Kucēna socializācija ir veselīgas psihes attīstības, sekmīgas apmācības, suņa un saimnieka kontakta dibināšanas pamats. Kā un kāpēc suns ir jāsocializē uzzini, klausoties Žurnāla Medības korespondentes Kates Šternas un hendleres Kitijas Fricbergas sarunu.
Kas ir suņa socializācija?
Socializācijas mērķis ir sagatavot suni mierīgai saskarsmei ar apkārtējo vidi – citiem dzīvniekiem, cilvēkiem, vietām, situācijām, trokšņiem un aktivitātēm.
Par to, ko nozīmē “socializēts suns” sabiedrībā vērojami dažādi mīti. Piemēram, nereti par “socializētiem suņiem” tiek saukti tie suņi, kas ar visiem grib draudzēties. Patiesībā veiksmīgi socializēts suns ir pašpārliecināts, optimistiski noskaņots suns, kurš spēj mierīgi uztvert apkārtējo pasauli.
Veiksmīgi socializēts suns mierīgi uztver citus dzīvniekus, cilvēkus, tai skaitā riteņbraucējus, transportu, trokšņus, situācijas. Spēj mierīgi, bez iziešanas uz kontaktu paiet garām gan cilvēkiem, gan suņiem. Spēj mierīgi turpināt ceļu, kad garām pabrauc skaļāks motocikls, smagais kravas auto, vilciens vai cits neierasts kairinātājs.
Medību sunim socializācija ir vēl svarīgāka, jo tam ir jāspēj orientēties dažādās ļoti sarežģītās situācijas un nereti bez cilvēka atbalsta.
Socializācija ir jāsāk pēc iespējas ātrāk. Ieteicams jau trešajā nedēļā pēc nonākšanas jaunajā ģimenē, pēc tam, kad suns ir adoptējies. Suni jāiepazīstina ar apkārtni, transportu, jāmāca koncentrēties uz saimnieku. Ja suns baidās, to nedrīkst glaudīt, vai mierināt, jo suns tādu attieksmi uztvers kā uzslavu un tas var tikai pasliktināt situāciju, sevišķi, ja runa ir par baiļu agresiju. Pareiza uzvedība jāatalgo ar uzslavu, pieskārienu, kārumu vai rotaļu.
Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam