Nelaimes gadījums noticis 15. oktobrī Kuldīgas rajona Pelču pagastā dzinējmedību laikā. Vienā no mastiem pāri ceļam skrējuši brieži un mednieks, nepārliecinoties par drošiem leņķiem un trajektoriju, raidījis šāvienu pa mednieku līniju.
Nelaimes gadījums rosinājis pārdomas par drošību dzinējmedībās. Izskan dažādi ierosinājumi, kā uzlabot esošo situāciju un likt medniekiem nopietnāk uztvert drošības prasības.
Kāds Kurzemes puses mednieks vaicāja, vai nebūtu lietderīgi, ja Valsts meža dienests (VMD) sagatavotu šī un arī citu nelaimes gadījumu izklāstu, varbūt pat ar notikušā shēmu platību karti, un nosūtītu to visiem medību tiesību lietotājiem.
“VMD taču sūta informāciju klubiem par limitiem, vilku medībām un citiem jautājumiem. Tieši tādā pašā veidā, kolektīvajā vēstulē varētu sūtīt nelaimes gadījumu paskaidrojumus. Tad klubu vadītājiem būtu iespēja dokumentu nolasīt medniekiem pirms dzinējmedībām, vienlaikus ar drošības tehnikas instruktāžu,” sacīja mednieks un uzsvēra, ka šāds skaidrojums varētu palīdzēt uzlabot mednieku izpratni par drošības prasībām un akcentētu to nozīmi.
“Agrāk mēs to darījām. Pēc katra kaut cik nopietna nelaimes gadījuma mēs sūtījām vēstules visiem klubiem. Un tam nebija jēgas. Atbildes uz šādām vēstulēm saņēmām parasti tikai no dažiem klubu vadītājiem. Pieļauju, ka lielākā daļa pat nenodeva šo informāciju saviem biedriem. Diemžēl šādā veidā mēs nevaram sasniegt katru mednieku individuāli. Līdz ar to vēstulēm ar nelaimes gadījumu aprakstu un drošības prasību atgādinājumiem lielas jēgas nav,” atklāja VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
VMD Medību daļas vadītājs norādīja, ka arī šajā gadījumā skaidrojuma vēstule, kurā dienests atgādinās arī par drošības prasībām un to ievērošanas nepieciešamību, tiks izsūtīta. “Es gan domāju, ka daudz lielāka nozīme ir tieši publikācijām medijos. Diemžēl šādi gadījumi mums nedara godu, bet nerunāt par to nevar. Cerams, ka raksti par nelaimes gadījumiem ikvienam liks padomāt un pārdomāt paša attieksmi un uzvedību. Iespējams, tādā veidā mēs mazināsim nelaimes gadījumu skaitu medībās,” sacīja VMD pārstāvis.
Uz jautājumu, ko vēl var darīt, atbilžu var būt gana daudz. Daži mednieki ir pārliecināti, ka jāievieš prasība dzinējmedībās medīt tikai no paaugstinājuma, citi uzskata, ka vajadzīga regulāra medību vadītāju pāratestācija, vēl dzirdēts ierosinājums drošības prasības izcelt atsevišķā Medību noteikumu sadaļā un likt nopietnākus sodus visiem iesaistītajiem. “Medību vadītājs var kļūdīties, izvietojot medniekus, medību situācija var attīstīties neprognozējami, tomēr neatkarīgi no apstākļiem, tas ir mednieks, kurš izlemj nospiest sprūda mēlīti, un viņš ir galvenais atbildīgais. Līdz ar to tieši medniekam ir jāizvērtē šaušanas sektori un situācija, pirms pieņemt lēmumu raidīt šāvienu,” pabeidzot sarunu, sacīja Valters Lūsis.
Jānis Mikijanskis: katra nenozīmīga kļūme var novest pie nelaimes gadījuma
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu