Par šo kalibru jau esam mazliet rakstījuši, bet tas bija pirms vairākiem gadiem, kad šis kalibrs bija samērā jauns, pavisam nesen parādījies. Tagad medniekus un sporta šāvējus var iedalīt divās kategorijās – tie, kas šo kalibru dievina, un tie, kas to ienīst. Arī mēs žurnāla Medības redakcijā no cilvēkiem, kas izvēlas savu pirmo karabīni, esam saņēmuši lūgumus izteikt savu viedokli par 6.5mm Creedmoor kā medību kalibru. Personīgi nav bijusi izdevība to lietot medību apstākļos, bet var mēģināt novērtēt pēc tā tehniskajiem parametriem. 6.5mm Creedmoor jeb, saprotamākā valodā runājot, 6.5×48 mm, ko apstiprinājusi ASV ieroču un munīcijas ražotāju asociācija (SAAMI), ir centra kapseles patrona, ko 2007. gadā radījis Hornady. To attīstīja Hornady vecākais ballistikas zinātnieks Deivs Emari sadarbībā ar Denisu Demilu, kurš bija Creedmoor Sports produktu attīstības viceprezidents. No turienes arī kalibra nosaukums. Šī patrona principā ir modificēts .30 Thompson Center, tikai ar sašaurinātu čaulītes kakliņu.
Šo kalibru izveidoja tieši tālšaušanas sporta vajadzībām, bet to pietiekami veiksmīgi tagad izmanto arī medībās. Ja salīdzina ložu rādītājus, 6.5mm Creedmoor ir mazāks ātrums stobra galā nekā patronām, kam ir garāka čaulīte, proti 6.5-284 Norma vai 6.5 Remington Magnum. Kopumā jāsaka, ka 6,5 mm lodes tiek novērtētas pēc to ballistiskā koeficienta un tās bieži sekmīgi izmanto šaušanas sacensībās. 6.5 Creedmoor tika radīts speciāli šaušanas sportam, lai ar to šautu tālākās distancēs. Īpaši lādējot šī kalibra patronas, ir pat iespējams sasniegt .300 Win Mag lodes ātrumu stobra galā un trajektorijas rādītājus, vienlaikus radot mazāku atsitienu vieglākā lodes svara dēļ.
Parametri
Mātes čaulīte: .30 Thompson Center
Čaulītes kakliņa diametrs: 7,49 mm
Lodes diametrs: 6,5 mm
Čaulītes garums: 48,8 mm
Kopējais garums: 71,8 mm
Vītnes solis: 203 mm
Maksimālais spiediens (SAAMI): 430.00 MPa
Šis kalibrs ir vidējas jaudas munīcija, ko var salīdzināt ar .260 Remington un 6.5x47mm Lapua. SAAMI testi apliecina, ka 4,6 m attālumā no stobra ātrums ir 896 m/s 129 gr (8,35 g) lodei, bet 820 m/s 140 gr (9,05 g) lodei, ko var salīdzināt ar .300 Win Mag rādītājiem 200 gr (13 g) lodei, kas lido ar 893 m/s, bet 812 m/s – šaujot ar 210 gr (13,6 g) lodi. 6.5 Creedmoor saglabā savu precizitāti līdz pat 1097 m, kamēr .308 Winchester ar 168 gr (10,88) sporta lodi virsskaņas ātrumu saglabā apmēram 892 metru distancē. Tagad jau 6.5mm Creedmoor čaulīte izmantota, lai radītu 6mm Creedmoor, sašaurinot mātes čaulītes kakliņa diametru. 6 mm kalibra versija tika radīta kādam eksperimentam 2009. gadā, bet jau 2018. gadā Savage Arms piedāvāja trīs aizslēga un vienu pusautomātisko vītņstobru ieroču modeļus. Tajā pašā gadā arī Hornady sāka ražot vairākus munīcijas veidus šim kalibram. Rādītāju ziņā 6mm Creedmoor ļoti līdzinās .243 Winchester.
Vērtējums
Ja ieguglē šo kalibru, vieni no pirmajiem rakstiem atrodami par to, kāpēc 6.5mm Creedmoor ir pārvērtēts vai kādēļ visi ienīst šo kalibru. Tas ir dīvains Google vērtējums, jo it īpaši Amerikā, kā arī arvien vairāk Eiropā šis patiesībā ir ļoti populārs kalibrs. Kopš tā radīšanas brīža tas kļuvis par vienu no visvairāk pārdotajiem 6,5 mm kalibriem gan medībām, gan arī sporta šaušanai. Tas ir daudzveidīgs, efektīvs, samērā lēts un vēl piedevām ar mazu atsitienu. It īpaši ASV tas ir ļoti populārs briežu un vapiti medībās. Praksē pierādīts, kas tas ir pietiekami efektīvs, lai medītu arī lielāku medījumu.
Un tomēr par šo kalibru ir arī ļoti daudz negatīvu atsauksmju, vienam komentētājam pat norādot, kādēļ kādam bez sporta vēl kādām vajadzībām gribētos izmantot 6.5mm Creedmoor. Daudzi uzskata, ka šis kalibrs ir kļuvis tik ļoti populārs labas reklāmas kampaņas dēļ.
Runājot par šo kalibru, ir jāsaprot, ka ar to viss ir kārtībā, bet no tā nevajag gaidīt brīnumus. Ir vēsu prātu jānovērtē tā ballistiskie rādītāji un attiecīgi tas jāizmanto kā medībām, tā arī sportam. Jāsaprot, ka neviens šo kalibru nepirktu, ja tā rādītāji būtu tik slikti. Patiesībā kalibra lietotāji lielā mērā ar to ir apmierināti un arī attiecīgi iesaka citiem. Protams, jāņem vērā, ka šis ir jauns kalibrs, tādēļ daudzus tas var uzrunāt. Sākotnēji gan vairāk bija pieejama tieši sporta munīcija, bet šobrīd arvien vairāk ražotāju nodrošina arī medībām pielāgotu munīciju. Joprojām kalibrs ļoti veiksmīgi tiek izmantots arī tālšaušanas sporta vajadzībām, jo tā ir ļoti precīza un samērā lēta munīcija.
RWS 6.5 Creedmoor Speed Tip Pro 9,1 g
RWS mājaslapā rakstīts, ka šī munīcija ir ideāla mazajiem medījamiem dzīvniekiem, piemērota arī lielākam medījumam, stirnai, mežacūkai, briedim, bet ne alnim un lācim. Efektīva distancē līdz 300 metriem, ar vieglu atsitienu. Lodei ir pietiekami labs apturošais efekts, visticamāk, lode izšaus cauri mērķim. Šī ir svina munīcija, piemērota arī šaušanas sportam. Lodes ātrums stobra galā ir 828 m/s, bet enerģija – 3110 J.
Lapua Naturalis 6.5 Creedmoor / 9.1 g (140 gr)
Šī ir bezsvina munīcija medībām, veidota no vara, un lodes konstrukcija ir tāda, ka, trāpot mērķī, tā principā saglabā 100% sava svara. Lode nodrošina viendabīgu, kontrolētu ekspansiju dažādā ātrumā. Šīs lodes ātrums stobra galā ir 780 m/s. Enerģija stobra galā – 2768 džouli, kas nozīmē, ka ar to nedrīkst šaut neko lielāku par stirnu, jo mūsu normatīvie akti paredz, ka mežacūka, staltbriedis un alnis ir medījami ar medību lodi, kuras enerģija stobra galā ir lielāka par 3000 džouliem. No Lapua produkcijas 10,1 g (156 gr) Mega lode nodrošinās 3074 džoulus stobra galā. Šī lode pie Skandināvijas medniekiem iemantojusi labu reputāciju aļņu medībās. Tā gan ir svina lode.
Atgriežoties pie Lapua Naturalis – ja lode piešauta 100 metru distancē, 200 metros lodes kritums būs 20,2 cm, bet 300 metros – 76,3 cm.