Vasaras beigās manās rokās nonāca jauns optiskais tēmēklis Vector Optics Continental ZOOM x8 2-16×50 SFP.
Augsts krēslas koeficients
Aktīvais buku medību laiks tobrīd jau bija beidzies, taču sākās briežu un aļņu medības riestā. Viena no atšķirībām ir dienas garums. Septembrī saule riet jau ap astoņiem vakarā un krēslas laiks ir daudz īsāks nekā vasarā. Vienlaikus krēsla ir pats aktīvākais dzīvnieku kustības laiks, kad mēs vēl varam tos apskatīt un veiksmīgā situācijā arī nomedīt. Domājot par medībām no rīta un vakarā, tā dēvētais krēslas faktors ir ļoti būtisks, izvēloties optisko tēmēkli. Man, līdzīgi kā daudziem citiem medniekiem, tas liekas ļoti svarīgi, un tas, ko es redzu, skatoties savā jaunajā Vector Optics tēmēklī, liek painteresēties, kāpēc viss ir tik labi.
Krēslas koeficients ir optiskā tēmēkļa vai binokļa efektivitātes rādītājs vājā apgaismojumā. Jo augstāks ir krēslas koeficients, jo labāk tēmēklis ir piemērots izmantošanai sliktas redzamības apstākļos. Formula, pēc kuras nosaka krēslas koeficientu, ir šāda: palielinājuma kvadrātsakne reiz objektīva lēcas diametrs.
Ja jau, tad jau. Krēslas faktors šim konkrētajam tēmēklim ir kvadrātsakne no 16×50=800 un tā ir 28.28. Šajā aprēķinā netiek ņemta vērā lēcas kvalitāte un specifisku pārklājumu ietekme.
Jo lielāks ir krēslas koeficients, jo labāk tēmēklis rādīs. Piemēram, Zeiss ar palielinājumu līdz divpadsmit un 56 mm lēcu krēslā rādīs sliktāk, jo šim tēmēklim konkrētais koeficients ir mazāks – 25.92.
Stiklu dzidrums un kvalitāte ir teju galvenais kritērijs optiskā tēmēkļa izvēlē, un, godīgi sakot, Vector optics lēcas man ļoti patīk. Neatkarīgi no tā, vai tas ir tēmēklis vai binoklis. Skatoties uz mērķi caur šī ražotāja ierīcēm, attēls ir ļoti skaidrs, dzidrs un bez kaut kāda tonējuma – pilnīgi dabiskas krāsas. Krēslas stundās tas rādās pat gaišāks nekā ar neapbruņotu aci redzamais.
Aprunājoties ar Jāni Saulīti no Angelarms.eu, uzzināju interesantu faktu, ka daļa augstāko plauktu ražotāju, ražojot savas lēcas, stiklam pievieno kaut kādus piejaukumus, kas ļauj redzēt spilgtākas krāsas, bet vienlaikus laupa kontrastu krēslas stundās. Tas tiek darīts, lai uzlabotu vērošanas kvalitāti ar ierīcēm, kas ir domātas ornitologiem, dabas vērotājiem, ainavu fotogrāfiem, citiem ar medībām nesaistītiem pētniekiem un dabas mīļotājiem.
Lēcas attiecība
Ir vēl viens faktors, kas saistīts ar optikas izmantošanu diennakts krēslainajā laikā. Lēcas attiecība jeb angliski exit pupil. Tā ir gaisma, kas sasniedz mednieka aci. To var aprēķināt, lēcas diametru dalot ar palielinājumu. Šī tēmēkļa aprakstā norādītā vērtība ir 6.5-2.8 mm.
Kā raksta ārzemju resursi, cilvēka acs zīlīte naktī vidēji atveras līdz septiņu milimetru diametram, kas limitē maksimālo lietderīgo exit pupil. Cilvēkam novecojot, noveco arī acs, un vecākiem medniekiem nav vērts pirkt binokli ar septiņu milimetru lēcas attiecību, jo acs zīlīte nespēs izmantot vairāk par aptuveni pieciem milimetriem.
Vācijas un Ķīnas kopprodukts
Vector Optics tēmēkli saliek kopā Ķīnas ražotnē, bet tajā tiek izmantoti Vācija ražotie mehānismi un lēcas, kas rada lielisku attēlu un drošu piešaušanu dažādās distancēs. Tēmēklis iztur jebkādus laika apstākļus un lieliski notur nulli. Proti, reizi piešaujot, nenāksies pārbaudīt šāviena precizitāti. Ja nu vienīgi notiks kas neparedzams un tēmēklis nokritīs, nojaucot piešāvumu.
Redzeslauks
Šī tēmēkļa maksimālais palielinājums ir sešpadsmit, kas ļauj pievilkt klāt par nelielus un attālus objektus, savukārt minimālais palielinājums reiz divi dod plašu redzes lauku un ļauj izvēlēties dzīvnieku no bara, atrast dzīvnieku zālē vai krūmos, vārdu sakot, ieraudzīt un izpētīt potenciālo mērķi.
Viegls, uzticams un ar širmīti
Vector Optics Continental ZOOM x8 2-16×50 SFP ir samērā neliels tēmēklis. Tā kopējais garums ir 34 centimetri, centrālās korpusa caurules diametrs 30 mm. Tēmēklis ir viegls un elegants.
Komplektā ir arī stiprinājuma gredzeni. Tie ir tā dēvētie ātrie militārie kronšteini. Tiem nav ķepiņas kā parastajiem ātrajiem kronšteiniem, taču tos tik un tā var viegli uzlikt un noņemt. Es izmantoju divpadsmito uzgriežņu atslēgu, bet šos gredzenus var uzlikt uz sliedes un noņemt no tās ar atbilstoša diametra seškanti vai vienkārši tērauda stienīti.
Komplektā ar tēmēkli nāk arī saules blende – papildus uz tēmēkļa uzskrūvējams cilindrs, kas pasargā ieejas lēcu no tiešiem saules stariem. Arī mēnesnīcā medījot var gadīties situācija, kad laupītāju saules stari iespīd lēcā un rodas kaut kādi bliki un atspulgi, kas jau tā ne pārāk labos tēmēšanas apstākļos var atņemt medniekam tik būtisko izdevības mirkli.
Tēmēkļa īpašības
Plusi
Vācijas optikas sistēma
Dzidrs, bezkrāsains ED stikls ar gaismas caurlaidība līdz 93%
Paralakses regulēšanas iespējas
Neliels svars
Mīnusi
Izejas lēca varētu būt lielāka
Komplektā tomēr prasās ātrie kronšteini
Specifikācijas
–
Taktiskais VECON-CDM kodināta stikla apgaismots BDC tīkliņš
– Pastāvīgs 95 mm/ 3,7 collu acu atvieglojums
–
LaREE Lens & VePRO FMC īpaši zemas dispersijas stikls
– Palielinājums: 2–16
– Lēca: 50 mm
– Objektīva diametrs: 50 mm
– Fokusa plakne: SFP (otrā fokālā plakne)
– Apgaismojums: jā
– Sānu fokuss/ paralakse: 20 yd-∞
– Lēcas attiecība: 6,5–2,8 mm
– Acu reljefs: 95 mm (3,8”)
– Redzamības lauks: 20,5–2,56 m@100 m
– Nulles apturēšanas (Zero Stop) funkcija
– Svars: 630 g
– Garums: 345 mm
Ieraudzīt skropstiņas 70 m attālumā. Vai tas ir iespējams ar budžeta klases tēmēkli?
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!