Pieredze

Stirnu mazuļu pļaujas laiks tuvojas0

Foto Kate Šterna

Siens ir lauksaimniecības dzīvnieku – mūsu piena devēju gotiņu un kazu, aitu un citu pārnadžu, kā arī zirgu un daudz ekskluzīvāko briežaudzētavu iemītnieku barība. Sienu izmanto arī citās sfērās, bet procentuāli nedaudz. Pļaušana notiek arī tajās platībās, kur sienu neaudzē, bet kuras tik un tā ir jāsakopj, lai saņemtu Eiropas Savienības (ES) vienotos hektāru maksājumus, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas vai kādā citā nolūkā. Ir daudz runāts par kūlas dedzināšanu pavasarī, par to, cik lielu postu tā nodara kukaiņu un dzīvnieku pasaulei. Par siena pļaušanu šādā kontekstā runā ārkārtīgi reti. Kā jau par visu, kas skar cilvēka sociāli ekonomiskās aktivitātes un komerciālās intereses. Cik tad bieži nopļautā zāle vairs nav zaļā, bet gan sarkanā – asins krāsā?

Stirnas pret pļaujmašīnām

Stirnas ir nometnieki, dzīvo pavisam nelielā teritorijā un atstāj to ļoti reti. Dažos simtos hektāru var būt vairākas stirnu mātītes. Katrai dzimst viens vai divi kazlēni. Dažreiz var būt arī trīnīši. Protams, pētījumi nav veikti un neviens nav skaitījis, cik mazuļu iet bojā pirmajā siena pļaušanas laikā, kas parasti ir pirms Jāņiem. Visai aptuveni var pieļaut, ka jūnija sākumā pāris simtos hektāru varētu būt paslēpti 3-10 stirnēnu…

Eiropas stirnai (Capreolus capreolus) kazlēni dzimst maija beigās, jūnija sākumā. Dzīves pirmajās nedēļās stirnēnam nav savas smaržas. Kaza viņu atstāj pļavā, kādā iedobīte, kur mazulis guļ nekustīgi. Māte aiziet projām un barojas lielā attālumā, lai ar savu smaržu nepievilinātu plēsējus. Atnāk, pabaro mazuli un tūdaļ ātri pazūd no turienes. Stirnēna kažoks ir plankumains, lai dzīvnieciņš labāk maskētos un netiktu pamanīts. Tas ir tik maziņš, ka viņu var noplēst ne tikai lapsa, bet arī klaiņojoši kaķi un pat stārķis, kas ir ļoti nopietns plēsējs. Sajūtot draudus, stirnas bērns nelec kājās un neskrien prom, bet nogaida līdz pēdējai sekundei. Dabiskos apstākļos šī stratēģija ir ideāla, bet ne saskarē ar mūsdienu lauksaimniecības tehniku.

Senos laikos un dažviet arī mūsdienās zāli, bet rudenī arī labību pļāva ar izkaptīm vai sirpjiem. Cilvēka pārvietošanās ātrums, strādājot laukā, nav liels. Skatiens ir vērsts sev priekšā un pamanīt zālē paslēpto stirnas mazuli vai zaķēnus nav grūti. Pie tam dzīvniekiem pietiek laika, lai sadzirdētu cilvēka tuvošanos un aizbēgtu, jo pat pats pēdējais brīdis saskarē ar divkāji ir relatīvi daudz garāks, nekā ar ātrgaitas pļaujmašīnu.


Vācu pieeja

Pirms laika sociālajos medijos parādījās video par Vācijas mednieku un lauksaimnieku sadarbību stirnu mazuļu glābšanā nopļaušanai paredzētajās platībās. Vācijas valdība piešķīra līdzekļus ar termokamerām aprīkotu dronu iegādei, lai ar to palīdzību apsekotu laukus pirms pļaušanas, noteiktu stirnu mazuļu atrašanās vietu un nogādātu tos mežā. Stirnu kazlēnus mednieki ietina zāles kumšķos un aiznesa prom no lauka. Kopumā šim projektam tika iedalīti vien 2,5 miljoni eiro, kas būtība nav liels ieguldījums. Jādomā, ka arī Latvijā ko tādu varētu pasākt. Pat, ja valdība nav gatava ieguldīt līdzekļus šādā projektā, drons ar termokameru maksā ap 3-4 tūkstošiem eiro. Atsevišķi drons ar pietiekami lielu kravnesību, lai uzliktu kameru ar siltuma uztvērēju maksā mazāk par diviem tūkstošiem.

Pirmā Vācijas federālā zeme, kur tika īstenotas valsts finansētā projekta aktivitātes, bija Bavārija. Tagad projekts virzās uz priekšu. Iepriekš vācu lauksaimnieki apsekoja laukus, izstaigājot tos ar kājām un sameklējot stirnu mazuļus. Tagad tiek izmantoti droni ar siltumu uztverošām kamerām un tas ir daudz efektīvāks veids, kā paglābt stirnu mazuļus no nāves un savu tehniku no bojājumiem.

Videoziņas par šo vāczemes projektu var atrast “Youtube” kanālā, ierakstot Drohnen Reh Rehkitz zu retten. Diemžēl, tur pat ir atrodami arī materiāli, kas satur sirdi plosošas ainas no nopļautajiem laukiem.

Vietējie risinājumi

Vairums lauksaimnieku nav ieinteresēti paļauties uz veiksmi un riskēt ar daudzus tūkstošus vērto tehniku, tikai lai pēc iespējas ātrāk nopļaut lauku. Dzīvnieka vai putna iekļūšana pļaujmašīnas sistēmā, īpaši, ja runa ir par modernajiem aparātiem ar kondicionieri, kurš salauž zāli pēc nopļaušanas, izmaksās ļoti dārgi gan naudas, gan laika izpausmē. Lai pasargātu tehniku, palīgstrādnieki iet pa priekšu pa lauku un cenšas izdzenāt dzīvniekus un putnus. Pats pļaujmašīnas operators ik pa laikam apstājas, lai dotu zvēriem iespēju aizbēgt. Protams, jaundzimuši stirnēni nekur nebēg. Taču, ja lauksaimnieks pļauj zāli pareizajā laikā, neļaujot tai pāraugt, no sava sēdekļa augstumiem viņš var saskatīt slēptuvē gulošu stirnēnu.

Viens no problēmas risinājumiem ir pļaušanas virziens. Daži zemnieku saimniecības īpašnieki norīko pļaujmāšīnu vadītājus pļaut lauku sākumā pa perimetru, bet pēc tam joslās, izlaižot nenopļautas zāles posmus, tā dodot iespēju zvēriem un putniem paglābties. Vislabākais variants būtu pļaut lauku no vienas malas uz otru, skatoties pēc piegulošajām platībām. Pļaušanas virzienam jābūt no ceļa uz meža vai cita, vēl nenopļauta lauka pusi, lai dzīvnieki pamazām pārvietotos un atrastu glābiņu, bez stresa aizejot no pļaujamām platībām. Ja sākumā appļauj perimetru, jaunajiem dzīvniekiem ir bail šķērsot atklāto vietu un tie paliek garajā zālē.

Pļaujot no malas, pa riņķi uz vidu tiek radīta visbīstamākā situācija. Dzīvnieki pamazām pārvietojas uz centru. Bieži vien jau pienāk vakars, pļāvējs vēl nav pabeidzis darbu un lauka vidū paliek viens neliels garas zāles kvadrāts, kur paslēpušies daudz dažādu dzīvnieku un putnu. Zemnieki stāsta, ka šis pļaušanas paņēmiens ir visriskantākais. Kad lauka vidū paliek medījuma pārbagāts zāles pleķītis, ap to sapulcējas stārķi. Tie var apēst zaķēnu, lapsēnu, pat stirnas kazlēnu. Tādēļ vislabāk būtu pļaušanu veikt virzienā no lauka malas uz mežu vai citām platībām.
Tādu pašu uzskatu pauž arī mednieki un tos pārstāvošās Latvijas Mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis. Viņš norādīja, ka vienkāršākais veids, kā izvairīties no upuriem, ir pļaut lauku no vienas malas uz otru, nevis no malas un centru. Protams, pirms pļaujmašīnas iedarbināšanas, zālainās platības ir jāpārmeklē. Mednieki arī būtu gatavi sadarboties ar lauksaimniekiem. Daudzos mednieku kolektīvos ir cilvēki, kuru īpašumā ir infrasarkanās gaismas aparatūra – termokameras. Sazinoties ar tādu mednieku kolektīvu, zemnieks var vienoties par stirnu mazuļu glābšanas pasākumu, kas vienlaikus varētu tapt par jauniešu izglītošanas projektu. Mednieki palīdzētu apsekot lauku ar termokameru un nodrošinātu stirnu mazuļu pārvietošanu. Līdztekus cilvēku aktivitātes izbiedētu putnus, zaķus, lapsēnus un citus dzīvniekus, kuri ir spējīgi paši aizbēgt.


Pareizais laiks pļaušanai

Protams, lauksaimnieku aktivitāte ir salāgota ar laika apstākļiem un sezonu – katram darbam savs periods. Dažreiz tas nospēlē dzīvnieku labā, dažreiz pret. Mednieki spriež, ka šogad stirnu mazuļiem ir iespēja nostāties uz kājām, iekams laukos parādīsies pļaujmašīnas, jo ir maija vidus, bet zāle īsti vēl nav sākusi augt. Citu gadu siena laiks var sākties jūnija pirmajā pusē un tad visi stirnu kazlēni vēl nepārvietojas, bet tikai guļ vienā vietā un ir pakļauti riskam.
Evolūcija ir radījusi perfektu izdzīvošanas modeli un neskartā dabā tas nostrādā – liela daļa kazlēnu izdzīvo, jo tos var atrast tikai nejauši uzskrienot tieši virsū. Taču apstākļos, kad vadošo lomu dabas procesos apdzīvotajās teritorijās ir iekarojis cilvēks, tieši viņam jāuzņemas atbildība par dzīvībām viņam līdzās un šajā jomā lauksaimniekiem un medniekiem ir cieši jāsadarbojas.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu. “Šauj garām!” #256 epizode
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Pard Leopard 640 – laikam šoreiz izmēram galīgi nav nozīmes…
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO. Svētā Huberta svētki Skaistkalnē. Tie saliedē medniekus un aicina pārdomāt mūsu attieksmi pret dabu
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Taktiskais CZ Scorpion Evo 3 S1 funkcionāls, viegls ierocis – žurnāla Medības loterijas ierocis
Ekskluzīvi 4. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024

Lasītākie