Aprīkojums

Racionāla pārbūve. Pulsar Telos LRF XP50 termokameras apskats0

Foto: I. Zihmanis

Veikals ieskaties.lv nodevis apskatei jaunāko Pulsar Telos LRF XP50 termokameru, kurai lemts nomainīt ražošanā Helion termālo monokļu sēriju. Galvenā priekšrocība – kameru ar laiku pēc klienta lūguma iespējams pārbūvēt ar modernākām sastāvdaļām, tā ieekonomējot līdzekļus jaunas iekārtas iegādei. Citi plusi – lāzera tālmēra iespēja un 640×480 pikseļu termosensors ar pašlaik lielāko NETD termālo jutīgumu civilajā tirgū (<18 mK). Cena ar lāzera tālmēru – 3690 EUR, bez tālmēra – 3390 EUR.

Iepūst jaunu dzīvību

Telos tulkojumā no grieķu valodas nozīmē galveno, augstāko mērķi jeb nobeigumu. Kā jau zināms, naktsredzes un termālās tehnoloģijas mūslaikos attīstās lieliem soļiem, un iekārta, kas pirkta pirms gadiem pieciem vai senāk, šodien jau uzskatāma labākajā gadījumā par stipri viduvēju. Atliek vien gādāt jaunu un dārgu ierīci, bet veco, iespējams, neizdevīgi pārdot vai nogrūst kaut kur plauktā putekļiem par barību.

Telos tā vietā piedāvā racionālāku pieeju – iepūst vecajā korpusā jaunu dzīvību, nodrošinot iespēju pēc īpašnieka lūguma (bet ne paša spēkiem) kameru pilnībā pārbūvēt, izmantojot modernākus komponentus. Starp tiem var būt jauns termosensors, displejs, mikroshēmu plates vai germānija optiskā lēca, kā arī iespēja piemontēt lāzera tālmēra bloku, ja tāda iepriekš nav bijis. Tādā veidā īpašnieks maksā nevis par veselu jaunu ierīci, bet tikai par īstenotajiem uzlabojumiem.

Visādi citādi Telos kameras, kas montētas uzņēmuma Daugavpils ražotnē, gan veicamo uzdevumu, gan veiktspējas ziņā kopumā ir salīdzināmas ar priekšgājējiem Helion monokļiem. Taču par to pašu naudu, ko Helion 2 XP50 PRO maksāja pirms diviem gadiem, Telos LRF XP50 cita starpā piedāvā gan jaunu, manāmi jutīgāku termosensoru, gan 64 GB iebūvēto atmiņu un cenā iekļautu lāzera tālmēru.

Pulsar ražots Latvijā! Daugavpilī tiek attīstītas zaļās tehnoloģijas ierīču ražošanā

Turam rokās

Helion korpuss bija stūrains, toties Telos korpuss kļuvis apaļš, pilienveidīgs un aerodinamiski ergonomisks, ja tā var izteikties. Korpuss ir gumijots, no plastikāta, trieciendrošs un ūdensdrošs pēc IPX7 standarta – tātad kamera spēj turēt pusstundu ilgu mērcēšanu metru dziļā grāvī. Izmēru un svara ziņā Telos joprojām bez grūtībām ieslidināma medību jakas sānu kabatā.

Termosensora asuma un digitālā palielinājuma (zūma) regulēšana notiek ar grozāma gredzena palīdzību kā fotokameras objektīvam. Tas ir ievērojami parocīgāk, nekā regulēt palielinājumu ar pogām caur kameras izvēlni. Gredzenu grozīšana, jāatzīst, varēja būt krietni vieglāka, it sevišķi tādēļ, ka, raugoties dažādās distancēs, sensora asumu nākas regulēt visnotaļ bieži. Jāuzteic četru pārējo vadības pogu izpildījums – atšķirībā no mazajām, vienādajām, plāni gumijotajām Helion podziņām, Telos pogas ir lielas, pamatīgas, reljefotas un pēc neliela pieraduma labi atšķiramas tumsā ar tausti.

Sānos zem gumijas vāciņa atrodas USB C tipa kontakts, kas ir viena no kameras izejām uz ārpasauli. Pateicoties tam, Telos iespējams uzlādēt ar jebkura moderna viedtelefona lādētāju vai pievienot kamerai ārējo barošanas bloku. 6400 mAh ietilpības 22 °C temperatūrā pietiekot 8,5 darbības stundām (pusstundu ilgāk nekā priekštecei, starp citu). Visbeidzot, Telos akumulators atbalsta arī bezvadu uzlādi ar mobilās ierīces standarta lādētāju.

Kameru somiņām apskatos uzmanību parasti nepievērš, taču šoreiz jāizdara izņēmums. Vairs nekādu rāvējslēdzēju, kas var kaut kur ieķerties, plīst vai radīt troksni. Telos somiņu noslēdz kaut kas līdzīgs uzbīdāmai kapucei ar gumijotām malām, ar ko, starp citu, ir ļoti ērti darboties tumsā. Savukārt pašu somiņu var labi nostiprināt gan pie jostas, gan, teiksim, pie PALS siksnu uzkabes sistēmas, kāda ir daudzām taktiskajām mugursomām.

Ieslēdzam

Telos izmanto franču ražojuma Lynred termosensoru ar 640×480 pikseļu izšķirtspēju un pikseļa izmēru 17 μm. Pēc ražotāja vēstītā, šim sensoram pašlaik ir labākais NETD parametrs jeb termālā izšķirtspēja civilo termālo iekārtu tirgū – sensors spēj uz apkārtējā fona uztvert temperatūras atšķirības, kas ir mazākas par 18 milikelviniem (grāda tūkstošdaļām). Priekštecei Helion 2 XP50 PRO šis parametrs bija <25 mK. Protams, var iebilst, ka tirgū ir arī termosensori ar smalkākiem pikseļiem, taču tehnoloģisku iemeslu dēļ NETD termālais jutīgums ir labāks tieši sensoriem ar rupjākiem pikseļiem. Iespējams, augstā NETD jutīguma dēļ pirmais iespaids no Telos ir tāds, ka attēls liekas gaužām tīrs un labi izzīmē apkārtējo priekšmetu fona pelēcīgās kontūras. Pulsar termālajiem attēliem vispār ir tieksme uz maigu, dabisku kontūru zīmējumu, bet attēla apstrādes algoritmi nepiemirst ne mērķa signatūru, ne fona detaļas. Taču, ja vēlas kontūras asākas, iespējams padarīt spilgtāku attēla kontrastu. Var arī pamainīt sensora jutīguma līmeni (Amplification) no Normāls uz Augsts vai Ultra, lai gan tad attēls kļūst graudaināks.

Pa izvēlnēm ceļo ar pogām, nospiežot tās īsi vai gari. Ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt. Interesants jauninājums – Telos piedāvā ne tikai apmierināties ar izvēlnes rūpnīcas iestatījumiem, bet arī pārkārtot izvēlni un pogu funkcijas pēc saviem ieskatiem.

Kamera spēj fotografēt un filmēt videorullīšus garumā līdz piecām minūtēm (ar vai bez skaņas), ko noglabā iebūvētajā 64 GB atmiņā un tālāk nogādā datorā caur USB kabeli vai viedierīcē caur WiFi. Atmiņas ietilpība ir acīmredzami tēmēta uz ilgu un cītīgu filmēšanu, jo uzņemtie foto ir pavisam nelieli un labi ja 200–300 KB izmērā. Kameru caur WiFi savienojumu, bezmaksas StreamVision 2 lietotni un astoņu ciparu paroli iespējams sapārot ar viedierīci, kas viesa režīmā kļūst par papildu ekrānu, bet saimnieka režīmā – arī par tālvadības pulti. Pieslēdzot kameru datoram, sākas arī akumulatora uzlāde (tas gan atkarīgs no konkrētā datora USB kontakta).

Pirmie iespaidi

Kā jau pieminēts, Telos attēls liekas gaužām tīrs un labi izzīmē fona detaļas. Sevišķi labi to var manīt, skatoties citā Pulsar termokamerā ar mazāku sensora izšķirtspēju un ne tik augstu NETD jutīgumu – starpība ir skaidri redzama. Skatoties tuvākās vai tālākās distancēs, gan nepieciešams ik pa laikam pieregulēt sensora asumu. Gandrīz vai prasītos autofokuss kā fotoobjektīviem, vienīgi jājautā, vai termokamerām to iespējams īstenot tehniski.
Krāsu pamatrežīms ir White Hot, kurā siltākās vietas rādās baltas. Hot Black, gluži otrādi, siltākie apgabali ir melni. No astoņām krāsu paletēm man pati uzskatāmākā liekas Hot Red, kas uz pelēka fona iekrāso siltākās vietas dzeltenas vai oranžas. Nav slikta arī Rainbow, kas dara to pašu uz gaišzila fona.

Mainīt digitālo palielinājumu ar grozāmu objektīva gredzenu ir nesalīdzināmi parocīgāk nekā ar pogām. Tomēr jāatzīst, ka praksē pilnīgi pietiek ar 2,5–3 reižu palielinājumu – tālāk attēla kontūras tāpat izplūst pikseļos (jāsaka gan, ne vairs migliņā kā iepriekš izmēģinātām Pulsar kamerām). Noņemot kameru no acs, dažas sekundes pēc tam tumsā neredz neko, un caur okulāru atspīd displeja gaisma, kas var aizbiedēt tramīgāku dzīvnieku. Šeit krietni prasītos pietuvinājuma sensors kā Pulsar Merger binokļiem, kas automātiski ieslēdz displeju, pieliekot kameru pie acs.

Tur ārā

Laikapstākļi Telos izmēģinājumiem ir krietni labvēlīgi – decembra sākums ar mīnusiem, kas krietni uzlabo siltuma signatūras kontrastu uz apkārtnes fona. Arī dzīvnieki tumsā pēc pirmajiem sniegputeņiem sāk atkal parādīties atklātās vietās. Stirnu bariņi netālu no ceļa kašņājas tā, ka termokameras attēlā sniegs vien šķīst. Metrus trīssimt nostāk krūmu pudurī guļ vientuļš alnis, kas laiski staipa galvu un grauž zarus, bet pēc tam uzslejas kājās un nesteidzīgi aizstampā pāri sniegotajam tīrumam. Ragus gan neredz – varbūt nav vispār, varbūt jau nomesti, bet varbūt vienkārši attālums par lielu. Objektu precīza atpazīšana tālākās distancēs vispār nav termokameru stiprā puse. Lai gan jutīgais Telos sensors tīri labi ņem cauri pat nelielai migliņai, kas citām termokamerām var sagādāt zināmas problēmas.

Tālmērs darbojas kā pulkstenis, ja neskaita to, ka reizēm gadās netīšām aizlikt tālmēra lēcām priekšā pirkstu. Pāri tīrumam pie meža sienas 960 metru attālumā vīd vairāki gaiši plankumiņi, kas izskatās pēc mežacūkām. Lēnām tuvojoties, puskilometra attālumā pēc signatūru apveidiem, izkārtojuma un kustībām kļūst skaidrs, ka tas tik tiešām ir mežacūku bars, kas rakņājas grāvmalē. Tālākās distancēs gan ieteicams izmantot skenēšanas režīmu, kad tālmērs strādā nepārtraukti.

Secinājumi

Telos LRF XP50 ir gaužām simpātiska kamera pārdomāto apveidu, jutīgā <18 mK termosensora un tīrā attēla dēļ, kas labi ļauj izšķirt gan mērķa, gan fona kontūras. Patīk arī iespēja regulēt digitālo palielinājumu ar grozāmu gredzenu kā fotoobjektīvam. Turklāt cenā, kas samērojama ar priekšteci Helion 2 PRO, iekļauts arī lāzera tālmērs. No trūkumiem var atzīmēt gaužām stingros sensora asuma un palielinājuma regulēšanas gredzenus (varbūt tādi bijuši tikai šai konkrētajai kamerai). Par ļaunu nenāktu arī pietuvinājuma sensors automātiskai displeja ieslēgšanai. Tomēr galvenais pluss liekas pārbūvējamā un uzlabojamā kameras konstrukcija, kas potenciāli ļauj ietaupīt līdzekļus nākotnē.

Specifikācijas

Objektīva diametrs, gaismas spēja: 50 mm, F/1,0
Digitālais palielinājums: 2,5–10 x (4 x zoom)
Sensora izšķirtspēja: 640×480
Sensora pikseļu izmēri: 17 μm
Sensora termālais jutīgums (NETD): <18 mK Redzeslauka platums, 100 m: 21,8 m Kadru mainības ātrums: 50 Hz Displejs, tā izšķirtspēja: AMOLED, 1024x768 Max novērošanas attālums (brieža izmēra dzīvniekam): 1800 m Akumulators: Li-Ion IPS7, 6400 mAh
Darbības temperatūra: -25…+40 °C
Darbības ilgums t=22 °C: 8,5 h
Foto/video izšķirtspēja, formāts: 1024×768, jpg/mp4
Iebūvētā atmiņa: 64 GB
Izmēri: 238x72x90 mm
Masa ar akumulatoru: 0,72 kg

Plusi
+ Pārbūvējama konstrukcija, kas ļauj atjaunot kameru, nomainot atsevišķus komponentus
+ <18 mK NETD sensora jutīgums pašlaik skaitās labākais civilajā tirgū un dod tīru attēlu ar labām fona kontūrām + Lāzera tālmērs iekļauts cenā, kas samērojama ar priekšteci + Digitālo palielinājumu regulē ar grozāmu gredzenu, nevis pogām + Ietilpīgs, ilgdarbīgs akumulators ar bezvadu uzlādes iespēju + Iespēja pārkārtot izvēlni un pogu funkcijas pēc saviem ieskatiem Mīnusi
– Lielākā palielinājumā attēls kļūst pikseļains, lai gan jutīgais sensors cik necik palīdz
– Gaužām stingri sensora asuma un palielinājuma regulēšanas gredzeni
– Nekaitētu pietuvinājuma sensors, kas automātiski ieslēdz displeju, pieliekot kameru pie acs

Saistītie raksti

Visgrūtāk ir sameklēt to medījumu, kam nav trāpīts. Justs Dzedons. “Šauj garām!” #213 epizode

Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | e-žurnāls Mednieks/Makšķernieks

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu. “Šauj garām!” #256 epizode
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Pard Leopard 640 – laikam šoreiz izmēram galīgi nav nozīmes…
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO. Svētā Huberta svētki Skaistkalnē. Tie saliedē medniekus un aicina pārdomāt mūsu attieksmi pret dabu
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Taktiskais CZ Scorpion Evo 3 S1 funkcionāls, viegls ierocis – žurnāla Medības loterijas ierocis
Ekskluzīvi 4. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024

Lasītākie