Somijā kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas nodrošina iespēju ikvienam vakcinēties pret putnu gripu, kurš ikdienā nonāk saskarsmē ar dzīvniekiem.
Somija no Eiropas Savienības iegādājusies 10 tūkstoš vakcīnas, kas paredzētas ikvienam, kurš ikdienā nonāk saskarsmē ar dzīvniekiem. Putnu gripas vakcīnu CSL Seqirus (CSL.AX) paredzēts ievadīt divās devās.
“Vakcīna tiks piedāvāta ikvienam, kurš sasniedzis pilngadību, un kuram ir paaugstināts risks saslimt ar putnu gripu viņa darba vai citu apstākļu dēļ,” norādīts Somijas Veselības un labklājības institūta (THL) paziņojumā.
H5N1 putnu gripa pēdējo gadu laikā visā pasaulē izraisījusi miljoniem mājputnu un liellopu nāvi. Retos gadījumos tā novērota arī cilvēkiem. Lai gan Somijā šis vīruss cilvēkiem vēl nav ticis novērots, tomēr plaši putnu gripas uzliesmojumi Somijā tika novēroti starp ūdriem un lapsām Somijas kažokzvēru fermās, kā rezultatā tika likvidēti aptuveni 485 tūkstoši dzīvnieku.
Somijas varasiestādes norāda, ka vakcīnas primāri tiks piedāvātas cilvēkiem riska grupās, piemēram, strādniekiem kažokzvēru un mājputnu fermās, laboratorijas tehniķiem, kas strādā ar putnu gripas paraugiem, veterinārārstiem, kā arī cilvēkiem, kas strādā patversmēs vai mājlopu fermās.
Vai plānota masveida potēšana?
Jūnijā ES kopīgā iepirkumā iegādājās 665 tūkstošus putnu gripas vakcīnas devu, kas tiks piegādātas 15 dalībvalstīm. Līgums paredz, ka nākamo četru gadu laikā ES var nopirkt vēl 40 miljonus devu. Latvijas šo 15 valstu vidū nav. Kā TV3 skaidrojusi Veselības ministrija, tās speciālisti kopā ar ekspertiem secinājuši, ka pašlaik lietderīgāki ir citi pasākumi. Somija ir pirmā valsts pasaulē, kurā cilvēkiem piedāvā potēties pret putnu gripu.
Somijas Nacionālais veselības un labklājības institūts potes iesaka tikai pieaugušajiem ar lielāku saslimšanas risku – tiem, kas strādā ar inficēties spējīgiem dzīvniekiem vai pašu putnu gripas vīrusu. ES iepirkums paredz Somijas rīcībā nodot 10 tūkstošus vakcīnas devu. Valstī ir vairāk nekā piecarpus miljoni iedzīvotāju, tāpēc nav pamata apgalvot, ka plānota masveida vakcinēšanās.
ES aģentūras vakcinēšanos iesaka tikai cilvēkiem, kam darbā ir iespēja saskarties ar inficētiem dzīvniekiem, turklāt ziņojumā norādīts, ka konkrētas rekomendācijas ir pašu valstu kompetencē.
Secinājumi
Patlaban nav nekāda pamata apgalvot, ka Latvijā, Eiropā vai kur citur plānota masveida vakcinācija pret putnu gripu. Somijā vakcīnas piedāvās tikai cilvēkiem, kas strādā ar potenciāli inficētiem dzīvniekiem vai pašu putnu gripas vīrusu.
Uzziņai!
Nekādā gadījumā putnus nevajadzētu nest uz mājām (it īpaši, ja mājās tiek turēti jebkādi putni) vai vest uz dzīvnieku patversmēm, jo, ja atvestais putns izrādīsies inficēts, nāksies likvidēt visus mājās vai patversmē mītošos putnus.
Atgādinām, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.
2024. gadā augsti patogēnā putnu gripa savvaļas putniem konstatēta 25, bet mājputniem 16 Eiropas valstīs.