Stirnāžu medību sezona sāksies 1.jūnijā. Šogad pirmā sezona, kad stirnas noteiktas kā nelimitētie dzīvnieki. Kā plāno medīt jaunajos apstākļos, stāsta pieredzējušais mednieks Kristaps Didže.
Video. Stirnāžu medību sezona. Principi, kā medīt stirnas bez savilcējiem
Lai iegūtu zelta vai vienkārši – medaļas āzi, ir ne tikai jābūt ārkārtīgi veiksmīgam medniekam, bet arī jāparūpējas, lai dzīvē īstenotos virkne priekšnosacījumu. Pirmais ir gēni – puse no kazas, puse no āža. Mēs gan pārsvarā cenšamies rūpēties par tiem 50%, kas no stirnāža puses, bet par stirnu kazām un to gēniem aizmirstam.
Pirmkārt, jau tādēļ, ka ir grūti saprast, kura kaza ir kura āža māte, bet, otrkārt, stirnu kazas medīt īsti neviens nesteidz, lai gan daudzi saka, ka vajag. Tad liela nozīme ir esošajai barības bāzei un pieejamām minerālvielām. Ir reģioni, kur atkal un atkal atrod medaļotas stirnāžu trofejas, bet ir vietas, kur reti tādas redzētas. Trešais svarīgais nosacījums ir veiksme – vai stirn-āzim izdodas izdzīvot līdz mērķa vecumam, jo risku ir tik daudz – klaiņojoši suņi, plēsēji, automašīnas, malumednieki, mednieki, kuri nepareizā laikā nomedī āzi, slimības, parazīti, piedevām vēl konkrētās ziemas laika apstākļi, dažādas traumas. Šo uzskaitījumu var turpināt un turpināt. Tādēļ savā ziņā tikt pie medaļota āža ir milzu veiksme. Un tad, kad šķiet, visi priekšnosacījumi izpildīti, stirnāzis ziemā nomirst ar diareju, vai arī uznāk tāds saltums, ka 60% stirnu vienkārši nobeidzas. Tomēr aktuāls paliek jautājums – vai ir iespējams izaudzēt stirnāzi?