Ar meža kamerām ir kā ar bitēm – to esmu vienmēr teikusi. Labi, ja tās strādā uzreiz un nevainojami, tad ir paveicies. Lielākoties, vismaz no manas pieredzes, lai palaistu kameru, vajag kādu pusi dienas, kamēr saproti, kā tā strādā, un pēc tam saslēgtu visu tā, lai savienotos ar konkrēto telefonu un saņemtu attēlus. Ikreiz, kad saņemu jaunu meža kameru testam, atliek vien smagi nopūsties. Runa nav par tām, kas nesūta bildes, bet tikai fotografē. Jāsaka arī uzreiz, ka visas kameru sistēmas un veids, kā tās konfigurēt, – tas viss, salīdzinot ar pirmo kameru, ko testēju ar attēlu sūtīšanas funkciju (tas bija vairāk nekā pirms desmit gadiem), ir kļuvušas vienkāršākas, bet tik un tā ir problēmas. Tātad! Šoreiz testēju divas kameras – Niteforce no GPSPRO.lv un Spypoint Flex kameru, ko piedāvā dažādi veikali. Pirmo saņēmu testam no veikala, otru vienkārši pasūtīju pie vairumtirgotāja.
Reāls tests. Vai ir vērts pirkt Niteforce meža kameru?
Divas Spypoint kameras, ko lietoju līdz šim, darbojas bez problēmām – viena sūta attēlus, otra nesūta neko, bet nodrošina ļoti labas kvalitātes video. Tādēļ gribēju pamēģināt kameru, kas ne tikai sūta bildes, bet arī video. Šim nolūkam noskatīju Spypoint Flex. Otru – Niteforce – kā jaunumu testam saņēmu no GPSPRO.lv.
Abām kamerām darbības principi ir līdzīgi, bet ar niansēm. Tām nepieciešama lietotne, katrai sava, lai mainītu kameru funkcionalitāti, Spypoint SIM karte no Latvijas operatora nav vajadzīga, Niteforce ir vajadzīga. Spypoint kameras lietotnē var redzēt arī video, Niteforce video taisa, rāda, ka tas ir pieejams, bet video var dabūt ārā no SD kartes. Pirmajai kamerai bez maksas lietotnē var saņemt simt bildes mēnesī, Niteforce bez maksas ir pieejami pieci simti bilžu, bet tad no mākoņa tās tiek izdzēstas pēc piecām dienām. Niteforce kamerai nav papildu izmaksu par lietotni, bet jāmaksā par SIM karti. Es lietoju LMT karti, kas paredzēta interneta nodrošināšanai, un tā maksā dažus eiro mēnesī. Savukārt Spypoint pamata plāns maksā piecus dolārus un nodrošina divsimt piecdesmit bildes trīsdesmit dienās. Ja izmanto Insider Club iespēju, kas maksā gandrīz astoņdesmit eiro mēnesī, tad nākamajiem plāniem būs 20% atlaide. Naudas ziņā Niteforce ir izdevīgāka, tas ir fakts. Bet jāņem vērā – ja atnāks kārtīgs mežacūku bars, tad Spypoint kameras bezmaksas simt bildes izbeigsies reāli divās dienās.
Abām kamerām attēli ir ļoti labas kvalitātes, arī video ir tīri ciešami. Abas kameras foto sūta ar kādu četrdesmit sekunžu nobīdi, varbūt mazliet vairāk. Abām ir vajadzīgs labs interneta pārklājums. Ja zona ir slikta, tad arī kameras īsti labi nestrādās, tas it īpaši attiecas uz Niteforce.
Tests
Testu abām kamerām sāku optimistiski, jo kas gan var noiet greizi? Uzreiz saku – iegādājoties SD Micro karti Spypoint kamerai, jāņem vērā, ka tās ietilpība nedrīkst būt lielāka par 32 GB. Niteforce ir sava oriģinālā SD karte, kuru nevajadzētu mainīt. Nu, nepaskatījos, ieliku Spypoint kamerā un… visu uzkarināju. Kamera nojūdzās un tā arī neatguvās pat pēc tam, kad saņēmu restarta opcijas no Spypoint garantijas servisa. Nekas cits neatlika kā kameru sūtīt ražotājam. Kamēr vēl nebiju to nosūtījusi, paņēmu otru pasūtīto, un arī tā uzkārās, lai gan SD karte bija pareizā. Šajā gadījumā nenostrādāja reģistrēšanās QR kods. Visu laiku rādīja kaut kādu kļūdu. Beigās nosūtīju ražotājam abas kameras. Tās bija gatavas divu nedēļu laikā, tika atsūtītas atpakaļ un aizgāja ar pirmo piegājienu vispār bez jebkādām problēmām. Tā nu kamera tika notikta blakus Niteforce kamerai sāls laizītavā divas nedēļas vēlāk, nekā plānots. Toties bija viena stirna, kas bija gatava piedalīties testā un trīs dienās sasūtīja simt bildes.
Ar Niteforce kameru bija līdzīgi, bet ne gluži. Visu saliku, saspraudu, pamanījos vietējo SIM karti pazaudēt kamerā, beigās to izķeksēju un ieliku pareizi, lietotnē ar QR kodu pievienoju kameru, bet… nekas nenotika. Visi rādītāji rādīja 0! Bildes nesūtīja, nekādas dzīvības pazīmes neizrādīja. Atlika vien ar kameru braukt atpakaļ uz veikalu, kur visas problēmas tika ātri atrisinātas un kamera palaista. Nezinu, kas bija par vainu, bet laikam bija vajadzīgs speciālista pieskāriens. Tādēļ viena svarīga lieta, iegādājoties kameru vai jebkuru citu ierīci, – kāds būs pēcpārdošanas serviss. Vai tirgotāji kameras labos, vai samainīs, ja būs problēma, vai mēģinās ķibeles atrisināt. Pretējā gadījumā būs iztērēta nauda, bet kamera nestrādās.
Pēc tam jau viss vienkārši. Kameras strādāja un bildēja, bet kaut kā likās, ka ar laika novirzi. Vienā kamerā bija fiksēts stirnāzis, bet otrā ne, lai gan abas kameras noliktas viena zem otras. Spypoint vienā mirklī sāka bildes sūtīt ar vairāku stundu novēlošanos, bet tad sapratu – iestatījumos uzlikts, ka kamera sinhronizējas sešas reizes dienā. Abām kamerām lietotnē iespējams paspēlēties ar iestatījumiem atbilstoši konkrētajai situācijai un vajadzībām.
Strādā abas kameras, funkcionalitāte līdzīga ar niansēm. Spypoint lietošanā sanāk dārgāka, tas ir fakts. Jānorāda gan, ka līdz šim ar Spypoint kamerām ilgtermiņā problēmu nav bijis, Niteforce vēl kādu laiku ir jātestē.
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam