Nodarbojoties ar dažādu šaušanas sacensību organizēšanu un arī piedaloties tajās, izdodas satikt medniekus no visas Latvijas. Katram ir savs stāsts, kāpēc brīvdienas tiek pavadītas šautuvē, piedaloties šaušanas sacensībās. Pamatā iemesls ir viens – pilnveidot savas šaušanas prasmes un sacensties ar citiem medniekiem.
Savstarpējās sarunās bieži vien nonākam pie atziņām, ka šaušanas infrastruktūrai Latvijā vēl joprojām ir kur attīstīties, ka izmaksas šautuvju iekārtošanai ir augstas un bieži vien nav saimnieciski pamatojamas viena mednieku kolektīva vajadzībām.
Tādēļ lielākajai daļai mednieku jāmeklē iespējas šaušanas treniņiem ārpus sava novada, un bieži vien jātērē iespaidīgas naudas summas, lai uzturētu un pārbaudītu savas šaušanas prasmes.
Kā viens no efektīvākajiem veidiem šaušanas prasmju uzturēšanai un attīstīšanai ir šaušana ar pneimatiskajiem ieročiem, un tam ir loģisks pamatojums – nav nepieciešamas speciālas atļaujas vai sertifikāti šautuves izveidei, pneimatisko šauteņu izmaksas ir no 50 eiro, un tās ir brīvi pieejamas visos mednieku veikalos, viena šāviena izmaksas ir mazākas par 0,009 eiro (mazākas par vienu eiro centu) pretstatā bisei, kad viena šāviena izmaksas ir ap 0,7 eiro par patronu.
2018. gada nogalē tika pieņemts lēmums izstrādāt Latvijas medniekiem piemērotu kustīgā mērķa padošanas sistēmu, kura atbilstu Starptautiskās sporta šaušanas federācijas (ISSF) standartiem. Svarīgi, lai tā būtu piemērojama Latvijas mednieku kolektīvu vajadzībām un, protams, izmaksu ziņā pieejama. Tā tika radīts skrejošā mērķa pneimatikas šaušanas stends SK-10.
Kas ir šaušanas stends SK-10?
Tā ir kustīgā mērķa padošanas sistēma, kas ir proporcionāli samazināts klasiskais skrejošās mežacūkas SK-35 šaušanas stends un pielāgots šaušanai ar pneimatiskajiem ieročiem telpās. SK-10 šaušanas sistēma paredzēta šaušanai 10 metru distancē, taču šaušanas distanci pēc nepieciešamības var pamainīt no 7 līdz pat 15 metriem.
Stenda kopējais garums ir trīs metri, savukārt šaušanas ailes izmērs – divi metri.
Stends ir ražots no 2 mm bieza materiāla, izmantojot augstas precizitātes CNC lāzera griešanas darbgaldu un sistēmas locīšanas presi. Stenda kopējais svars ir 60 kg. Tas ir krāsots ar īpaši noturīgu pulverkrāsu. Stenda kājas ir ar fiksējamiem ritenīšiem, kas padara konstrukciju viegli pārvietojamu. Kājas ir noskrūvējamas, un pašu stendu var piestiprināt pie sienas.
Pati svarīgākā un vienlaikus unikālākā stenda daļa ir tā vadības sistēma – programmējams mikrokontrolieris, kas atbild par stenda darbību. Šaušanas stenda SK-10 smadzenes atrodas stenda vadības pultī, kurā ir četras pogas un LCD displejs, lai nodrošinātu ērtu un vienkāršu funkciju vadību.
Ne mazāk būtiski ir tas, ka SIA “Ieroči” veikalos ir nopērkami gan mežacūkas, gan aļņa silueta mērķi (attēlā), kuri tieši radīti šaušanai ar pneimatiskajiem ieročiem SK-10 stenda vajadzībām.
Uzņēmējs un mednieks, SIA “Ieroči” dibinātājs Andris Jaunbērziņš:
“Jāņa Zandberga izgatavotais stends šaušanai ar pneimatisko ieroci ir ievērojami lētāks nekā līdzvērtīgas ierīces, kas izgatavotas citviet pasaulē. To izgatavojot, ievēroti visi pamatprincipi, kas nepieciešami, gatavojoties sacensībām šaušanā.
Protams, nekāda jauna Amerika jau nav atklāta, toties cena tagad ir ļoti pieejama. Ar šī stenda palīdzību pamatā mācās mednieki, lai apgūtu šaušanas iemaņas.
Sportisti to izmanto, lai sacenstos, protams, arī trenētos un iegūtu labāku psiholoģisko sagatavotību.
Mednieku apmācības pamatā ir teorija, ko vairumā gadījumu var apgūt internetā, bet par šaušanas apmācību, šķiet, domā retais. Man kā medniekam ir absolūti vienalga, vai mednieks, kurš man stāv blakus uz masta, pazīst, kurai pīlei kādā krāsā spalvas. Galvenais, lai viņš droši un atbildīgi spēj izšaut uz zvēru, kas tuvojas mums! Kolektīvajās medībās medniekiem ierindā izstāsta, ko drīkst medīt, bet šaušanas prasmes jau ir katra paša atbildība.
Ja runājam par jaunajiem medniekiem, viņi pārējo cieņu var iegūt tikai ar labām šaušanas prasmēm un mākot izstāstīt, kur raidīts lādiņš. Piemēram, trāpot krūškurvja augšpusē, asinspēdas būs redzamas krietni vēlāk, nekā trāpot pa vidu vai apakšpusē. Ja jaunais mednieks būs pateicis pareizi, viņu cienīs un pašam būs liels gandarījums, interese par medībām – lielāka.
Taču šaušanas iemaņas var apgūt, tikai trenējoties šautuvē vai šādā stendā un pieredzējuša instruktora vadībā. Šaušanas prasmes medniekam ir pašas svarīgākās! Esmu sastapis topošos medniekus, kuri atbrauc uz Talsiem kārtot eksāmenu, rāda sertifikātu, bet šāvuši gan neesot ne reizi… Šādā stendā šaušanas pamatelementu apgūšana izmaksās ievērojami mazāk, nekā apmeklējot lielo šautuvi.
Šādu ierīci iesaku iegādāties mednieku kolektīviem, kuros rūpējas par šaušanas prasmēm. Organizācijās, kurās apmāca jaunos medniekus, šādiem stendiem jābūt obligāti!”