Pirms kāda laika Rēzeknes novada laikrakstā Rēzeknes Vēstis parādījusies informācija, ka novadu apsēduši vilki. Diemžēl jāatzīst, ka likums vilkiem šobrīd ir ļoti labvēlīgs. To medības ir ierobežotas, turklāt šajā medību sezonā atļauts nomedīt 300 vilkus, no kuriem jau nomedīti ir 165 (22/09.2024). Par plēsēju nodarītajiem postījumiem saimniecībai nav paredzētas nekādas kompensācijas.
Ganāmpulku īpašnieki ir bezpalīdzīgi vilku priekšā, liecina Facebook grupā Silmaliešu laiks ievietotā informācija. Tiek ziņots, ka “10. septembrī no plkst. 5.15 līdz 6.30 lauku sētā Bērziņi (Rēzeknes novada Silmalas pagasta Paramonovkas ciemā) vilki saplēsa divas kazas (2 gadus un 6 mēnešus vecas).
Pulksten 5 no rīta saimniece izslauca kazas un izlaida tās ganībās (kas atrodas ne tālāk kā 50 metrus no mājas), bet pavisam drīz – pēc pulksten 6 mazais suņuks sācis riet un prasīties ārā. Kad viņi izgājuši, divas kazas jau bija pazudušas. No pus gadu vecās kaziņas bija palikušas tikai asiņainas pēdas, bet no divus gadus vecās kazas, kas bija piesieta, – mugurkauls ar galvu.”
“Tajā pašā dienā kopā ar cietušo un Valsts meža dienesta pārstāvi apmeklējām notikušā vietu un atradām vilku pēdas. Pēc saimnieces Ivetas teiktā, tikai dažas dienas pirms nelaimes viņi it kā tālumā esot redzējuši trīs vilkus. Iespējams, to bija vairāk, jo divas no astoņām kazām tika gandrīz pilnībā apēstas tikai stundas laikā. Par postījumiem tika informēts Valsts meža dienests un vietējais mednieku kolektīvs.”
Silmalas un apkārtējo pagastu iedzīvotāji, īpaši saimniecību īpašniekus, aicina būt modriem, lai pasargātu savus lopus, suņus un iespēju robežās pastiprinātu drošības pasākumus pret šādiem nelūgtiem viesiem.
Iepriekš informācija par vilku uzbrukumiem izskanēja Lūznavas pagastā: Rēzeknes novada Lūznavas pagasta iedzīvotāji sociālajā tīklā Facebook cēla trauksmi par biežiem vilku uzbrukumiem, vēstīja LTV raidījums Dienas ziņas. Lūznavas pagasta iedzīvotāji ziņoja, ka jau vairākās saimniecībās vilki dzenājuši mājlopus, kā arī cietuši un gājuši bojā suņi. Skudrīšu saimniece Svetlana Skudra “Dienas ziņām” pastāstīja, ka vilki saplosījuši viņas suni.
25. septembrī Eiropas Komisijas Pastāvīgo pārstāvju komiteja nobalsojums par vilka statusa maiņu no stingri aizsargājama uz aizsargājamu saskaņā ar Bernes konvenciju.
Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) vairāku mēnešu garumā veica ļoti aktīvu lobiju, lai panāktu to, ka statusa maiņa tiek atbalstīta. Lai gan vēl 24.septembrī bija pārliecība par to, ka priekšlikums netiks atbaltīts, jo daudzas valdības politisku apsvērumu dēļ statusa maiņu neatbalsta, tomēr sabiedrības un dažādu nevalstisko organizāciju spiediena dēļ, savu balsojumu mainīja Vācija, Polija un Igaunija. Rezultātā statusa maiņa tika atbalstīta. Nākamais solis būs veikt attiecīgās izmaiņas Bernes konvencijā. Lai gan šobrīd Latvijā šī balsojuma dēļ nav gaidāmas nekādas izmaiņas, tomēr šis ir būtisks un nozīmīgs solis daudzām Eiropas Savienības valstīm, kā arī šis lēmums ilgtermiņā varētu atsaukties arī uz politiku attiecībā uz citu lielo plēsēju apsaimniekošanu.
Situācija Latvijā – populācija ir stabila
Valsts meža dienests 2024./2025. gada medību sezonā noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 dzīvnieku apmērā. Dienests patur tiesības samazināt šo skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli vai noteikt citus vilku medību ierobežojumus. Vilku medību sezona ilgs līdz noteiktā nomedīšanas apjoma izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz 2025. gada 31. martam.
Vilks Latvijā ir medījama suga, kurai Medību likums un Medību noteikumi nosaka stingrus ieguves apstākļus ierobežotā apmērā. Pamatojoties uz medījamo dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanas datiem, Valsts meža dienests katru gadu nosaka vilku pieļaujamo nomedīšanas apjomu medību platībās. Iepriekšējā medību sezonā pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms arī tika noteikts 300 dzīvnieku apmērā, un tas tika izpildīts pilnā apmērā jau 2023. gada noslēgumā.
Medību sezonā tiek noteikts tāds pieļaujamais nomedījamo vilku apjoms, kas neapdraud šo dzīvnieku populācijas atjaunošanos. Vienlaicīgi tas dod iespēju medniekiem mazināt zaudējumu risku, ko plēsēju koncentrācija un to uzvedības pārmaiņas rada lauksaimniecībai.
Ik gadu vilki uzbrūk mājlopiem, nodarot lopkopjiem finansiālus zaudējumus. Līdz šā gada septembra sākumam ziņots par 51 apstiprinātu vilku uzbrukumu, kuros cietuši 133 mājdzīvnieki. Zemkopības Ministrija aicina ziņot par katru šādu gadījumu, jo šie skaitļi var būt būtiski, lai pārskatītu nomedījamo dzīvnieku apjomu. Pagājušajā gadā kopumā VMD saņēma informāciju par 120 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 597 mājdzīvnieki. Medības nodrošina, ka kaitējumi mājlopiem ir pēc iespējas mazāki, kā arī lauku iedzīvotājiem ļauj justies komfortablāk un drošāk, dzīvojot līdzās vilku populācijai.
Izdalīt mežakuiļiem prezervatīvus un ieskatīties lācim acīs. “Šauj garām!” #250 epizode
Abonē žurnālu Medības!