Visu laiku kaut kā izdevās iztikt bez gaļasmašīnas. Vienkārši negatavoju neko tādu, kas būtu jāsamaļ. Tad kādudien sapratu – gribu taisīt desas, nu, vismaz kupatus. Ja gribas, tad jādara viss, lai mērķi sasniegtu, lai sajūtas nepazustu. Gaļas trūkuma mājās nebija, tādēļ vajadzēja visu pārējo – gaļasmašīnu, zarnas, speķi. Sāku ar lielo, ar gaļasmašīnu. Kopš bērnības atceros, kā mamma mocījās ar rokas gaļas mašīnu, un viņa mani vienmēr biedēja ar stāstiem, kā kāda tante pati sev pirkstus samalusi. Tas man vienmēr likās dīvaini, kā pats sev ar rokas griežamo gaļasmašīnu var samalt pirkstus. Šī stāsta dēļ es vienmēr uz gaļasmašīnām esmu skatījusies ar aizdomām, gaļa jau paliek gaļa – pirksti vai alnis, kāda starpība. Tādēļ nodomāju, ka, pērkot gaļasmašīnu, jāpievērš uzmanība drošībai. Tā es devos uz Elkor Plaza, kas atrodas Rīgā, un nolēmu iepirkties.
Šajā rakstā ar kolēģi Kati Šternu dalāmies savā pieredzē attiecībā uz gaļasmašīnām, ko esam pašas notestējušas savā saimniecībā.
Reālais monstrs Stollar BMG800
Ieejot Elkor Plaza, var apjukt, jo visa kā tur ir daudz, tomēr man kaut kā ātri izdevās nokļūt pie vairākiem plauktiem ar gaļasmašīnām. Man nebija ne gaidu, ne īpašu vēlmju, bet gan zināms mērķis. Paziņoju pārdevējai, ka man vajadzīga gaļasmašīna meža gaļai, ar kuru var taisīt arī desas. Ilgi neminstinoties, pārdevēja man norādīja uz Stollar BMG800. Jāsaka gan, ka Elkor e-veikala mājaslapā šo modeli vairs nevar atrast, visticamāk, tādēļ, ka Stollar tagad sauc par Sage, tāpēc sajukums. Pilna šīs gaļasmašīnas cena bija ap 190 eiro, bet tajā dienā Elkor piedāvāja atlaidi, un beigās izdevās šo monstru nopirkt par 130 eiro. Piedevām vēl piepirku klāt atsevišķo rīvju komplektu, piemēram, kartupeļu sarīvēšanai, kas maksāja papildus 25 eiro.
Apraksts
Jaudīga 2000 W gaļas maļamā mašīna drošā metāla korpusā ar motora aizsardzības sistēmu pret pārkaršanu un pārslodzi.
– 2000 W maksimālā jauda
– Lietā alumīnija korpuss
– Izturīgs metāla zobratu pārvads
– Motora aizsardzības sistēma pret pārkaršanu un pārslodzi
– Uzskatāma reversa sistēma
– 3 metāla malšanas diski
– 3 gadu produkta garantija
No gaļas līdz kupatiem
Kad gaļasmašīna bija nopirkta, bija jāizdomā, kur tagad dabūt zarnas desām. Izdevās tās atrast lielajā Mego veikalā. Mazajos tās nepārdod. Tā nu laimīga ar gaļasmašīnu un zarnām devos eksperimentēt.
Ierīcei ir diezgan daudz dažādu sastāvdaļu, bet visa konstrukcija ir viegli saprotama un saliekama. Nolēmu sākt ar brieža gaļas kupatu pagatavošanu. Es parasti neizmantoju receptes, bet pati mēģinu pagatavot, vadoties pēc garšām, kuras es gribētu sagaidīt, lai gan jāatzīst, ka šoreiz Kate man palīdzēja ar kādu padomu.
Sagriezu gaļu gabaliņos, sagatavoju sīpolus, ķiplokus, saliku gaļasmašīnu un biju gatava malt. Malās ātri un labi, cīpslas nazī neķērās, viss gāja cauri žļarkstēdams. Sapratu tikai to, ka, uzlikta uz virtuves iekārtas virsmas, gaļasmašīna sanāk diezgan augstu un nav ļoti ērti to tādā veidā lietot, bet citu opciju šoreiz nebija. Maza aizķeršanās sākās, kad gaļu malu otro reizi, bet nu jau ar smalkāku sietiņu, jo tas, kas man desās nepatīk, ir kaut kādi neidentificējami cieti krikumi. Kad gaļasmašīnā met gaļas gabalus, viss ir labi, maļas ātri, bet, ja tajā jāsaspiež jau samalta gaļas masa, tas notiek lēnāk, jo vienkārši tā gaļas masa ir tāda neparocīga. Bet kopumā jāsaka, ka ar šo uzdevumu gaļasmašīna tika galā lieliski.
Kā pareizi uzcept kupātus? Praktisks ieteikums
Nākamais solis bija desu pagatavošana. Tam paredzēts speciāls uzgalis. Samaucu zarnas uz uzgaļa, un sāku visizaicinošāko šī procesa daļu. Protams, atkal samaltās gaļas masu nav diez ko ērti sastūķēt gaļasmašīnā, piedevām vēl tas jādara tā, lai tur nesaietu gaiss, citādi nevis desās pildās gaļas masa, bet gan tās uzpūšas un tur paliek tukšumi. Tādēļ visu laiku jāseko, lai uz gaļasmašīnas piltuves vienmēr būtu gaļas masa. Labi ir tas, ka šādā veidā lēnā garā var pagatavot dažāda izmēra desiņas – gan lielākas, gan mazākas atkarībā no vēlmēm.
Viss šis process man kopā aizņēma nepilnas trīs stundas. Jāsaka gan, kamēr sapratu, kā tas viss notiek un darbojas, daži gaļas masas gabaliņi bija atrodami ne tikai uz grīdas, bet arī pie virtuves skapīšiem.
Nākamais solis bija saprast, cik viegli visas detaļas var nomazgāt. Jāatceras gan, ka gaļasmašīnas metāla detaļas nekādā gadījumā nedrīkst likt trauku mazgājamā mašīnā, jo tās var tur neatgriezeniski sabojāt. Tā kā visas detaļas ir gana lielas, tās ir diezgan viegli nomazgāt. Gaļasmašīnu lietoju vēl pēc tam pāris reižu, gan vienkārši samaļot gaļu, lai to porcijās ieliktu saldētavā, gan vēlreiz taisot kupatus. Jāsaka gan, ka trešajā reizē varēja just, ka gaļas nazis sāk kļūt truls, jo ap to sāka pīties cīpslas. Tas arī laikam ir vienīgais apgrūtinājums – nazis ir jāasina, ja gribas, lai mašīna pilnvērtīgi kalpotu. Kopumā varu teikt, ka aparāts ir jaudīgs, to ir samērā viegli lietot, viss ir labi saprotams. No drošības viedokļa ir vairākas aizsargsistēmas pakāpes. Var ne tikai ieslēgt un izslēgt mehānismu, bet iespējams vispār ar pogu atslēgt mašīnu no elektrības. Tāpat ir arī poga, kuru piespiest, lai noņemtu visas detaļas, tas nozīmē, ka pats mehānisms nevar attaisīties. Tāpat mašīnai ir arī atpakaļgaita, ja kaut kas sasprūst.
Ja ir iespēja, šī ir laba un uzticama izvēle.
Meža gaļas kupati
Abonē, lasi elektroniski vai meklē preses tirdzniecības vietās!