Lai gan medības ir labs līdzeklis, kā kontrolēt vilku populācijas skaitu, un tas tiek darīts, arī lopu turētājiem jāveic prevencijas darbi, ir vēlams uzlabot izmantotos drošības līdzekļus. Ar vilkiem jāsadzīvo, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” vērtēja eksperti.
Šogad Latvijā ir 25 apstiprināti vilku uzbrukumu gadījumi, nogalināts ievērojams mājlopu apjoms – 103 aitas. Salīdzinājumam: pagājušogad kopā fiksēti 52 gadījumi, nogalinātas 129 aitas. Secinājumus gan izdarīt vēl ir pāragri, jo vilku uzbrukumi visbiežāk notiek augustā un septembrī, norādīja Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
“Paanalizējot informāciju, mēs redzam, ka lielākā daļa, 16 gadījumi, ir no Cēsu novada, un turpat blakus Smiltenes novads, tātad tas jau nav sistēmiski, bet tā ir viena problemātiska vieta. Citos novados Latvijā ir tikai atsevišķi gadījumi,” viņš vērtēja.
Vienlaikus Lūsis norādīja, ka medījamo vilku skaita palielināšana konkrēti šajos novados nerisinātu kopējo problēmu, jo vilki neapdzīvo tikai vienu novadu, bet līdz pat 100 tūkstošiem hektāru lielas platības.
Viņš skaidroja, ka vilku populācijas lielums ir stabils, bet tiek kontrolēts, katru gadu tiek izsniegtas atļaujas un tiek nomedīti apmēram 280 vilki. Šāds skaitlis tiek aprēķināts, ņemot vērā gan to, kā suga spēs atjaunot šos zudumus, gan to, ka vilks ir ierobežoti izmantojama aizsargājamā suga Eiropas līmenī, līdz ar to jāievēro sugu aizsardzības plāns.