
Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija
Īsa, viegla un kompakta – tā trijos vārdos varētu raksturot ShotKam jaunāko stobra kameru Gen 4 Mini. Lai arī Gen 4 nav nekas pavisam jauns, šīs sērijas miniatūrā versija tirgū parādījās vien pagājušā gada otrajā pusē. Tagad Latvijā to testam piedāvā veikals Ieskaties.lv.
Kā piestiprināt
Stobra kamera ir piemērota gan gludstobra, gan vītņstobra ieročiem. Ir pat redzēts, ka ārzemēs mednieki to montē klāt pie kompaktloka. Tās galvenais mērķis ir parādīt šāvēja kļūdas – gan tās, kas pieļautas šāviena brīdī, gan gatavojoties tam. Piemēram, pirms dažiem gadiem gadījās aizņemties un pamēģināt krietni vecāku ShotKam modeli. Pašaujot šķīvjus un pēcāk skatoties video, ievēroju, ka bieži vien ieroča stobra galu novietoju nedaudz par augstu, pirms saucu mērķi un gaidu to izlidojam. Ja stobrs jau sākumā ir virs mērķa trajektorijas, pēc tam tikt tajā atpakaļ jau ir grūtāk. Kamera ļauj šo problēmu gan apzināt, gan novērst jau tās saknē.
Taisot vaļā iepakojumu, priecē tas, ka kameras komplektā uzreiz ir arī kronšteins divpadsmitā kalibra gludstobra ierocim. Tas nav jāpērk atsevišķi. Būtībā somiņā ir viss, kas vien varētu ievajadzēties, lai sāktu šaušanu – lādētājs, aizsargvāciņi, skrūvgriezis un lietošanas instrukcija (noteikti noderēs, ja darbojies ar ShotKam pirmo reizi). Kamera ar visu kronšteinu ir diezgan viegla – tā sver tikai 148 gramus. Ja ieroča izsvarojums jau sākotnēji ir pareizs, uzmontētas kameras svaru var sajust uz priekšējās rokas, taču tas būtiski netraucē. Atsevišķi var iegādāties arī kronšteinus citiem kalibriem, tostarp arī vītņstobra ierocim. Karabīnes gadījumā ir divi varianti – vai nu iegādāties kronšteinu, kas stiprināms pie Weaver vai Picatinny sliedes, vai arī izmērīt stobra diametru un piemeklēt atbilstošo variantu no gludstobra kronšteinu klāsta. Piemēram, kā norāda ražotājs, populārajiem .308 Winchester un .30-06 Springfield (stobra diametrs no 18 līdz 21,5 milimetriem) derēs 20. kalibra kronšteins. Tā kā dzinējmedību sezona jau bija noslēgusies, bet līdz pavasara bebriem vēl nedaudz jāpagaida, likt kameru uz karabīnes nešķita diez cik aktuāli, tādēļ šoreiz testam izmantoju savu Perazzi MX2000 gludstobra ieroci. Pati kameras piestiprināšana pie ieroča ir pavisam vienkārša – kronšteina vienu skrūvīti atskrūvē, taisnā pozīcijā ar visu kameru uzmauc uz apakšējā stobra un ar to pašu skrūvīti piefiksē. Kameru labāk likt iespējami tuvāk pastobrei, lai tā mazāk ietekmētu ieroča izsvarojumu, taču tad kadrā nedaudz varēs redzēt stobra galu. Šoreiz gan, lai tas nerēgotos pavisam un videoklipi sanāktu labāki, kamera ir nostāk no pastobres.
Skaties, mācies, trāpi! Kā sagatavot lietošanai ShotKam Gen 4 Mini stobra kameru?
Šaušana un attēla kvalitāte
Tests sanāca divdaļīgs. Vispirms šķīvju šaušana Mārkulīču šautuvē, bet vēl citā dienā skrejošās mežacūkas mērķis Rīgas šautuvē. Pirms šaušanas kamera ir jākalibrē tā, lai tās sarkanais krustiņš rādītu turpat, kur rāda šāvējs ar ieroci. Tam nepieciešama bezmaksas ShotKam lietotne, ko bez maksas var iegūt gan Apple, gan Android viedierīcēm. Kamerai aktivizē WiFi funkciju, savieno to ar lietotni. Ieroci noliek uz atbalsta, notēmē uz kādu nelielu tālumā esošu objektu un lietotnē attiecīgi pieregulē kameras centra sarkano krustu. Lietotne ir ļoti vienkārša un ērta, iestatījumos var norādīt, kāds ir šaušanas režīms – šķīvīši, papīra mērķis, putnu vai lielo dzīvnieku medības. No režīma atkarīgs, pēc cik ilga laika ieslēgta kamera pāries enerģiju taupošajā miega režīmā un cik ilgi tā saglabāsies aktīvajā režīmā, tas ir, jo dinamiskāka šaušana, jo vairāk baterijas enerģijas kamera patērē un jo ātrāk tā izlādējas. Medībās tā ilgāku laiku pavada miega režīmā, nekā trenējoties šautuvē, līdz ar to medībās baterija iztur ilgāk. Kad atbilstošais režīms iestatīts, kamera ir ieslēgta, var sākt šaušanu. Labi ir tas, ka procesā par kameru vispār var aizmirst, tā nav lieki jāvaktē, jāslēdz iekšā vai ārā.
Ierīce aktivizējas, līdzko tiek aizvērts aizslēgs. Tā fiksē šāviena brīdi un saglabā video dažas sekundes pirms un pēc šāviena. Videoklipiem ir pieejama 4 K izšķirtspēja, kas ir kombinācijā ar divu reižu attēla palielinājumu, 60 kadriem sekundē un platleņķi. Šoreiz gan visus videoklipus sanāca filmēt 2,7 K izšķirtspējā, jo attēla kvalitāte tik un tā ir izcila, taču šī izšķirtspēja kombinējas ar trīs reižu palielinājumu un 120 kadriem sekundē. Kadru daudzums sekundē atbild par to, cik skaidrs vai izplūdis būs strauji kustīgais objekts, šajā gadījumā šķīvītis. Jo vairāk kadru, jo mazāk izplūdusi ir kustība palēninājumā. 4 K kvalitāte noteikti labāk der medību ainām, taču, lai to varētu izbaudīt, datoram vai viedierīcei ir jāspēj to atskaņot pilnā izmērā. Tajā pašā lietotnē var uzreiz apskatīt arī uzņemtos videoklipus – nebūs uz laukumu jāstiepj vēl dators un vads. Video viedtālrunī var noskatīties dažādos ātrumos, arī pa vienam kadram, lai skaidri saprastu, kur tieši ir noticis šāviens.
Ne tikai šķīvjiem, bet arī lodes šaušanai
Šķīvju šaušanā kamera var palīdzēt izlabot atsevišķas kļūdas, kuru esamību šāvējs nepamana. Līdzīgi kā jau sākumā pieminētajā piemērā par stobra novietojuma augstumu, tāpat arī gadījumos, kad mērķa apstrāde notiek novēloti. Pēc sajūtām uzreiz nevar saprast, kādēļ kroserim aizšauts garām, taču, apskatot video, ievēro, ka patiesībā šāviens notiek brīdī, kad mērķis savā trajektorijā sāk jau nedaudz sēsties, un skrotis tam pārlido pāri. Lai nu kā, līdz šim nebija gadījies kameru lietot lodes šaušanā. Ne medībās, bet gan skrejošās mežacūkas mērķim šautuvē. Savu Perazzi, kas laides konfigurācijas dēļ nav diez cik piemērots lodes šaušanai, sanāca nomainīt pret šautuves senioru 12. kalibra Baikal vienstobreni ar atsvaru stobra galā labākam ieroča balansam. Jāatceras gan, ka, mainot ieroci, ir jāpārbauda kameras kalibrējums, taču šoreiz nekādas nozīmīgas korekcijas nebija nepieciešamas. Tiesa, te nu arī atkrita visas cerības kameru piestiprināt tā, lai videoklipā stobra gals nerēgotos, jo atsvars gluži vai kā klusinātājs karabīnei aizsedza kadra augšējo daļu. Tā gan nebija problēma, jo videoklipos tik un tā ir iespējams saskatīt visu mērķi, taču šādās situācijās tomēr gribētos, lai kronšteins būtu nedaudz augstāks. Tāpat skrejoša mērķa šaušanai ir vērts pieregulēt kameras attēla palielinājumu. Maksimālais palielinājums, ko kamera piedāvā, ir astoņas reizes, taču ideālais variants 35 metru mērķim varētu būt četras reizes. Arī skrejošā mērķa šaušanā ir nianses, ko kamera ļauj pamanīt labāk, nekā iespējams ar savām maņām, piemēram, kustības vienmērīgums un arī tas pats stobra novietojuma augstums, gaidot mērķi. Te gan jāpiemin, ka ideja, kur stobra gals jānovieto, gaidot mērķi, ložu šaušanā krietni atšķiras no tā, kas ir pieņemts skrošu šaušanā, taču ne par to ir stāsts.
Secinājumi
Ir jāsaprot, ka šāda stobra kamera nespēj pilnībā aizvietot šaušanas instruktoru vai treneri, kas pastāv aiz muguras, jo ne visu kļūdu cēloņus ierīce spēj parādīt. Piemēram, kamerā redzēsi, ka vairākkārt vienādi aizšauj garām, taču no video vien nevarēs viennozīmīgi secināt, ka pie vainas ir, piemēram, nepareizs kāju novietojums vai kļūdaini izvēlēts redzes fokusa punkts. Tā drīzāk kalpo kā palīgs treniņu procesā, nevis galvenais balsts vai informācijas avots par pareizu šaušanas tehniku. ShotKam noteikti nav pats lētākais stobra kameras variants, taču vismaz ir skaidrs, par ko šī nauda tiek samaksāta. Pirmkārt, kronšteins ir jau iekļauts komplektā, par to nav atsevišķi jāpiemaksā. Protams, ir izņēmums, ja kameru gribas likt uz karabīnes. Otrkārt, ierīce ir veidota, domājot par tās potenciālo lietotāju – viena regulācijas poga, ar kuru var izdarīt visu, lietošana ir ļoti vienkārša. Viss, kas jāapgūst, ir abu uz kameras esošo gaismiņu signālu nozīme. Treškārt, attēla kvalitāte ir lieliska. Jāuzteic arī stingrā un kompaktā pārvadāšanas soma, kas ļauj ierīci ērti pārvadāt mašīnā vai somā, nebaidoties to nejauši saspiest. Tas, ko gan gribētos uzlabot, ir baterijas izturība. Ja treniņa vidū iestājas garāka pauze un aizmirstas kameru izslēgt, var gadīties, ka treniņa otro daļu tā neiztur. Taču, ja viss notiek raiti un pēc plāna, ar vienu uzlādi vienam ne ļoti garam treniņam ir pilnīgi pietiekami.
Specifikācijas
Maksimālā video izšķirtspēja: 4 K un 60 fps (kadri sekundē)
Redzes leņķis: 11–44°
Attēla palielinājums: 2–8 x
Baterijas izturība: 5 h
Iebūvētā atmiņa: 128 GB
Svars: 148 g
Videoformāts: MP4
Piedāvā: Ieskaties.lv
Plusi:
– Izmērs un svars
– Attēla kvalitāte
– 12. kalibra kronšteins iekļauts komplektā
Mīnusi:
– Cena
– Mazāka baterijas izturība nekā otram Gen 4 modelim
Lūsis šķūnī un sešu metru attālumā, koijots uz sētas, uzbrukumu riski. Meža ziņas #4
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
