“Mūsu pusē daudzi, īpaši vecāka gadagājuma mednieki, ar skrošu munīciju, protams, piemērota izmēra, medī ne tikai ūdensputnus, bet arī stirnas un bebrus. Vai arī viņus šajās medībās skar svina skrošu aizliegums?” žurnālam Medības vaicā Andris no Latgales.
Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti skaidro, ka EK regulas 1907/2006 (REACH regulas) XVII pielikums nosaka vispārēju svinu saturošas skrošu munīcijas lietošanu mitrājos vai līdz 100 metru attālumā no tiem, neizdalot atsevišķu sugu medības. Regulas mērķis ir novērst toksiskas vielas (svina) nonākšanu apkārtējā vidē. Kā skrotis, tā renkuļi ir daudzdaļīgs šāviņš, no kura daļa nepastarpināti nokļūst apkārtējā vidē. Renkuļi ir definēti kā liela izmēra skrotis, kuru diametrs pārsniedz 4,5–5,5 mm. Tādā veidā būtībā ir aizliegta gan svina skrošu, gan svina renkuļu munīcijas izmantošana.
Cik izmaksā medības ar svina skrotīm?
Saskaņā ar Eiropas Komisijas regulas 1907/2006 (REACH regulas) XVII pielikumu kopš šī gada 15. februāra mitrājos vai līdz 100 metru attālumā no tiem ir aizliegts izšaut skrotis, kurās svina koncentrācija pēc masas ir 1% vai vairāk, kā arī šādas skrotis nēsāt šaušanas izgājienā mitrājos vai šāda šaušanas izgājiena ietvaros. Šis aizliegums faktiski nozīmē to, ka visā Latvijas teritorijā ūdensputnu ūdeņos medībās aizliegts lietot skrošu šāviņus, kas satur svinu, kā arī atrasties ar svinu saturošu skrošu munīciju ūdenstilpēs un blakus tām.
Cik un kāds sods paredzēts, ja pie mednieka atrod svina munīciju blakus ūdenstilpei? Vai šo jautājumu kontrolēs VMD? Lūk, jautājumi, kas interesē daudzus medniekus.
Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti skaidro, ka medību kontroli ūdensputnu medību laikā veic ne tikai VMD darbinieki, bet arī Valsts policijas un Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori. Svinu saturošas skrošu munīcijas lietošana, nēsāšana vai cita veida transportēšana ūdensputnu medību laikā mitrājos vai līdz 100 metru attālumā no tiem ir administratīvi sodāma atbilstoši Medību likuma 32. panta 20. daļai. Tā nosaka, ka par medību šaujamieroča izmantošanas kārtības pārkāpšanu medību laikā piemēro naudas sodu no desmit līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām (šobrīd 50 līdz 700 eiro), nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
UZZIŅA
Mitrāji EK regulas izpratnē ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t. sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz sešus metrus.
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam