā 2016. gadā.
Baltijas valstīs lāču populācija ir ievērojami palielinājusies, īpašs populācijas pieaugums vērojams Latvijā, arī Lietuvā. Savukārt Igaunija populācija ir stabila un acīmredzamu izmaiņu nav.
Lūsis
Tendences liecina, ka 11 Eiropas valstīs novērots lūšu populācijas pieaugums, 9 valstīs būtisku izmaiņu nav, 6 valstīs to skaits ir svārstīgs. Divās valstīs bija vērojams tikai nelielas populācijas izmaiņas, un vienā valstī izmaiņas nebija vērojamas. Turklāt nevienā no reģioniem netika ziņots par populācijas samazināšanās tendenci.
Lūsis ir sastopams 25 Eiropas Savienības valstīs. Kopējais lūšu areāls Eiropā pašlaik aptver aptuveni 1,47 miljonus km2, kas ir par 21,2 % vairāk nekā 2016. gadā.
Lūša areāls ir palielinājies arī Baltijas valstīs. Latvijā lūšu izplatības palielināšanās ir saistīta ar izmaiņām izplatības metodikā, tostarp medību aizlieggumu. Arī Lietuvā vērojamas areāla palielināšanās pazīmes, bet Polijā populācija valsts austrumos nav būtiski mainījusies.
Vilks
Eiropā vilki ir sastopami 34 valstīs. Kopējā vilku izplatība Eiropā aptver aptuveni 2,2 miljonus km2, kas ir par 40 % vairāk nekā 2016. gadā. Lai gan nav šaubu, ka vilku izplatība ir ievērojami palielinājusies, daļu no šī pieauguma nepārprotami var attiecināt uz sugas izplatības modeļa izmaiņām, jo īpaši Itālijā, Latvijā un Ukrainā.
Baltijas valstīs vilku izplatība palielinās, lai gan Latvijā daļa no šķietamā pieauguma lielā mērā skaidrojama ar metodoloģiskām izmaiņām. Latvija un Lietuva ziņots par strauju vilku populācijas palielināšanos, Igaunija nav ziņots par acīmredzamām izmaiņām, bet Polija ziņots par populācijas izplatības palielināšanos visā valsts līmenī.
Šakālis
Šakālis ir plaši izplatīts 29 Eiropas valstīs. Šakāļa kopējais areāls Eiropā aizņem 765 000 km2 un kopš 2016. gada ir palielinājies par 46 %. Tika lēsts, ka šakāļu izplatības tendence pieaug 21 valstī. Divas valstis ziņoja, ka acīmredzamu izmaiņu nav. Tā kā monitorings tiek veikts reti vai nepilnīgi, sešās valstīs šakāļu izplatības tendence joprojām nav zināma. Neviena valsts neziņoja par izplatības samazināšanos. Baltijas areāls ir neliela Eiropas kontinentālā areāla daļa. Galvenokārt šakāļi ir sastopami Igaunijā, bet suga jau vairākus gadus ir sasniegusi arī Latviju un Lietuvu.
Kā nomest liekos kilogramus un sadzīvot ar brūno lāci? “Šauj garām!” #264 epizode
Abonē uz 11 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!
Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!