Pīļu medību sezona rit jau mēnesi, un šodien, 15. septembrī, sāksies arī zosu medības. Latvijas medniekiem šīs ir vienas no iecienītākajām medībām, tām gatavojas stipri iepriekš un velta daudz laika. Tomēr neatkarīgi no iegūto putnu skaita un sugām visus vajadzētu identificēt, aprakstīt anketā un nosūtīt pētniekiem. Līdztekus nomedīto pīļu sugu, dzimuma un vecuma datiem pētnieki lūdz sniegt arī informāciju par medību suņu izmantošanu medībās, par nozaudētiem putniem, mednieku skaitu katrās medībās un citus datus. Savukārt žurnālam “Medības” mednieki aicināti sūtīt sējas zosu galvu fotogrāfijas, jo šāda vizuālā informācija tiek vākta jau trīs gadus. Šī pētījuma mērķis ir apzināt, kāds ir taigas un tundras zosu īpatsvars nomedīto sējas zosu kopējā rādītājā.
Ziņo portālā nomeditie.org
Ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu projektā Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte šis pētījums turpinās arī šogad. Tiek gaidīti divi putna foto – galva sānskatā un visa zoss ar izstieptu kaklu no virspuses. Tāpat svarīgi norādīt medību vietu (pagasts) un kādā biotopā (ezers, dīķis, uz lauka, purvā utt.) putns nomedīts. Tāpat kā ziņojumos par nomedītajām pīlēm vēlama arī informācija par suņa līdzdalību medībās un vai bijuši neatrasti putni.
Ziņojumus Latvijas Universitātes pētniekiem šogad var sūtīt gan vietnē www.nomeditie.org, pa e-pastu nomeditie@lu.lv, Whatsapp uz numuriem 25764272 vai 26542733 vai Facebook vietnē https://www.facebook.com/nomeditie.
Vietnē www.nomeditie.org atrodamais noteicējs ļaus atkārtot sugu atšķiršanu pirms medībām un precizēt nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā ierakstāmo informāciju.
Ūdensputnu populācijas novērošana, nomedīto putnu uzskaite, apskate, sugas, vecuma un dzimuma konstatēšana un šīs informācijas nosūtīšana pētniekiem arī ir svarīgs darbs, kurā var iesaistīties ikviens ūdensputnu medību piekritējs. Faktiski tas būtu viņa pienākums. Tas nav ne grūts, ne laikietilpīgs darbs, taču tā nozīmi sabiedrībai kopumā ir grūti pārvērtēt. Tas ir viens no paņēmieniem, kā ikviens indivīds var ietekmēt situāciju vai saglabāt to nemainīgu.
Zosu medības – pacietīgas, azartiskas un pielīdzināmas medībām briežu baurī
Zosu medības pēc azarta, ieguldītā laika un līdzekļu apjoma pielīdzināmas medībām briežu baurī. Protams, rezultāts ir mazliet atšķirīgs – nomedīts nevis viens liels dzīvnieks ar greznu ragu rotu, bet gan vesela kaudze plūcamu putnu. Ja paveicas, protams. Jo zosi apmānīt nav nemaz tik viegli. Tomēr dažiem medniekiem to ir izdevies atšifrēt.
Zosu medības prasa laiku, pacietību un zināšanas! Tomēr visvairāk ir vajadzīga veiksme! Neliels video ieskats 2021. gada zosu medību sezonas veiksmēs, neveiksmēs un piedzīvojumos.
Zosu medības 2021. Nav sliktu laika apstākļu!
Zosu medību esence
Tas viennozīmīgi ir milzīgs azarts, jo zosis ir ļoti manīgs medījums. Mednieka mērķis un arī uzdevums, kā arī lielākā bauda ir nevis zosi pārsteigt nejauši, sak, tīras veiksmes pēc, bet gan apzināti to nomedīt ar viltību un zināšanām. Vēl daži knifiņi:
– Stāsts par t. s. izlūkiem, kurus vajadzētu saudzēt, ir drīzāk mīts. Citreiz atlidojot šāds it kā izlūks, bet pārējais bars dodas citur.
– Šaujot tuvās distancēs, apsteigums liels nav jāņem, un tā ir visbiežākā kļūda, kad šauj uz tuvu esošiem putniem. Jāpierod šaut arī sēdus, kas sākumā var likties mazliet dīvaini, bet ar laiku un treniņu to var apgūt.
Zosu medības nav lētas. Jā, piemērots ekipējums var izmaksāt ap tūkstoš eiro, par īpašu zosu medībām paredzētu ieroci nemaz nerunājot, un šīs medības katru gadu ilgst tikai pavisam īsu brītiņu. Tomēr medībprieku jau nevar mērīt iegūtajos putnos vai gaļas kilogramos, tad tam visam zūd jēga un tas pārvēršas par vienkārši brutālu un rūpniecisku dzīvnieku nogalināšanu. Esence slēpjas izaicinājumā un spējā baudīt medību procesu, un zosu medības ir tieši tās, kas ļauj šo medību procesu izbaudīt augstākajā mērā.
Par zosu medībām. “Šauj garām!” #43 epizode
Vairāk lasiet žurnāla Medības pielikumā “Putnu medības”