Ir tik daudz šā ēdiena variāciju. Beef Wellington ir tradicionāls britu ēdiens, taču arī citās valstīs mīklā cepta gaļa tiek cildināta kā pašu izgudrojums.
Iz vēstures
Ir pieņemts uzskatīt, ka šis ēdiens tika radīts, godinot pirmo Velingtonas hercogu Artūru Velsliju un viņa uzvaru Vaterlo kaujā 1815. gada 18. jūnijā. Pēc Napoleona kara 1828. gadā viņš kļuva par Lielbritānijas premjerministru. Tiesa gan, vairāki avoti internetā norāda, ka tiešu britu tradicionālā ēdiena nosaukuma saistību ar hercogu pierādīt nav izdevies.
Galvenās sastāvdaļas ir liellopa fileja, sēnes, vītināta cūkgaļa, pastēte vai sinepes un kārtainā mīkla.
Tā kā liellopu filejas mājās nav un pirkt veikalā šķiet kaut kā neērti, gaidot draudzeni ciemos, es nolēmu pagatavot velingtonu no stirnas karbonādes.
Sastāvdaļas
1 paciņa kārtainās mīklas
1 stirnas muguras karbonāde
200 g šampinjonu
200 saldētu baraviku
Bekona loksnītes
Dižonas sinepes, sāls, melnie pipari un ķiploki steika cepšanai
Gatavošana
Steiks
Stundu pirms gatavošanas no saldētavas jāizņem mīkla un jānoliek katra loksnīte atsevišķi, lai atkūst. Tad ir jāapcep steiks. Uz sakarsētas pannas – es izmantoju čuguna pannu – jāuzliek prāva ēdamkarote sviesta un jāuzlej cepšanai domāta olīveļļa. Apmēram tikpat vai drusku vairāk. Īsto aukstā spieduma olīveļļu arī var izmantot, bet tad proporcijai jābūt viens pret divi ar sviestu.
Gaļu atbrīvo no dzīslām, ierīvē ar sāli un melnajiem pipariem un liek uz pannas. Sākumā ātri jāapcep no visām pusēm, tā noslēdzot virsmu un neļaujot sulai iztvaikot un tecēt ārā. Pēc tam jāapbrūnina jāiespiež pannā ķiploki un ar karoti jāaplaista steiks. Jācenšas panākt, lai ķiploki nedeg pannā, bet gan paliek uz gaļas, atdodot tai savu smaržu un garšu. Tas viss aizņem aptuveni piecas līdz septiņas minūtes. Tad steiku apziež ar Dižonas sinepēm un noliek atpūsties. Es izmantoju sasildītu koka dēlīti, kas nedzesē gaļu.
Sēņu dukselis
Tas nav suņa vārds! Sēņu dukseli dēvē arī par sēņu malto gaļu. Tās ir smalki sakapātas vai samaltas sēnes, ko apcep uz pannas ar vai bez sīpoliem, šalotes sīpoliem un citām piedevām. Galvenais mērķis ir iztvaicēt no sēnēm pēc iespējas vairāk mitruma, protams, nepiededzinot tās.
Es atcerējos, ka saldētavā ir pēdējā paciņa baraviku un nolēmu tās samiksēt ar šampinjoniem. Lai sanāktu vairāk.
Diemžēl man nav tāda virtuves kombaina vai dārzeņu smalcinātāja kā šefpavāru video, toties es lieliski proti strādāt ar nazi. Sakapāju sēnes un apcepu tās ar sali un pipariem. Gribējās tīru garšu.
Velingtona ietīšana
Būtībā ar to ingredientu sagatavošana ir pabeigta. Tagad viss jāliek kopā. Uz galda jānoklāj pārtikas plēve. Var vienā slānī.
Uz plēves jāizklāj bekona loksnītes vai prošuto. Uz tām plānā (pēc patikas) slānī uzziež sēņu dukseli. Jo smalkāks tas ir, jo ērtāk uzklāt un ērtāk pēc tam būs ēst.
Pa virsu liek gaļu un, izmantojot plēvi, kā suši paklājiņu satin visu stingrā rullītī. Pēc tam uz 20 minūtēm liek ledusskapī atdzist.
Tikmēr izrullē kārtaino mīklu. Loksnītes, kas ir iepakojumā, ir drusku par biezu, lai sanāktu labs velingtons. Tās jāizrullē atbilstoši gaļas gabaliņu garumam. Ja tie ir palieli, var savienot divas loksnes. Lai tās kārtīgi salīmētos, ieteicams savienojuma vietu apziest ar olas dzeltenumu.
Kad gaļas, sēņu un bekona rullīši atdzisuši, tos uzmanīgi iztin no plēves, liek uz mīklas un ietin tajā, izmantojot dzeltenumu kā līmi. Pēc tam kukulīšus apziež ar atlikušo dzeltenumu un izveido iegriezumus mīklas virsslānī. Pārgriezt līdz bekonam nevajadzētu. Iegriezumi veidos skaistu rakstu, cita nolūka tiem nav.
Gatavo cepeškrāsnī 180 grādos, līdz mīkla smuki apcepusies no visām pusēm.