Diskusijas par kalibriem – tās vienmēr ir piesātinātas ar emocijām. Neviens raksts par šo tēmu nav izticis bez pārmetumiem, pretargumentiem, citreiz pat ļoti satrauktiem viedokļiem. Mēs zinām un Latvijā izmantojam arī pasaulē populārus un atzītus kalibrus – šajā ziņā ļoti neatšķiramies no pasaules tendencēm. Tomēr ir virkne labu medību kalibru, kas nav ieguvuši popularitāti un atzinību, daži varbūt Latvijā nemaz nav zināmi!
.338 Win Mag
Kādreiz, ja ar vienu ieroci bija vēlme apceļot visu pasauli, šis bija īstais kalibrs, ko izmantot. Jo tas ir jaudīgs, ar diezgan taisnu ballistisko līkni, precīzs un ar labu apturošo spēku. Tomēr tad pasaule ieraudzīja kalibru .338 Lapua un .338 Win Mag tika aizēnots. Šā kalibra lodes diametrs ir 8,6 mm. To 1958. gadā radīja Winchester Repeating Arms, tā mātes patrona ir .375 H&H Magnum. Joprojām šo kalibru izmanto brūno lāču medībās gidi Aļaskā, ja klients kļūdījies ar pirmo šāvienu, jo .338 Win Mag ir ļoti liels apturošais spēks. Šī kalibra 14,6 g lode stobra galā lidos ar ātrumu 850 m/s un 5312 džoulu enerģiju. Šis kalibrs ir pat ļoti populārs Ziemeļamerikā, tādēļ daudzi ražotāji piedāvā karabīnes šajā kalibrā, tostarp Ruger, Browning, Kimber, Remington, Savage, Weatherby, Mossberg, Howa un arī Winchester. Eiropā Blaser, Mauser, Sako un Tikka piedāvā ieročus .338 Win Mag kalibrā.
.338 Federal
Šis ir līdzsvarots un ļoti spējīgs kalibrs, kas pazudis citu konkurentu jūklī. Šo kalibru sekmīgi var izmantot antilopju, aļņu un lāču medībās. Ar to ir patīkami šaut, un tam ir labs apturošais spēks. Gan Federal, gan arī Savage mēģina šo kalibru atdzīvināt, dodot tam otru iespēju. Šis ir jauns kalibrs, ko 2006. gadā radīja Federal Cartridge un Sako, tas domāts lielo medījamo dzīvnieku medībām ar pietiekami saudzīgu atsitienu, domāts viegliem ieročiem. Par šo kalibru nav pieejams daudz informācijas, bet dažus skaitļus internetā var atrast: 14 gramu lode stobra galā lidos ar 800 m/s, un enerģija stobra galā būs 4373 džouli, savukārt 12 gramu lodes ātrums un enerģija stobra galā būs attiecīgi 860 m/s un 4300 džouli.
7×57 Mauser
Kalibru opītis, bet pietiekami jaudīgs. Mūsdienās drīzāk zināms kā vēsturisks, bet joprojām plaši izmantojams medībās, it īpaši lielajiem medījamiem dzīvniekiem. Radīts 1892. gadā, tajā laikā tas bija modernākais no armijas kalibriem, un, šķiet, kopš tā laika nav dzīvnieka, kas nebūtu veiksmīgi nomedīts ar šo kalibru. Tomēr šobrīd to lieto samērā maz mednieku.
Šis ir pirmās paaudzes bezdūmu pulvera kalibrs, ko radīja Pauls Mauzers savā kompānijā. Jau 1893. gadā to savas armijas vajadzībām sāka izmantot Spānija. Tajā laikā tas bija arī ļoti populārs medību kalibrs, ko slavenu padarīja britu ieroču ražotāji John Rigby, Holland and Holland, Westley Richards un citi. Astoņu gramu lode no stobra izlidos ar ātrumu 900 m/s un 3240 džoulu jaudu, bet 10,5 g lode – ar 800 m/s un 3360 džouliem.
.257 Roberts
Bija laiks, kad principā nekā labāka par .257 Roberts nebija, tas piedāvāja visu, ko mednieks var vēlēties. Šis kalibrs bija radīts, par pamatu ņemot tādu respektētu kalibru kā 7×57 Mauser. Bet, kad bija aizritējuši pagājušā gadsimta trīsdesmitie gadi, tas jau vairs nebija moderns un savu vietu atdeva kalibram .243 Winchester. Tam joprojām ir neliels sekotāju skaits, bet viņi uzskata, ka šis ir lielisks kalibrs briežu un antilopju medībām. Turklāt modernie munīcijas ražošanas principi to ir padarījuši piemērotu mūsdienu medniekiem. Lai varētu salīdzināt, šeit daži skaitļi: 6,5 gramu lode lidos ar ātrumu 920 m/s stobra galā, bet tās enerģija būs 2746 džouli. Savukārt astoņu gramu lodes ātrums būs 870 m/s, bet enerģija – 2842 džouli.
.25-06 Remington
Mednieki, kas šo kalibru pamēģinājuši, to novērtē atzinīgi, un tam ir daudz iemeslu. Tas nodrošina jaudu un ātrumu, bet daudz populārāks par šo ir .257 Weatherby.
Daudzi šo kalibru uzskata par patiesi nenovērtētu.Tas ir radies 1912. gadā no pasaulē tik ļoti populārā .30-06 Springfield, sašaurinot tā kakliņu. Lielākajai daļai .25 kalibra ložu ir augsts ballistiskais koeficients. Lode nav smaga un apvienojumā ar samēro lielo pulvera lādiņu nodrošina pietiekami lielu ātrumu stobra galā bez liela atsitiena. Ar šo kalibru 7,6 gramu lode lidos ar 980 m/s stobra galā un enerģiju 3400 džouli. Šim kalibram atsitiens ir mazāks nekā .30-06 Springfield, jo tiek izmantotas vieglākas lodes.
.308 Winchester
Joprojām ļoti populārs un plaši izmantots kalibrs, bet arvien vairāk mednieku un šāvēju izvēlas jaunus un seksīgākus kalibrus, tomēr šis ir viens no zināmākajiem kalibriem. Tam ir mērens atsitiens, pietiekami laba ballistika, nodrošina lielisku precizitāti, pietiekamu jaudu, lai efektīvi ar to iegūtu medījumu. Šis joprojām ir kalibrs, ar ko vērts rēķināties. Kopš 1952. gada šo kalibru izmantojuši medību, policijas, armijas, sporta, pašaizsardzības vajadzībām. Mūsdienās to par standartu medību vajadzībām uzskata daudzās valstīs, tas it īpaši pielāgots vidēja un pat liela izmēra medījamiem dzīvniekiem. Salīdzinājumam: astoņu gramu lode stobra galā var sasniegt 940 m/s, bet enerģiju – 3617 džoulus. Savukārt 10 gramu lode lidos ar 860 m/s, bet tās enerģija stobra galā būs 3590 džouli.
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu, . “Šauj garām!” #256 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!