Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija.
Jūnija sākumā mednieki un sporta šāvēji pulcējās Madonas novada šautuvē Palejas, kur jau trešo gadu norisinājās Arņa Žeiera piemiņai veltītā ceļojošā kausa sacensības medību šaušanā.
Mednieks ar lielo burtu
Daudzi Latvijas mednieki un līdzgaitnieki Arni Žeieru atceras kā patiesu medību nozares profesionāli, Mednieku ar lielo sākumburtu un cilvēku ar mežu sirdī. Ar medībām un mežsaimniecību Arnis bijis saistīts jau kopš agras bērnības, jo vecāku nodarbošanās dēļ daudz uzturējies Klānu mežniecībā – burtiski tur uzaudzis. Savulaik absolvējis Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāti. Vēlāk strādājis Lubānas MRS par mežu apsardzības inženieri, Cesvaines virsmežniecībā par virsmežziņa vietnieku un AS Latvijas valsts meži medību saimniecības Austrumu medību reģiona vadītāju. 2019. gadā Latvijas Mednieku savienība Arnim Žeieram pasniegusi Gada balvu par nozīmīgu ieguldījumu medību saimniecībā Latvijā, taču 2020. gada septembrī pieredzējušais mednieks devies aizsaulē. Lai viņa dzīvesziņa turpinātu iedvesmot, jau trešo gadu šautuvē Palejas notiek sacensības un ceļojošā kausa izcīņa par godu Arnim Žeieram. Šogad tajās prasmēm mērojās ap trīsdesmit dalībnieku, piedaloties trīs dažādās disciplīnās.
Daudzcīņa medniekiem
Mednieks bieži vien ir kā universālais kareivis – ir jāprot droši apieties ar ieroci un šaut gan dažādās distancēs, gan dažādos apstākļos, gan uz kustīgiem, gan stāvošiem mērķiem. Šīs sacensības ļauj pārbaudīt visas šīs iemaņas un beigās arī tikt pie vērtīgām balvām.
Pirmā disciplīna ir šaušana ar karabīni uz stāvošiem Eiropas zvēru mērķiem 50, 100 un 150 metru distancē. Tā imitē gaides medību situācijas, kad medniekam ir pašam jāizvērtē, kur tieši dzīvniekam ir jātēmē, lai šāviens būtu efektīvs. Tā sauktajos Eiropas zvēru mērķos ir redzami dzīvnieku attēli, bet šāvējs no savas pozīcijas neredz mērķa punktu iedaļas, līdz ar to pašam ir jāzina, kur jātēmē, lai iegūtu visvairāk punktu.
Otrā disciplīna – skrejoša aļņa mērķis 10 metru distancē, ko šauj ar pneimatisko ieroci. To var pielīdzināt dzinējmedību apstākļiem, kad mērķis nereti ir kustībā. Šaušana ar pneimatisko ieroci tehniskā izpildījuma ziņā ir īpaši izaicinoša šāvējam, jo šāviena brīdī trūkst atsitiena plecā, kas bieži vien noslēpj paša pieļautās kļūdas.
Trešā disciplīna līdzinās ūdensputnu medībām – tajā tiek pārbaudītas iemaņas lidojošu šķīvīšu šaušanā ar bisi. Vietējā mednieku kolektīva Murmastiene vadītājs, viens no sacensību organizatoriem Dainis Tučs atzīst, ka dalībnieku rezultāti katru gadu uzlabojas. “Ir mednieki, kas pirmajā reizē atbrauc, krūtis lepnumā izriezuši, un stāsta, ka medībās buku tuvāk par divsimt metriem vispār nemedī,” ar ironiju atceras Dainis. “Tad realitātē ierauga mērķi tikai simt piecdesmit metros un brīnās, ka tik tālu neko pat saskatīt nevar.” Nu lūk, kāds šautuvē mācās arī izprast mērķa distanci. Tāpat šādas sacensības medniekiem arī ir atgādinājums laiku pa laikam pārbaudīt, vai ierocis ir labā tehniskā kārtībā. Problēmas būs drošāk konstatēt šautuvē, nevis medībās!
Vēl papildus ir divas atsevišķas disciplīnas – šaušana ar loku un šaušana ar mazkalibra ieroci skrejošas mežacūkas mērķī. Lai padarītu procesu vēl vairāk azartisku, skrejošās mežacūkas disciplīnā katrs dalībnieks iemaksā nelielu dalības maksu, bet beigās pats labākais šāvējs – disciplīnas uzvarētājs – savāc visu banku.
Dalībnieku prasmju līmenis ir ļoti dažāds. Kādam šaušanas sacensību pieredze krāta jau gadiem, cits startē pirmo reizi. Lai visiem nebūtu jāsacenšas vienā konkurencē, nākamgad plānots dalībniekus iedalīt vairākās grupās atkarībā no viņu pieredzes. Organizētāji cer, ka tas varētu piesaistīt vairāk jaunu interesentu.
Uzvarētājiem – balvas no Pulsar
Ne pirmo gadu viens no sacensību lielākajiem atbalstītājiem ir optisko ierīču ražotājs Pulsar, kura ražotne jau vairākus gadus atrodas Daugavpilī. Varam lepoties, ka uz daudzu pasaulē augsti novērtētu termālo un digitālo ierīču sāniem ir lasāms uzraksts Made in Latvia. Sacensību laikā medniekiem Pulsar stendā bija dota iespēja aplūkot ierīces, ielūkoties tajās un saņemt zinoša eksperta konsultācijas. Uzņēmuma pārstāvis Rainers Zimins atzīst, ka medniekiem ir svarīgi sanākt kopā un sacensties ne tikai tāpēc, lai pārspētu otru, bet arī lai dalītos pieredzē, iedvesmotos un izvirzītu sev jaunus izaugsmes mērķus. Šādas sacensības ir lielisks veids, kā to panākt. Disciplīnu uzvarētājiem Pulsar pārstāvji bija sarūpējuši nudien vērtīgas balvas – Yukon optiskos tēmēkļus, kas medniekiem noder gan medībās, gan arī treniņiem šautuvē.
Jau tagad sacensību organizatori sākuši plānot nākamā gada mačus. Un arī visi, kas šogad kāda iemesla dēļ nebija sacensību dalībnieku vidū, var sākt laikus gatavoties startiem nākamgad.