Sākoties ūdensputnu medību sezonai, kāds mednieks un vācu asspalvainā putnusuņa, jeb drathāra īpašnieks vērsās redakcijā ar jautājumu, vai būtu ieteicams savu suni izmantot putnu medībās, ņemot vērā situāciju ar putnu gripas izplatību Latvijā. Proti, cik tas ir droši pašam sunim un tā saimniekam?
Putnu gripa A(H5N1) ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās, un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas.
Putnu gripa zīdītājiem
Latvijā, Igaunijā un Polijā šī saslimšana ir konstatēta arī zīdītājiem. Pie mums un ziemeļu kaimiņvalstī atrastas nobeigušās lapsas, kurām konstatēta šī infekcija, savukārt Polijas Pārtikas un veterinārais dienests informējis par aptuveni 20 gadījumiem, kad šī infekcija konstatēta kaķiem. Augusta pirmajā pusē notikušajā starptautiska līmeņa sanāksmē PVD speciālisti tika informēti par vienu putnu gripas gadījumu sunim – arī Polijā.
“Lapsas, kurām konstatēta putnu gripa, nebija pieaugušas. Tie bija jauni lapsēni. Viennozīmīgi pateikt, kāpēc tie nomira no putnu gripas, mēs nevaram. Iespējams, tam par iemeslu vāja imunitāte. Par inficēto suni Polijā plašāk nekāda informācija netika sniegta,” norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants.
Dienesta speciālists atklāja, ka arī Latvijas Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā BIOR bija izpētē viens suņa audu paraugs. “Sociālos tīklos kādu laiku cirkulē baumas un runas par to, ka suņi slimo ar putnu gripu, taču neviena laboratoriski apstiprināta gadījuma mūsu valstī nav bijis. BIOR izpētītais paraugs deva negatīvu rezultātu. Suns nebija slims ar putnu gripu,” uzsvēra Mārtiņš Seržants.
Vairākās vietās Latvijā savvaļas putniem ir apstiprināta putnu gripa, tsk. Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novados, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Tāpat putnu gripa konstatēta divām mirušām lapsām Daugavpils un Jēkabpils novados.
Šajos rajonos medījot, jāpievērš uzmanība putnu uzvedībai. Inficēts putns ir dezorientēts, nelido, pārvietojas ar grūtībām. Pamanot šādu putnu, suns jāatsauc. Nedrīkst ļaut to aiztikt un pašiem nav jāskaras klāt, bet gan jāinformē PVD par novērojumiem, atstājot ziņojumu automātiskajā atbildētājā – 67027402.
Pīles neslimo
“Pīles ir tikai šīs infekcijas nēsātājas. Tas nozīmē, ka klīnisko pazīmju tām nav. “Slima, proti inficējusies pīle normāli lidos un nekas tās uzvedībā neliecinās par saslimšanu. Tiek uzskatīts, ka tieši pīles ir šīs infekcijas pārnēsātājas un rezervuārs. Informācijas par to, kā suņa saskarsme ar šādu putnu varētu ietekmēt mednieka palīga veselību nav. Nevienam vienkārši nav tādas pieredzes. Es teiktu, ka īslaicīgs kontakts diez vai varētu radīt draudus. Pie kam, pieauguša dzīvnieka imūnsistēma varētu tikt galā ar vīrusu,” pieļāva Mārtiņš Seržants.
PVD speciālists ieteica samazināt suņu kontaktu ar nomedītajiem putniem, neļaut tos plēst un ēst. Nomedītās pīles ieteicams apstrādāt telpās, iekšējos orgānus un nomedītos putnus nedrīkst pamest dabā. Visas medību atliekas jāsadedzina, jāaprok vai jānoglabā atlieku bedrē pie mednieku mājas.
Aizliegumi un ierobežojumi
Nekādi ierobežojumi putnu medībām sakarā ar minētās infekcijas izplatīšanos netiek piemēroti. PVD norāda, ka tas diez vai dotu kādu rezultātu. Tai pat laikā suņu piedalīšanās putnu medībās, visticamāk, nekādi neietekmēs situāciju ar putnu gripas. Daudz lielāka loma šajā ziņā ir lapsām, jenotsuņiem, plēsīgajiem putniem un citiem dabas faktoriem.
Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam