Improvizēt, zinot produktu īpašības un saderības komplektus, ja tā var teikt, ir aizraujoši, taču kādā brīdī tas pārvēršas par apburto loku. Un tad ir jāpalūkojas pāri ierastajām robežām. Citu zemju kulinārās pieredzes apgūšana dažreiz dāvā kolosālus pārsteigumus un jaunas iemīļotas receptes. Šoreiz sanāca tiešām pozitīvs, saldskābi ass pārsteigums!
Persija kā valsts vairs nepastāv. Dažādos laikos tās teritorijā ietilpa ne tikai tagadējā Irānā, bet arī Turcija, Sīrija, Irāka, Jordānija un pat daļa Ēģiptes. Impērija bija milzīga, tās tautas un tātad arī virtuves ļoti dažādas. Ņemot vērā, ka dambrieža (Dama dama) izcelsmes valsts ir Turcija un tai piegulošās teritorijas, var uzskatīt, ka sautējums, ko šoreiz gatavosim, ir raksturīgs šim reģionam.
Tomēr, kopš Persija valdīja Tuvajos Austrumos, ir pagājuši daudzi gadsimti. Impērija pārstāja augt un beigu beigās izzuda no politiskās kartes, taču dambriežu uzvaras gājiens nav beidzies arī mūsdienās. Tā tas ir. Šobrīd šis brīnišķīgais dzīvnieks ir atrodams uz austrumiem no Baltijas, lielā daļā Eiropas, Lielbritānijā, Ziemeļu un Dienvidu Amerikā, Jaunzēlandē, Austrālijā, pat Japānā un Madagaskarā. Mūsu kaimiņvalstī Lietuvā, pēc oficiālajiem aprēķiniem, savvaļas dambriežu populācija sasniegusi jau desmit tūkstošus. Un to ir izveidojuši paši mednieki, iepērkot, aklimatizējot un izlaižot savās platībās šos nelielos plankumainos briedīšus. Ja palaimējas, var tikt uz medībām Lietuvā un nomedīt dambriedi. Varbūt pat tēviņu ar skaistajiem lāpstveida ragiem.
Gaļas uzturvērtība un īpašības
Dambrieža gaļa ir ārkārtīgi garšīga un veselīga. Tajā ir daudz dzelzs, kas ir īpaši noderīgi grūtniecēm un bērniem, un B grupas vitamīni. Dambrieža gaļa tiek uzskatīta par diētisku un nealerģisku. Nelielā tauku daudzuma dēļ to var iekļaut cukura diabēta slimnieku uzturā un lietot, cīnoties ar lieko svaru.
Dambrieža gaļas enerģētiskā vērtība 100 gramos ir 158 kilokalorijas, uzturvērtība: olbaltumvielas – 30,21 g, tauki – 3,19 g, ogļhidrāti – 0 g.
Recepte
Sastāvdaļas
Apmēram 1 kg dambrieža mīkstuma
Trīs nelieli sīpoli
Trīs lielas ķiploka daivas vai 5–6 mazas
1 kgtTomātu
0,5 l buljona
Viena citrona sula
Trīs svaigi sarkanie čili pipari
Zaļumi: kindza, pētersīļi, baziliks, seleriju kāti – kopā aptuveni 200 g, var pievienot sauju spinātu
Sāls pēc garšas, ēdk. medus, tējk. cukura
Olīveļļa un sviests cepšanai
Pagatavošana
Uzkarsē čuguna katlu un izkausē tajā ēdk. sviesta un pāris ēdk. olīveļļas. Sakapā sīpolus un apcep, līdz tie kļūst zeltaini. Tad pievieno no cīpslām atbrīvotu un palielos gabalos sagrieztu gaļu. Atbildot uz jautājumu, kas bija prātā iepriekš, – protams, var izmantot arī brieža vai stirnas gaļu.
Gaļa jācep uz ātras uguns. Kādā brīdī tā izlaidīs sulu, un tā jāiztvaicē. Kad panna atkal sāks čurkstēt un gaļa sāks apbrūnināties, pievieno sakapātus ķiplokus un asos piparus. Ja gribas maigāku, pirms sasmalcināšanas no piparu pākstīm jāizņem sēklas un viducis, kas dod lielāko asumu. Vēl viens variants saglabāt izteiktu čili garšu, bet mazināt asumu ir pirms pievienošanas pasautēt piparus uz atsevišķas pannas ar cukuru.
Minūti pēc tam, kad gaļai pievienoti ķiploki un pipari, liek klāt gabalos sagrieztus tomātus, sāli, buljonu, citronsulu un, ja nepieciešams, nedaudz ūdens.
Tad čuguna trauku uz stundu ievieto cepeškrāsnī, kas uzkarsēta līdz 180–190 grādiem.
Pēc tam sakapā visus zaļumus un maigi apcep olīveļļā. Trauku ar sautējumu uzņem no cepeškrāsns, pievieno zaļumus un sautē cepeškrāsnī vēl stundu.
Pasniedz ar rīsiem.