Jūnija sākumā Rumānijā piedzīvots kārtējais lāča uzbrukums. 10. jūlijā papildinātā informācija liecina, ka pusaudze gāja bojā lāča uzbrukuma laikā pēc tam, kad sadusmojies dzīvnieks viņu sagrābis aiz kājas, novelkot no tūrisma takas, un nometa no 330 pēdu (100,5 metru) augstas klints. Saskaņā ar cietušās drauga teikto, 19 gadus vecā jauniete kopā ar draugu bija devušies pārgājienā Bucegi kalnos Rumānijas centrālajā daļā, netālu no Brasovas pilsētas, līdz drauga acu priekšā jauniete mira.
Brīdī, kad notikuma vietā ieradās glābēji, tika konstatēts, ka ap mirušās jaunietes ķermeni riņķo saniknots lācis. Lācis mēģināja uzbrukt arī glābējiem, kā rezultātā lācis tika nošauts. Mirušās meitenes draugs uzbrukumā necieta. Mirušās jaunietes draugs medjiem atklājis, ka centies lāci aizbaidīt, bet tas nav izdevies. Tāpat minējis, ka labprātāk būtu gribējis, lai tas būtu noticis ar viņu.
Glābšanas dienesta atbildīgās personas medijiem sacīja, ka šī ir situācija, ar kādu iepriekš nav saskārušies. Esot bijušas situācijas, kad dzīvnieki likuši manīt par savu klātbūtni, lai iegūtu pārtiku. Bet šeit, šķiet, jārunā par tiešu uzbrukumu, un tas lāčiem nav raksturīgi. Dienests sola noskaidrot, kas tieši to ietekmēja. Varbūt karstums, varbūt kāda slimība, no kuras dzīvnieks cieš.
Tikmēr Rumānijas premjerministrs gatavojas sasaukt ārkārtas parlamenta sēdi, lai rastu risinājumu, kā pēc traģēdijas novērst potenciālus lāču uzbrukumus nākotnē.
Rumānijā dzīvo Eiropā lielākā brūno lāču populācija. Saskaņā ar jaunāko pētījumu, Rumānijā mīt no 7536 līdz 8093 brūnajiem lāčiem. Tie paši aprēķini liecina, ka vidējais sugas plēsēju blīvums šajā Balkānu valstī ir 11 indivīdi uz 100 kvadrātkilometriem..
Vietējie plašsaziņas līdzekļi regulāri ziņo par lāču uzbrukumiem cilvēkiem un mājlopiem. Vairumā gadījumu cilvēki ir ievainoti, nevis nogalināti. Rumānijas Vides ministrs martā paziņoja, ka pēdējo 20 gadu laikā lāči ir nogalinājuši 26 cilvēkus.
Valdība 2021. gadā piešķīra pilsētu un pagastu iestādēm pilnvaras nošaut lāčus, kas ielaužas cilvēku dārzos un mājās, ja mēģinājumi tos aizdzīt ir bijuši nesekmīgi. Dzīvnieku tiesību aktīvisti toreiz kritizēja valdības lēmumu un sacīja, ka amatpersonas nav darījušas pietiekami daudz, lai rastu citus risinājumus, tostarp nav uzstādījuši elektriskos žogus un nav veikta labāka populācijas pārvaldība. Aktīvisti norādīja, ka uzbrukumu skaits ir palielinājies cilvēku uzvedības dēļ, jo dzīvnieku dzīvotnes apdraud celtniecība, mežizstrāde un klimata pārmaiņas. Daudzus lāčus piesaista arī atkritumu izgāztuves pilsētu nomalēs un tūristu atstātā pārtika.
Uzziņai
2016. gadā veiktajā pētījumā oficiāli tika lēsts, ka Rumānijā ir vismaz 5900 un ne vairāk kā 6500 lāču. Kopš ta laika plēsēju skaits ir palielinājies par diviem tūkstošiem.
“Pētījums liecina, ka Rumānijā pastāvīgi palielinās lāču populācija. Tā kā tas ir zinātnisks pētījums, nav vietas personīgam viedoklim un subjektīvām spekulācijām. Vides ministrija atzīst, ka lāču skaits pastāvīgi palielinās, tai pat laikā pieaug arī cilvēka un šī lielā plēsēja konflikts – aizvien vairāk tiem ziņots par lāču radītajiem postījumiem. zaudējumu apmēri arī strauji aug,” medijiem atzina valsts vides ministrs Barna Tancos (Barna Tánczo), ko citē News.ro.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.