Jūs jautāsiet, kas tas par zaļo alni? Tie taču visi ir zaļie, jo par 98% pārtiek no zaļbarības. Nē, te ir tas pats stāsts, kā ar stirnu vai briedi, kam trāpīts ne tur.
Šo aļņa mēli man atdeva kāds mednieks. Es neatteicos, bet tikai tad, kad sāku to vārīt, sapratu, ka tas var kļūt par izaicinājumu. Parādījās specifiskā smarža, un es atcerējos tā vakara notikumus, kad šis alnis tika nomedīts. Neiedziļinoties detaļās, teikšu, ka zaļais nebija visur, bet tikai alnim barības vadā un arī mutē.
Taču vai mēle ir sabojāta neatgriezeniski? Nolēmu to izvārīt līdz gatavībai, notīrīt un mēģināt pagatavot.
Sastāvdaļas
Aļņa mēle (vārīta)
1 sīpols
3–4 ķiploka daiviņas
2 mazi vai viens vidējs burkāns
Galvenā sastāvdaļa – vītināta cūkgaļa, proti, hamons (jamon) vai prošuto (prosciutto)
Mērces: 1 tējk. fish souce, 1 tējk. Vusteršīras un 2 ēdamk. terijaki
Garšvielas: 1/2 tējk. jūras sāls, melnie pipari, majorāns, muskatrieksts (uz naža gala)
Pagatavošana
Kā jau minēts, sākumā mēle jāizvāra un jānotīra. To ir samērā viegli izdarīt, kad tā ir atdzisusi. Kāds kolēģis ieteica to balto virskārtu pamēģināt noņemt ar blanšēšanas metodi. Līdzīgi, kā tas tiek darīts ar bebra asti. Taču pagaidām nav sanācis pamēģināt. Noteikti nākamreiz patestēšu šo paņēmienu.
Tātad mēle notīrīta. Sagriežam to piecus līdz septiņus milimetrus biezās šķēlēs un apcepam sviestā.
Kad gabaliņi šur tur jau sāk apbrūnināties, pannā liekam plānās standziņās sagrieztu vītināto cūkgaļu, ripiņās sarieztus sīpolus un ķiplokus. Uz piecām minūtēm uzliekam vāku, lai viss nedaudz sasulojas. Pēc tam vāku atkal noņemam un ļaujam sīpoliem apcepties, procesā pievienojot mērces, garšvielas un sāli.
Galvenais noslēpums, kas ļauj zaļo smaciņu pārvērst no defekta par efektu, ir fish sauce un vītinātās cūkgaļas garšu un smaržu kombinācija. Kopā tās piešķir ēdienam ļoti pikantu garšu un labi iet kopā ar dabisko marinādi. Protams, var izlīdzēties ar citām garšvielām, piemēram, kariju, kas lielā daudzumā varētu apslāpēt zaļo, bet man variants ar aromātisku vītināto gaļu šķita daudz garšīgāks.