Lietuvā stirnāžus sāk medīt jau 1.maijā. Gribējās pavērot, izjust, kā pēta, vērtē un medī stirnu tēviņu maijā kaimiņos.
Kāpēc tik agrs sezonas sākums?
Vēl pirms dažiem gadiem Lietuvā stirnu tēviņu medības sākās tieši tajā pašā dienā, kad pie mums. Pēc tam sezonas sākumu pārcēla uz 15.maiju, bet vēl pēc gada vai diviem uz mēneša sākumu. Pamatojums: ērtāk atlasīt selektīvos stirnāžus, var izvērtēt un atlasīt pirmā gada jaunuļus, kas vēl turas atklātās vietās. Maijā zāle ir zemāka un lapu nav tik daudz kā jūnijā, tādēļ medījums labāk redzams.
Vēl viens iemesls bija mednieku organizāciju ierosinājums pielāgot Lietuvas medību sezonu kaimiņu – poļu grafikam, lai neatpaliktu no viņiem un neļautu pierobežā medīt lietuviešu saudzētos stirnāžus. Lieta tāda, ka Lietuvas medību noteikumos selektīvo medību principi ir aprakstīti visai precīzi. Agrāk to ievērošana bija obligāta, bet pārkāpumu sodīšana diezgan strikta. Tagad prasībām ir rekomendējoša nozīme, taču lietuviešu medniekiem selektīvās medības ir asinīs un viņi ļoti rūpējas par to, lai ikviens briežu dzimtas dzīvnieku sugas tēviņš būtu nomedīts pareizi. Lai pārliecinātos par savām zināšanām un izvēli, pirms nospiest sprūda mēlīti, pavasari kaimiņvalsts mednieki atrāda visas trofejas ekspertiem. Obligāti!
Tad, lūk. Šogad beidzot aizlaidu pie draugiem pamēģināt, kā tas ir – medīt buku maijā. Palaimējās ar laika apstākļiem. Abas dienas spīdēja saule un gaiss bija 24-26 grādi. Viens mīnus – maijā tomēr vēl ļoti agri kļūst tumšs. Nu, salīdzinot ar jūniju! Un medības beidzās salīdzinoši agri.
Medību veidi
Ar pieiešanu medīt maijā var būt nav ļoti ērti, jo krūmi un koki vēl nav pilnībā salapojuši un aizsegu atrast ir pagrūti. No otras puses, puskailie zari un zemā zāle arī stirnām nepalīdz. Maijā ir ērti aplūkot lielas platības. Ja ainava ir pauguraina, no attāluma ievērotajam dzīvniekam var pieiet un apskatīt tuvumā, slēpjoties aiz zemes ielokiem un krokām. Zāle, kas maija vēl ir visai zema, šāvienam it nemaz netraucē. Sēžot tornī, daudz ātrāk var ievērot dzīvnieku, kas tuvojas mednieka slēpnim, nekā jūnijā, jūlijā, kad zāle ir, kā saka, līdz pu… padusēm.
Pateicoties zemai veģetācijai, dzīvnieka klātbūtni var konstatēt salīdzinoši lielā attālumā pat ar neapbruņotu aci. Protams, ir svarīgi, lai mednieki tiešām varētu atšķirt selektīvos no perspektīvajiem. Latvijā tā nav obligāta prasība, taču, cik patīkami ir apzināties, ka savus sudraba un zelta stirnāžus medību kluba biedri ir sataupījuši un izaudzējuši paši!
Pēc kādām pazīmēm atšķir selektīvo buku?
– Ragi zemāki par ausīm
– Ir tikai viens rags
– Ragi ir līku, deformēti
– Parukuveida ragi
– Ļoti īsi ragi joprojām ar velvetu (angliski velvet antlers – pūkaini ragi)
– Ragiem ir tikai stienis vai divi žuburi uz abiem vai viena raga
– Dzīvnieks ir izteikti slims vai evainots
Stirnāžu selekcija. Vecuma noteikšana pēc ārējām pazīmēm
Diezgan daudziem āžiem maijā ragi vēl ir pūkaini. Un tas nebūtu neliecina par to, ka tas ir neperspektīvs dzīvnieks. Spēcīgiem un ļoti perspektīviem pirmā gada bukiem ragi var būt pūkaini arī jūnijā. Vienkārši tādēļ, ka tiem nepietiek minerālvielu, lai izaudzētu tik lielus ragus, kādi konkrētam eksemplāram ir iespējami. Tie attīstās un notīrās lēnāk.
Stirnas. Kā tās izskatās?
Protams, mednieki zina, kā izskatās stirnas! Te runa ir tieši par maiju. Pērnie kazlēni ir paaugušie un pēc izmēra ir tikai nedaudz mazāki par pieaugušiem dzīvniekiem. Kazas, kuras ir gaidībās jau ir diezgan apaļīgas, sevišķi uz maija beigām. Kā zināms, stirnēni piedzimst pašās maija beigās vai jūnija sākumā. Pieaugušie āži pamatā jau ir notrinuši ragus. Daļai jauno buku ragi maija vidu arī jau ir notīrīti. Daļa vēl staigā ar samtainiem ragiem.
Pēc ķermeņa aprisēm arī grūti noteikt vecumu, jo maijā stirnas maina kažoku. Visātrāk vilna nomainās uz galvas un kakla. Ķermenis tikmēr joprojām ir pelēks un plušķains. Vilna gabaliem krīt ārā, dodot vietu rudajam vasaras kažokam.
Ja stirnu buks ir nomainījis vilnu, tā vecumu var mēģināt noteikt pēc purna krāsojuma – pēc maskas: strīpiņa virs deguna – viens gads, pusmēness – divi gadi; nedaudz uz augšu izstiepts trīsstūris – 3 gadi; baltums sniedzas līdz pusceļam starp degunu un acīm – četri; baltums paceļas gandrīz līdz līnijai, kas savieno acu iekšējos kaktiņus – pieci gadi; baltā maska sniedzas līdz acu zīlīšu līmenim – seši; Un tā tālāk. Maskas metode nav simtprocentīgi droša, jo stirnāžiem tāpat kā cilvēkiem sirmums ir ģenētiski noteikta pazīme. Cits ir sirmāks, cits līdz mūža galam ar tumšiem matiem (vilnu).
Jāsaka, ka maijā bukiem maskas ir spilgtākas. Iespējams tādēļ, ka vilna ir īsāka un gaišās un rudās vilnas robeža ir mazāk izplūdusi.
Secinājumi
Kopumā jāsaka, ka buku medības maijā ir salīdzinoši vieglākas un selektīvo eksemplāru atlase sniedz zināmu gandarījumu, jo ir darīts kaut kas populācijas un trofeju kvalitātes labā. Maija buku medības ir feinas ne tikai dabas apstākļu vai kādu morālo apsvērumu dēļ, bet arī tāpēc, ka pieaugušie tēviņi vēl nav sākuši trenkāt gadu un divus gadus jaunos āzīšus, kas jūnijā pazūd no redzesloka. Patiesībā tie pārvietojas uz necilām platību teritorijām, piemēram, pamestām mājvietām, piepilsētu dārziem, grāvmalēm. Tikmēr lielie āži ieņem labākās pļaviņas, kur riesta laikā cer sagaidīt pēc iesējas vairāk mātīšu. Līdz ar to jaunos atrast maijā ir daudz vieglāk. Pēc tam tie no jauna parādās tikai rudenī.