Aļņi var gūt nopietnas traumas dažādu iemeslu dēļ, un šīs traumas var būt saistītas gan ar cilvēka darbību, gan dabas faktoriem. Lai gan alnis ir liels un spēcīgs dzīvnieks, tas tomēr var kļūt par plēsēju, piemēram, vilku vai lāču, upuri. Šādi uzbrukumi var izraisīt nopietnas traumas, īpaši jauniem vai veciem aļņiem, kuriem ir grūtāk aizstāvēties vai bēgt. Riesta laikā tēviņi bieži vien iesaistās cīņās savā starpā, lai iegūtu pieeju mātītēm. Šīs cīņas var būt intensīvas, un aļņi var gūt nopietnus ievainojumus.
Dažas slimības, piemēram, kašķis vai briežutis, var novest pie nopietniem ādas vai ķermeņa bojājumiem. Tas var vājināt dzīvnieku imūnsistēmu, padarot tos mazāk spējīgus pretoties dažādiem neparedzētiem apstākļiem, palielinot pat nāves risku.
Sociālajā vietnē WhatsApp vairākkārt pārsūtīts attēls ar nomedītu alni, kuram novēroti nopietni ievainojumi muguras daļā, tāpat bija skaidrs, ka alnim bijušas problēmas ar redzi. Tāpēc sazinājāmies ar mednieku biedrības Konstantinova vadītāju Ivaru Kekeru Dagdas novadā, lai noskaidrotu kaut ko vairāk par nomedīto savādo alni.
“Vārdu sakot, 12. oktobrī notika dzinējmedību atklāšana. Bija nolemts medīt Latvijas valsts mežu kvartālos. Pirmajā mastā nekas nesanāca, tāpēc lēmām ņemt blakus esošo lielo meža masīvu. Masts jau gāja uz beigām, kad viens no medniekiem jaunaudzē pamanīja dīvainu alni. Interesanti, ka alnim bija sarkans plankums muguras daļā. Mednieks saprata, ka ar alni kaut kas nav kārtībā, tāpēc tika raidīts šāviens. Šāviens bija mērķtiecīgs, un alnis turpat uz vietas arī tika nomedīts. Beidzoties mastam un pienākot pie aļņa, bija ne vien redzama lielā brūce uz muguras, bet arī jūtama smaka jau pa gabalu. Bija skaidrs, ka alnis ar ievainojumu ir staigājis jau ilgāku laiku. Jāpiemin ka aļņa vēdera lejas daļā bija durta brūce, kas varētu būt cita aļņa radīts ievainojums riesta laikā. Sazinoties ar vietējiem veterinārārstiem, tika secināts, ka šādu gaļu uzturā lietot nevajadzētu. Tikai pēc medībām no blakus kolektīva uzzinājām, ka arī viņi šajā medību sezonā ir nomedījuši alni ar līdzīgiem ievainojumiem. Ir grūti spriest, vai ievainojumi muguras daļā bija durto brūču rezultāts vai tomēr kāda slimība,” pastāstīja Ivars Kekers.
Kā izrādās, kaimiņu kolektīvs, kad bija nomedījuši līdzīgu slimu alni, bija vērsušies PVD ar lūgumu, lai atbrauc noņemt paraugu, taču uz to neviens tā arī neatsaucās un nevienam nebija intereses.
Līdzīgi ādas bojājumi un kreveles aļņiem ir dokumentētas arī iepriekš Latvijā, tāpat Igaunijā un citās valstīs, un var būt saistītas ar vairākiem iemesliem. Igaunijā tiek lēsts, ka pie vainas tomēr bijuši lāči.
Iemesli, kas tiek minēti, runājot par aļņiem ar brūcēm uz muguras
Kašķa infekcija. Šo slimību izraisa sīkas ērces, kas dzīvo ādā, radot intensīvu niezi, matu zudumu un kreveles. Šāda infekcija bieži sastopama plēsējiem, piemēram, vilkiem un lapsām, bet tā var skart arī citus dzīvniekus, piemēram, aļņus un briežus, īpaši, ja to imūnsistēma ir novājināta..
Parazītu iedarbība, piemēram, nematodes. Pētījumi rāda, ka Onchocerca nematodes var veidot līdzīgus ādas bojājumus aļņiem, īpaši to kāju apakšdaļā. Šo parazītu izplatīšanā piedalās dažādi kukaiņi, piemēram, mušas, kas barojas no dzīvnieku asinīm, tādējādi izplatot parazītus un izraisot ilgstošus ādas bojājumus.
Briežutis. Tās var izraisīt līdzīgus ādas bojājumus savvaļas dzīvniekiem, piemēram, staltbriežiem un aļņiem. Šie parazīti sākumā dzīvo kā mušas, līdz tie nolaižas uz saimniekorganisma, kur tie zaudē spārnus un paliek uz dzīvnieka ādas. Briežutis var radīt niezi un nelielus ādas bojājumus, jo tās iekožas ādā, lai barotos ar asinīm. Ja briežutu invāzija ir ļoti liela, alnim var rasties veselības problēmas.
Lai gan briežutis parasti nerada tik smagus bojājumus kā kašķa infekcija, pastāvīga kodumu ietekme un skrāpēšanās var izraisīt sekundāras infekcijas un lielākus ādas bojājumus. Turklāt, ja dzīvnieks ir novājināts vai tiek pakļauts daudziem šādiem parazītiem, ādas stāvoklis var pasliktināties un parādīties plašāki bojājumi un kreveles.
Briežutis ir plaši izplatītas Latvijas mežos, un tās īpaši ietekmē briežus rudenī un ziemā, kad parazīti pārziemo uz dzīvnieka ķermeņa.
Šādas infekcijas un parazīti var radīt līdzīgus ādas bojājumus, kā redzams attēlā. Ja tāds gadījums tiek novērots Latvijā, ir vērts ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam, lai viņi varētu veikt analīzes un izslēgt infekciju, kas varētu ietekmēt citus savvaļas dzīvniekus vai potenciāli izplatīties.
Tāpat plēsēju uzbrukumos dzīvnieks var gūt traumas un pēc tam sekundāras infekcijas un novājinātu imūnsistēmu. Šobrīd Latvijā neviens diemžēl nevar viennozīmīgi atbildēt, kas tieši alnim ir kaitējis.
Nevar mednieku sist no visām pusēm! Haralds Barviks. “Šauj garām!” #260 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības decembra numurā lasi par medījuma gaļu!