Palielinoties vilku skaitam, Šveicē arvien vairāk tiek piedzīvots vilku uzbrukumu skaits mājlopiem. Ir indivīdi, kas apgalvo, ka vilku medības būtu jāaizliedz, jo vilks ir daļa no dabiskās ekosistēmas, un tieši tāpēc tie ir jāaizsargā. Tomēr realitāte ir krietni skaudrāka. Lauksaimniekiem tiek izpostītas mājlopu saimniecības, kas nereti beidzas ar to, ka saimniecības vienkārši ir jāslēdz. Lai risinātu problēmu, ir izstrādāta kaklasiksna, kas uzlikta aitai, kazai vai govij, atbaidītu vilku, tādējādi mazinot uzbrukumu skaitu. Kaklasiksnas mērķis ir apmierināt kā lauksaimnieku tā vilku medību pretinieku intereses.
Atbildīgās iestādes informē, ka Šveices pētnieku izstrādātā apkakle, izstaro feromonus, kas paredzēti vilku atbaidīšanai. Feromonu maisījums ir izgatavots no dažādu augu ekstraktiem un rada smaržu, kas darbosies trīs līdz četrus mēnešus. Šī smarža ir veidota tā, lai atdarinātu citu vilku atstātās smaržas. Vilki ir teritoriāli dzīvnieki, un, lai izvairītos no konfliktiem, tie izvairās no citu vilku iezīmētas teritorijas.
Pašlaik apkakle tiek testēta uz 657 mājlopiem 23 Alpu saimniecībās. Līdz šim tikai vienam dzīvniekam, kuram ir apkakle, ir uzbrukts. Cietušajai govij, apkakle bija uzlikta pavisam neilgi pirms uzbrukuma. Kopš tā laika saimniecībā, kurā tika piedzīvots uzbrukums, apkakles ir uzstādītas visam ganāmpulkam, un uzbrukumi vairs nav notikuši.
Situācija Latvijā – populācija ir stabila
Valsts meža dienests 2024./2025. gada medību sezonā noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 dzīvnieku apmērā. Dienests patur tiesības samazināt šo skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli vai noteikt citus vilku medību ierobežojumus. Vilku medību sezona ilgs līdz noteiktā nomedīšanas apjoma izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz 2025. gada 31. martam.
Vilks Latvijā ir medījama suga, kurai Medību likums un Medību noteikumi nosaka stingrus ieguves apstākļus ierobežotā apmērā. Pamatojoties uz medījamo dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanas datiem, Valsts meža dienests katru gadu nosaka vilku pieļaujamo nomedīšanas apjomu medību platībās. Iepriekšējā medību sezonā pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms arī tika noteikts 300 dzīvnieku apmērā, un tas tika izpildīts pilnā apmērā jau 2023. gada noslēgumā.
Medību sezonā tiek noteikts tāds pieļaujamais nomedījamo vilku apjoms, kas neapdraud šo dzīvnieku populācijas atjaunošanos. Vienlaicīgi tas dod iespēju medniekiem mazināt zaudējumu risku, ko plēsēju koncentrācija un to uzvedības pārmaiņas rada lauksaimniecībai.
Ik gadu vilki uzbrūk mājlopiem, nodarot lopkopjiem finansiālus zaudējumus. Līdz šā gada 10. jūlijam Valsts meža dienestam ziņots par 39 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 90 mājdzīvnieki. Pagājušajā gadā kopumā dienests saņēma informāciju par 120 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 597 mājdzīvnieki. Medības nodrošina, ka kaitējumi mājlopiem ir pēc iespējas mazāki, kā arī lauku iedzīvotājiem ļauj justies komfortablāk un drošāk, dzīvojot līdzās vilku populācijai.
Vai uz medniecēm sievietēm raugās savādāk? “Šauj garām!” #249 epizode
Abonē žurnālu Medības!