Medījuma pagatavošana nav iedomājama bez garšaugiem. Protams, var doties uz veikalu un iegādāties jau gatavus kaltētus garšaugus un to maisījumus. Taču man patīk garšaugus audzēt pašam. Speciāli iekārtotā nelielā siltumnīcā man aug izops, estragons, timiāns, baziliks un raudene (oregano).
Vasarā garšaugus izmantoju svaigus. Tā to aromāts un garšas īpašības izpaužas vispilnīgāk, taču garšaugus var sagatavot arī lietošanai ziemā.
Novāc garšaugus un sasmalcina tos blenderī. Ņem divas daļas garšaugu un vienu daļu rupjā jūras sāls. Iegūto masu izklāj un izkaltē. Es lietoju speciālu augļu un ogu žāvētāju – 58 grādu temperatūrā žāvēju maisījumu piecas stundas. Tad sāli ar garšaugiem vēlreiz sasmalcinu blenderī un pildu stikla burciņās glabāšanai.
Šādu maisījumu var kaltēt arī cepeškrāsnī.
Garšaugu sāls – lieliska piedeva medījumam. Praktisks padoms
Estragons
Estragonu (Artemisia dracunculus) mēdz dēvēt arī par tarhunu un dragonu, bet tautas valodā – par pūķu zāli. To lieto atspirdzinošā dzēriena “Tarhuns” pagatavošanai.
Estragons ir piemērots salātiem, marinādēm, dārzeņu skābēšanai, garšvielu etiķim, zaļumu sviestam, sinepju garšas uzlabošanai, majonēzei, omletēm, zupām, zivīm, ceptai gaļai (jēra, teļa, vistas, aitas), kartupeļu, burkānu, ķirbju, pupiņu, seleriju un pākšu piparu ēdieniem.
Estragonu pievieno šašlika marinādēm. Gatavojot gaļu, ar estragonu ierīvē cepetim paredzēto gaļas gabalu.
Estragonu pievieno ēdienam tikai dažas minūtes pirms pasniegšanas. Jāizmanto uzmanīgi, jo tas var nomākt citu garšvielu garšu. Cepot par ilgu, estragons var dot rūgtenu garšu.
Izops
Izopa (Hyssopus officinalis L.) lapas un ziedus izmanto kā garšvielu gaļai, arī medījumiem, un arī dzērienu aromatizēšanai. Šo augu lieto arī medicīnā. Izopam piemīt atkrēpošanu veicinoša, nomierinoša un antiseptiska iedarbība. Tas uzlabo ēstgribu, sekmē gāzu izvadīšanu no organisma, novērš pazeminātu arteriālo asinsspiedienu.
Timiāns
Timiānu jeb mārsilu (Thymus vulgaris) izmanto gaļas, zivju, dārzeņu ēdienu pagatavošanā. Svaigu un kaltētu timiānu nelielos daudzumos pievieno dārzeņu un gaļas zupām. To liek pie dārzeņu, īpaši – pākšaugu, ēdieniem.
Timiāns labi derēs treknas gaļas un kartupeļu ēdienos. To ļoti bieži izmanto kūpinājumu pagatavošanā, pievieno sēnēm, medījumiem. Kopā ar majorānu un ķiplokiem to izmanto, gatavojot desas.
Timiāna garša ir ļoti spēcīga, tāpēc tas jālieto nelielās devās.
Baziliks
Baziliku (Ocimum basilicum L.) izmanto gaļas, zivju, sēņu un gurķu, kabaču un tomātu konserviem, desu un pastēšu aromatizēšanai. Baziliks piemērots tomātu salātiem un jebkuram ēdienam ar tomātiem. Smalki sagrieztas svaigas vai kaltētas bazilika lapas kopā ar pētersīļu un diļļu lapām liek uz sviestmaizēm, biezpiena. Pievieno dārzeņu zupām, mērcēm. Baziliku izmanto kopā ar oregano, jo tas nenomāc bazilika garšu un aromātu.
Raudene
Ar raudeni jeb oregano (Origanum vulgare L.) var apkaisīt ceptus dārzeņus, dārzeņu sautējumus un salātus. Kaltētā veidā to var pievienot grilētai vai ceptai gaļai, kā arī pārkaisīt zivīm. Šis garšaugs iederēsies, gatavojot risoto, makaronu ēdienus, picas. Lieto gaļas ēdienos, mājas desās, pastētēs. Raudeni pievieno pie ceptas, sautētas, vārītas cūkgaļas, jēra un liellopu gaļas ēdieniem. Lieliski iederas kopā ar kadiķogām pie medījumiem. Ja raudeni pievieno vistas gaļai, tad ēdiens atgādina meža putna garšu un smaržu. Raudene pie ēdiena jāpievieno īsi pirms gatavošanas beigām.
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!