Pateicoties vietējo iedzīvotāju un dienestu operatīvajai rīcībai, kā arī mednieku izplatītajai informācijai, pagājušonedēļ izdevās ātri un saudzīgi sagūstīt savainoto lūsi, kas bija ieklīdis Jaunjelgavā. Plēsēju nogādāja patversmē Mežavairogi, kur tam tika sniegta neatliekama veterinārā palīdzība.
Kā norāda savvaļas dzīvnieku uzvedības speciālisti, lūši ļoti reti tuvojas cilvēku mītnēm un tas notiek tikai divos gadījumos, ja dzīvnieks ir bijis pieradināts vai arī kaut kādu iemeslu dēļ novārdzis un meklē viegli iegūstamu pārtiku. Jaunjelgavā lūsis mēģināja saplosīt kādu mājas suni, taču cilvēkiem izdevās atvairīt uzbrukumu. Plēsējs tika nofilmēts otrā mēģinājuma laikā. Video ieguva plašu uzmanību sociālajos tīklos un palīdzēja izplatīt informāciju par šo unikālo gadījumu.
Jaunjelgavas iedzīvotāji operatīvi sazinājās ar atbildīgajiem dienestiem un lūša glābšanas operācija sākās. “Liels paldies visiem iedzīvotājiem, kuri ziņoja par lūsi, pašvaldībai, kas nekavējoties sazinājās ar mums un Valsts policijai, kas diennakti ilgās lūša glābšanas operācijas laikā nodrošināja kārtību un norobežoja notikuma vietu, pasargājot cilvēkus. Protams, vislielākā pateicība veterinārārstei Ingai Birnei, kuras lielā pieredze darbā ar savvaļas dzīvniekiem vieš cerības par lūša atveseļošanos,” sacīja patversmes Mežavairogi vadītāja Danuta Priede.
Jaunjelgavā notvertais lūsis bija ļoti novārdzis un izbadējies. Dzīvniekam konstatēta ķepas trauma un sens, ļoti plašs iekaisums. “Dzīvnieks nejūtas labi. Tas ir novārdzis un cieš no stresa. Šobrīd nav iespējams konstatēt, kāds ir bijis traumas iemesls, jo audi ir iekaisuši, vietām nekrotiski. Iespējams, pie vainas ir malumednieku cilpas vai lamatas. Tik pat labi tās var būt suņu koduma vai autonegadījuma sekas. Iemeslu mēz varam neuzzināt nekad, jo iekaisuma dēļ lūša ķepa jau ir mainījusi savu izskatu. Un ir jāatceras, ka tas ir liels savvaļas plēsējs un tas nozīmē, ka mēs nevaram katru dienu iet pie tā, apskatīt un pārsiet ķepu, iedot tabletīti. Lai lūsim varētu pieskarties, veikt jebkādas manipulācijas, ir jādod narkoze. Ņemot vērā to, cik novājināts ir tā organisms, mēs nevaram dot narkozi bieži. Tas ir jāsaprot! Ārstēšana notiek, tā, kā ir jāārstē savvaļas dzīvnieki un mūsu prioritāte ir izlaist šo plēsēju savvaļā,” akcentēja Danuta Priede.
Sadarbībā ar dakteri Ingu Birni turpinās lūša ārstēšana, taču ar savvaļas plēsējiem šis process nav tik vienkāršs, kā ar mājas minkām. Dzīvnieks saņem nepieciešamās zāles, tiek barots un maksimāli norobežots no kontaktiem ar cilvēku. Pēc patversmes pārstāves teiktā, atlabšanas prognozes ir visai piesardzīgas. “Labā ziņa ir tā, ka plēsējiem stress no kontakta ar cilvēku nav paliekošs un, ja izdosies lūsi izārstēt, to varēs izlaist savvaļā,” noslēguma sacīja patversmes Mežavairogi vadītāja.
Lasītāja iesūtītais video ar savainoto lūsi Jaunjelgavā!