
Bebru medības man vienmēr ir patikušas! Arī es ilgu laiku biju pārliecināta – bebrs ir kaitnieks, tomēr tad sanāca noklausīties kāda ASV autora grāmatu par bebriem. Viņš savā ziņā varētu tikt nosaukts par antimednieku. Tas bija tāds kā pagrieziena punkts, jo bija skaidrs – bebrs ir neatņemama dabas sastāvdaļa, kuru mēs – cilvēki – savu ekonomisko interešu vārdā esam demonizējuši.
Ja, piemēram, mednieks Mārcis Saklaurs sevi ir pasludinājis par aļņu advokātu, es sevi pasludinu par bebru aizstāvi!
Te arī vieta diskusijām!
Bebrs ir Latvijas mitrzemju celtnieks, ainavu inženieris, postītājs un atjaunotājs vienlaikus. Tiklīdz applūst lauki, noslīkst mežs vai pazūd caurteka – vainīgs ir bebrs. Un tad uzreiz – kur ir mednieki? Kāpēc nemedī? Kāpēc neaptur? Taču vai tiešām bebrs ir vienīgi problēma, kas jāiznīcina? Vai medības ir vienīgais veids, kā samazināt postījumus?
Sabiedrībā vēl aizvien valda daudzi mīti par bebriem. “Izposta upes, iznīcina zivis, silda ūdeni, pārnēsā slimības.” Daudzi tic, ka foreles pazūd, tiklīdz parādās dambis. Un diemžēl arī, ka medniekiem jārūpējas tikai par to, lai dzīvnieku būtu mazāk.
Taču daba nav tik vienkārša. Patiesībā bebri dara daudz laba – atjauno mitrzemes, uzlabo ūdens kvalitāti, filtrē piesārņojumu, notur mitrumu ainavā, palīdz dzīvotnēm un sugām atgriezties. Viņu dambji pat var būt par ieguvumu – arī zivīm, arī cilvēkiem. Tāpat kā viņi var būt par postu.
Un šeit svarīgākais spēlētājs ir mednieks. Nevis iznīcinātājs, bet līdzsvara sargs. Tas, kurš novēro, saprot, izvērtē un rīkojas. Un arī skaidro.
Taču ar praktisko darbu nepietiek. Ir jāmaina domāšana. Medības nav un nedrīkst kļūt par dzīvnieku iznīcināšanas rīku. Mēs nemedījam, lai sodītu dzīvnieku. Medības ir tikai instruments un daļa no apsaimniekošanas procesa. Tās ir instruments, nevis mērķis.
Ja uzskatīsim, ka medības pastāv tikai tāpēc, lai nebūtu postījumu, pazaudēsim to, kas padara medības par kultūru – cieņu pret dzīvnieku, izpratni par vidi, līdzsvaru un zināšanas. Mēs riskējam pārvērst sevi par vienkāršiem iznīcinātājiem. Un to nevēlas neviens, kurš medī ar pārliecību, ne tikai ar ieroci.
Tāpēc šomēnes aicinu visus paskatīties uz bebru arī citām acīm. Kā uz dzīvnieku, kas liecina – daba vēl spēj dzīvot un elpot. Un uz sevi – kā uz mednieku, kurš dara vairāk nekā tikai regulē skaitu.
Lai pavasaris nāk ar plūsmu. Gan upēs, gan domās.
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
