Dzinējmedību sezona rit pilnā sparā, un nav pārsteigums, ka pagājušajā sestdienā un svētdienā daudzviet tika rīkotas medības. Lāča sastapšana dzinējmedībās vairs nav nekas neparasts, ko apliecina arī mednieka Mārtiņa Ločmeļa vietnē Facebook publicētais video. Tajā redzams, kā no masta izskrien lācis, kuru uz brīdi dzen medību suņi. Mednieki norādījuši, ka suņi drīz vien pārtraukuši dzīšanu un atgriezušies pie saimniekiem veseli.
Jo vairāk lāču būs Latvijā, jo biežāk nāksies saskarties ar šādām situācijām. Jāuzsver, ka līdz ar to pieaugs arī ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti lāči, līdzīgi kā tas jau vērojams citās Eiropas valstīs, kur lāču populācija ir ievērojami lielāka.
Sastapt lāci dzinējmedībās vairs nav nekas īpašs, populācija turpina augt. Aculiecinieka video
Problēmas Igaunijā – lāču un vilku radītie zaudējumi un to sekas
2021. gadā, kad Igaunijas Vides pārvalde reģistrēja 790 lāču izlaupītus bišu stropus, biškopībai nodarīto zaudējumu apjoms bija līdz tam lielākais. Par laimi, nākamajos divos gados lāču nodarītais kaitējums biškopībai bija ievērojami mazāks. 2022. gadā bojāto bišu stropu skaits bija 364, bet 2023. gadā – 343 bišu stropi. Lielākais lāču izpostīto bišu stropu skaits 2023. gadā tika reģistrēts Jervas un Vīlandes apriņķos.
Pavasara bišu saimju bojājumu apjoms lielā mērā ir atkarīgs no laika apstākļiem, kas nosaka lāču dabisko barības bāzi. Tāpēc pavasara uzbrukumus stropiem ne vienmēr var saistīt ar lāčiem, kas posta stropus. Mērķtiecīgi medījot, jāņem vērā visi pavasara periodā nodarītie postījumi.
Papildus bišu stropiem nodarītajiem postījumiem valsts novērtē un kompensē īpašniekam arī lāču nodarītos zaudējumus mājlopiem un skābbarības ķīpām. Lāči mājlopiem uzbrūk reti, tomēr, bojāto skābbarības ruļļu daudzums ir salīdzināms ar bišu stropu bojājumiem.
Igaunijas Vides pārvalde 2023. gadā reģistrēja 1 260 lāču izpostītus skābbarības ruļļus. Lielāks lāču bojāto skābbarības ruļļu skaits ir bijis tikai 2021. gadā, kad tika reģistrēts 1461 sabojāts skābbarības rullis.
Līdz ar vilku skaita pieaugumu līdz augstākajam līmenim pēdējā gadsimta ceturtdaļgadsimta laikā 2023. gadā līdz augstākajam līmenim desmit gadu laikā pieauga arī vilku nogalināto mājlopu skaits, liecina Igaunijas Vides pārvaldes dati; pārvalde 2023. gadā kopumā reģistrēja 1411 vilku nogalinātas aitas un 25 liellopus. Jau piekto gadu pēc kārtas vislielākais saplosīto mājlopu skaits bija Raplas apriņķī, postījumi ievērojami pieauga arī Pelvas, Pērnavas, Vīlandes, Valgas un Veru apriņķī. Sāres un Hījumā apriņķos vilku nodarīto zaudējumu nebija. 2023. gadā reģistrēti 14 uzbrukumi suņiem, salīdzinot ar 16 šādiem gadījumiem gadu iepriekš.
Igaunijas Vides pārvaldes ziņojums (angļu valodā)
Latvijas tipiskākais medījamais dzīvnieks. Sirds jāklapē sirsnīgi! No dabas līdz galdam #12
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti
Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!